Nie poddawaj się! Nadciśnienie płucne − leczenie wydłuża życie pacjentom!

11. 5. 2018 · Aleksandra Malewska · 5 minut czytania
  • leczenie
Nie poddawaj się! Nadciśnienie płucne − leczenie wydłuża życie pacjentom!

Nadciśnienie płucne to choroba, w przebiegu której możesz zaobserwować wzrost ciśnienia krwi w krążeniu małym, czyli płucnym. W przeciwieństwie do nadciśnienia tętniczego, o którym bardzo często słyszysz od lekarzy, niewiele mówi się o nadciśnieniu płucnym. Jak dochodzi do rozwoju tej choroby? Czego jest skutkiem? Jak wygląda leczenie nadciśnienia płucnego? Czy poza łagodzeniem objawów, dostępny jest jakiś nowy lek na nadciśnienie płucne?

Nadciśnienie płucne − co to za choroba?

Nadciśnienie płucne, czyli wzrost ponad normę ciśnienia w tętnicy płucnej, nie jest jednorodną chorobą. Może być ona skutkiem zarówno chorób serca, przewlekłych chorób płuc, naczyń płucnych, jak również może pojawiać się bez uchwytnej przyczyny.

Co to jest nadciśnienie płucne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dzieli nadciśnienie płucne na kilka grup ze względu na jego przyczyny:

  • Grupa I – tętnicze nadciśnienie płucne-idiopatyczne (o nieznanej przyczynie), dziedziczne, nadciśnienie płucne w przebiegu chorób tkanki łącznej lub zakażenia wirusem HIV, wywołane pod wpływem leków lub toksyn (metamfetamina),
  • Grupa II − nadciśnienie płucne spowodowane chorobami lewej części serca – np. skurczowe lub rozkurczowe zaburzenia lewej komory,
  • Grupa III – nadciśnienie płucne w przebiegu chorób płuc np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest konsekwencją palenia papierosów,
  • Grupa IV – nadciśnienie płucne związane z przewlekłą chorobą zakrzepowo-zatorową,
  • Grupa V – nadciśnienie płucne o niejasnych przyczynach.

Nadciśnienie płucne − leczenie zależy od przyczyny

Leczenie nadciśnienia płucnego w dużej mierze zależy od przyczyny choroby. Jeżeli znasz przyczynę, leczenie zawsze zaczyna się od terapii choroby podstawowej. Tak dzieje się na przykład w przypadku wad serca, gdzie chirurgiczna naprawa zastawki mitralnej lub aortalnej, skutecznie przynosi pacjentowi ulgę. Podobnie dzieje się w chorobach płuc prowadzących do rozwoju nadciśnienia płucnego, na przykład śródmiąższowych chorobach płuc czy POChP.

Leczenie nadciśnienia płucnego

A co stosować na nadciśnienie płucne? Leki dobierane są zazwyczaj do przyczyny i stadium choroby. Jedne z nich łagodzą objawy, inne natomiast hamują postęp choroby.

Leki przeciwkrzepliwe, takie jak heparyna drobnoczęsteczkowa czy acenokumarol, stosowane są przede wszystkim u pacjentów z nadciśnieniem płucnym, które powstało na tle incydentów zakrzepowo-zatorowych. Zadaniem tych leków jest ochrona Twojego organizmu przed kolejnym takim zdarzeniem.

Leki moczopędne to substancje, które odciążają organizm z nadmiaru płynów i chronią przed obrzękiem płuc. Lekarz może Ci je zalecić, kiedy przyczyną choroby jest niewydolność serca.

U części chorych skuteczne są też blokery kanałów wapniowych i zmniejszające ciśnienie krwi w krążeniu małym.

Innym sposobem leczenia nadciśnienia płucnego jest terapia tlenem, czyli tlenoterapia. Przynosi ona ulgę, jeżeli cierpisz na hipoksemiczne nadciśnienie płucne, w którym wysycenie Twojej krwi tlenem jest zbyt niskie.

Tlenoterapia na nadciśnienie płucne

Nowe leki na nadciśnienie płucne − czy jest nadzieja?

W przypadku pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym, dostępne są również nowe leki w formie tak zwanej terapii celowanej.

Co dzieje się w naczyniach tych pacjentów? Nadciśnienie płucne wynika z nadmiernego skurczu i proliferacji (rozprzestrzeniania się) komórek mięśni gładkich, które budują ściany tętnic płucnych. I tu z pomocą przychodzą leki poprawiające funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych (najbardziej wewnętrznej warstwy ściany naczyń) oraz wykazujące działanie antyproliferacyjnie.

Istnieją trzy grupy tych substancji:

1. Inhibitory fosfodiesterazy 5

Do leków tych należy popularny sildenafil, który działa na fosfodiesterazę 5 w krążeniu płucnym i w ciałach jamistych prącia. U pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym leki te działają na mięśnie gładkie naczyń i powodują ich rozkurcz. Tym samym spadek ciśnienia.

2. Antagoniści receptora endotelinowego

Substancjami aktywnymi tych leków są np. bozentan czy ambrisentan przeciwdziałają wpływowi endoteliny, która kurczy naczynia płucne i pobudza proliferację mięśni gładkich, przez co powoduje tętnicze nadciśnienie płucne. Leki te zmniejszają ogólny opór naczyń krwionośnych w płucach.

3. Prostanoidy

A wśród nich analogi prostacyklin to krótko działające substancje, które między innymi rozszerzają naczynia krwionośne. Przykładem leków z tej grupy jest epoprostenol podawany w ciągłym wlewie, lub iloprost stosowany w postaci inhalacji.

Nowe leki na nadciśnienie płucne

Niezależnie od przyczyny Twojego nadciśnienia płucnego, warto stosować kilka uniwersalnych zasad, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie.

Tak więc pacjent z nadciśnieniem płucnym powinien:

  • unikać przebywania na dużych wysokościach,
  • unikać wyczerpującego wysiłku fizycznego − chory z nadciśnieniem płucnym powinien skonsultować się z lekarzem zanim podejmie wysiłek fizyczny,
  • unikać dużej ilości soli kuchennej w diecie oraz ograniczyć zbyt dużej ilości wypijanych płynów.

Nadciśnienie płucne to postępująca choroba, która z czasem może doprowadzić do ciężkiego kalectwa, a nawet zgonu. Jak tego uniknąć? Leczenie nadciśnienia płucnego trzeba włączyć już na wczesnym etapie choroby. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku tętniczego nadciśnienia płucnego, w którym leki celowane skutecznie opóźniają postępy choroby. Dzięki temu znacznie poprawia się jakość oraz długość życia pacjentów chorujących na tę dotkliwą chorobę.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska