Mycie twarzy olejami. Na czym polega metoda OCM?

22. 7. 2022 · 6 minut czytania

OCM, czyli mycie twarzy olejami, to jedna z metod oczyszczania skóry za pomocą produktów naturalnych. Dowiedz się, na czym polega OCM i jak mieszać oleje, by przyniosły jak największą korzyść skórze.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Mycie twarzy olejami. Na czym polega metoda OCM?

Mycie twarzy olejami brzmi dziwnie? Pewnie trochę tak, zwłaszcza jeśli masz przetłuszczającą się skórę, którą pokrywa charakterystyczna dla niej warstwa sebum. Ta czynność ma nawet swoją nazwę, a mianowicie OCM – skrót od Oil Cleansing Method. Od razu uprzedzam, że w tym szaleństwie naprawdę jest metoda! Na czym polega OCM i jaki olej wybrać do oczyszczania twarzy?

OCM – co to jest?

OCM to nic innego, jak mycie twarzy olejem. Wbrew pozorom czynność ta nie jest pozbawiona sensu. Zasadność tej metody mogliśmy poznać już w szkole na lekcjach chemii, podczas których tłumaczono nam, że olej najlepiej rozpuszczać innym olejem. Właśnie tę wiedzę wykorzystano w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych jako jeden z etapów oczyszczania twarzy.

Jak wiadomo, skórę pokrywa warstwa sebum będąca mieszaniną substancji tłuszczowych wydzielanych przez gruczoły łojowe. Ilość sebum różni się w zależności od rodzaju skóry, jednak w każdym przypadku stanowi swoistą barierę ochronną, która niczym mur otula skórę i zabezpiecza przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Mycie twarzy mocnymi środkami usuwa ten płaszczyk, przez co skóra narażona jest na szybszą utratę wody, a to prowadzi do jej przesuszenia. Reakcja obronna polega na zwiększeniu ilości wydzielanego sebum, na co my z kolei reagujemy zakupem mocniejszego preparatu czyszczącego. Błędne koło.

Popularne kosmetyki do twarzy, takie jak pianki czy żele do mycia twarzy nierzadko zawierają w swoim składzie agresywne detergenty, alkohol i kwasy, których zadaniem jest dogłębne oczyszczenie skóry. Niestety, wraz z pozostałościami kosmetyków, kurzu i łoju usuwają również barierę ochronną w postaci sebum. Mycie twarzy olejem to skuteczna i delikatna metoda usuwania zanieczyszczeń ze skóry, która nie narusza warstwy hydro-lipidowej. Co więcej, nie zaburza pH skóry i nie wywołuje zwiększonej produkcji sebum, a jednocześnie umożliwia zmycie nawet mocnego makijażu.

Jak mieszać oleje do twarzy?

Mieszankę olejową do wykonania OCM wykonuje się z oleju bazowego oraz oleju rycynowego. Należy używać wyłącznie olejów naturalnych, nierafinowanych, tłoczonych na zimno. Olej rycynowy jest świetnym emulgatorem, jednak w zbyt dużej ilości może wysuszać skórę. Proporcje zależą od rodzaju skóry, jej stanu i potrzeb, dlatego można je dowolnie modyfikować na podstawie obserwacji reakcji skóry. Ogólnie przyjmuje się, że mieszanka powinna zawierać:

  • Skóry tłuste i trądzikowe: 70% oleju bazowego,
  • Skóry normalne, dojrzałe: 80% oleju bazowego,
  • Skóry suche, bardzo suche i naczyniowe: 90% wybranego oleju bazowego.
OCM krok po kroku

Jaki olej do oczyszczania twarzy wybrać?

Do wykonania OCM można użyć czystych, 100% naturalnych olejów lub gotowych mieszanek dostępnych w drogeriach. Zanim jednak zdecydujesz się na którąś z nich, koniecznie sprawdź jej skład. Absolutnie niedopuszczalną substancją jest parafina. Wybieraj wyłącznie preparaty o przejrzystym i jak najprostszym składzie, uwzględniając przy tym preferencje swojej skóry.

Z gotowych mieszanek mogę Ci polecić olejek do demakijażu twarzy i oczu Orientana, który poradzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem. W składzie preparatu znajdziesz między innymi olej słonecznikowy, ze słodkich migdałów, z awokado, sezamowy i z kamelii japońskiej. Innym ciekawym kosmetykiem jest nawilżający olejek do mycia CeraVe zawierający ceramidy, kwas hialuronowy, trójglicerydy i skwalen. Preparat poleca się głównie cerom normalnym, suchym i atopowym.

     

    OCM krok po kroku

    Na pierwszy rzut oka metoda OCM może wydawać się bardziej praco- i czasochłonna od tradycyjnego mycia twarzy. Z pewnością na początku przygody rzeczywiście tak jest, jednak praktyka czyni mistrza. Z każdym dniem cały proces będzie szedł sprawniej i płynniej.

    Jak wygląda mycie twarzy olejami?

    1. Na lekko zwilżoną twarz nałóż wybraną mieszankę olejów, kolistymi ruchami wmasuj w skórę i wykonaj delikatny masaż. Czynność ta pozwoli rozpuścić zalegające na twarzy nieczystości, a ponadto pobudzi krążenie.
    2. Muślinową lub bawełnianą ściereczkę zwilż ciepłą wodą i przyłóż do twarzy na kilkanaście sekund. Po wystygnięciu ściereczki wypłucz ją, zmocz w ciepłej wodzie i ponownie połóż na twarz.
    3. Następnie wypłucz ręczniczek, zmocz ciepłą wodą, połóż na twarz i delikatnym, ściągającym ruchem zbierz pozostałości olejku z twarzy. Nie pocieraj skóry. Jeśli zauważysz, że na twarzy wciąż zalega warstwa oleju, powtórz czynność.
    4. Na koniec opłucz twarz zimną wodą, dzięki czemu zamkniesz pory skóry i osusz papierowym ręcznikiem.
    5. W razie potrzeby można umyć twarz delikatnym preparatem myjącym, szarym mydłem lub mydłem laurowym. Po umyciu użyj toniku i nałóż na skórę ulubiony
    OCM efekty

    OCM a cera tłusta

    Do mycia skóry tłustej najlepiej sprawdzą się lekkie, niezapychające oleje, m.in.:

    • lniany,
    • z czarnuszki,
    • jojoba,
    • z konopii,
    • z orzechów laskowych,
    • sezamowy.

    Wszystkie wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, regulują wydzielanie sebum oraz przeciwdziałają powstawaniu zaskórników, dzięki czemu sprawdzą się w leczeniu łojotokowej, przetłuszczającej się skóry. Zawierają witaminy, minerały, przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 i 9, jak np. olej z Czarnuszki Oleofarm czy naturalny olej, jojoba gold Etja.

    OCM a skóra trądzikowa

    Skóra trądzikowa wymaga specjalnego traktowania i dużej uwagi. Stany zapalne wymuszają rezygnację ze ściereczki, tradycyjnie używanej podczas OCM, która mogłaby roznieść bakterie na resztę twarzy. Zamiast tego zaleca się wmasowanie mieszanki olejowej, a następnie zmycie jej za pomocą mydła laurowego, np. Aleppo lub mydła szarego. Aby wzmocnić działanie mieszanki, można dodać do niej kilka kropel olejku eterycznego, np. olejku z drzewa herbacianego o silnym działaniu antybakteryjnym. Jako olej bazowy sprawdzą się między innymi olej słonecznikowy, tamanu, sezamowy, lniany.

    OCM a cera sucha

    Przy suchej skórze należy zmniejszyć ilość olejku rycynowego, z kolei sam masaż olejem powinien trwać dłużej, dzięki czemu skóra wchłonie więcej substancji odżywczych i nawilżających. W pielęgnacji skóry suchej można wykorzystać olej arganowy, oliwęz oliwek, olej migdałowy, olej z pestek winogron Nacomi, olej z nasion malin oraz olej z pestek moreli.

    OCM a cera naczynkowa

    Podczas mycia cery naczynkowej zwróć uwagę, by ściereczka nie była zbyt gorąca. Nie można również pocierać twarzy, a do rozpulchnienia skóry przed zabiegiem zaleca się kąpiel lub prysznic. Zamiast ściągania oleju ściereczką, można usunąć go mydłem Aleppo, mydłem szarym bądź łagodnym preparatem myjącym. Do przygotowania mieszanki użyj oleju z kocanki, z orzechów laskowych lub olej z nasion bawełny Nacomi. Po zakończeniu OCM spryskaj skórę wodą różaną lub użyj hydrolatu na bazie oczaru wirginijskiego.

    Jak mieszać oleje do twarzy

    OCM – efekty

    Efekty OCM zauważalne są dość szybko, jednak ostateczny rezultat zależy od stanu wyjściowego skóry, proporcji przygotowanej mieszanki oraz systematyczności. Może się również zdarzyć, zwłaszcza przy cerach trądzikowych, że na początkowym etapie stan skóry się pogorszy. Jest to spowodowane naturalnymi procesami oczyszczającymi i nie powinno budzić niepokoju. Na ostateczne efekty trzeba poczekać minimum 2-3 tygodnie.

    Efekty OCM to głównie:

    • Świetnie oczyszczona skóra bez użycia zbędnej chemii,
    • Zmniejszona ilość zaskórników i wyprysków,
    • Wyrównany koloryt skóry,
    • Wygładzenie, miękkość i ukojenie skóry,
    • Opóźnienie procesów starzenia,
    • Doskonałe nawilżenie i odżywienie,
    • Wzmocnienie rzęs i paznokci.

    Podsumowanie

    OCM sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju skóry, aczkolwiek bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego oleju i poprawna technika. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z naturalnymi olejami, wybierz na początek jeden i wymieszaj go z olejem rycynowym. Obserwuj reakcję skóry. W miarę upływu czasu możesz modyfikować proporcje, opracować własną technikę mycia lub wzbogacić swoją mieszankę o dodatkowy olej. Pamiętaj jednak, by robić to stopniowo, dzięki czemu szybko zauważysz niepokojącą reakcję skóry.

     Źródła:

    1. S. M. Ghazani, G. García‐Llatas, A. G. Marangoni, Micronutrient content of cold‐pressed, hot‐pressed, solvent extracted and RBD canola oil: Implications for nutrition and quality, European Journal of Lipid Science and Technology, 116(4), 380-387, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ejlt.201300288, [dostęp 21.07.2022] 
    2. A. Grigore, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej ekopielęgnacji, wyd. Galaktyka, 2015 
    3. B. Sionek, [Cold pressed oils], https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9432706/, [dostęp 21.07.2022] 

     

      Więcej artykułów na ten temat

      • Olej lniany − kuracja kwasami omega-3

        Olej lniany − kuracja kwasami omega-3

        · 5 minut czytania
        Olej lniany nie bez powodu tak często znajduje się w szamponach do włosów, mydłach czy kremach. Stanowi kopalnię kwasów Omega i witaminy E. Czym jeszcze się wyróżnia? Sprawdź!
      • Czy wiesz, że olej kokosowy wspomaga kondycję skóry i włosów? Dowiedz się, kto powinien po niego sięgnąć? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze kosmetyków na bazie tego surowca!
      • Nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów, stres – to tylko niektóre elementy sprawiające, że cera staje się szara i sucha. Jak przywrócić piękny wygląd? O czym pamiętać? Sprawdź!
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora