Nieświeży oddech a pocałunek. Jak uniknąć przykrego oddechu z rana?

Nieświeży oddech z rana może zepsuć nawet najlepszą randkę z dnia poprzedniego. Halitoza to problem, który dotyczy bardzo wielu osób. Czy jest jakiś sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust z rana? Tak!
Spis treści:
Nieświeży oddech z rana – przyczyny
Nieświeży oddech (zwany inaczej halitozą) może mieć bardzo wiele przyczyn. W odpowiednim leczeniu ważne jest, żeby zdiagnozować to, co może powodować nieświeży oddech, a nie tylko działać doraźnie.
Oto najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu:
1. Schorzenia stomatologiczne
W zdecydowanej większości przypadków, przyczyną nieświeżego oddechu jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zbyt rzadkie i niestaranne mycie zębów prowadzi do gromadzenia się na zębach resztek jedzenia i picia. W wyniku czego, bardzo szybko w jamie ustnej rozmnażają się bakterie i grzyby, które prowadzą do różnych chorób jamy ustnej: próchnicy, ubytków w zębach czy chorób dziąseł. A to właśnie one są główną przyczyną nieświeżego oddechu.
2. Schorzenia laryngologiczne
Przyczyną halitozy mogą być również takie problemy laryngologiczne takie jak często występujące anginy czy zapalenia zatok. Wszystko dlatego, że po przebytych anginach w migdałkach mogą się tworzyć małe dziurki, w których gromadzą się resztki jedzenia lub nieprzyjemnie pachnąca wydzielina spływająca z nosa lub zatok.
3. Choroby układu pokarmowego
Może się okazać, że za nieświeżym oddechem stoją różnego rodzaju problemy żołądkowe, takie jak: wrzody, zbyt mała ilość soków trawiennych lub nieżyt przewodu pokarmowego.
4. Stres
Kortyzol (czyli hormon stresu) hamuje wydzielanie śliny. To zaś prowadzi do nieodpowiedniej flory bakteryjnej w ustach i wydzielania się nieprzyjemnie pachnących związków siarki.
5. Palenia papierów i picie alkoholu
To, że palenie papierosów i picie alkoholu nie sprzyja świeżemu oddechowi, nie powinno nikogo dziwić. Wystarczy przywołać sobie wspomnienia z poranku po „dobrej imprezie”. Chodzi nie tylko o to, że ciężko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego i alkoholu z ust. Do tego, zarówno nikotyna, jak i alkohol wysuszają usta (co sprzyja rozwojowi halitozy).
6. Stosowanie leków, które wysuszają jamę ustną
Tak, jak już wspomniałam, zbyt małe wydzielanie śliny prowadzi bezpośrednio do nieświeżego oddechu.
Co zrobić na nieświeży oddech z rana?
Najlepiej zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Dokładnie myj zęby − co najmniej 2 − 3 razy dziennie. Możesz przy tym używać specjalnej pasty, która pomaga w walce z nieświeżym oddechem i likwiduje na dłużej nieprzyjemny oddech, np. Pro Perio pasta do zębów, świeży odech.
Pamiętaj o tym, żeby myć nie tylko zęby, ale również język, na którym gromadzą się bakterie. Możesz to zrobić specjalną szczoteczką do języka, np. Sunstar Gum HaliControl.
Dobrze jest również stosować nić dentystyczną, żeby usunąć nagromadzone między zębami resztki jedzenia.
Po każdym myciu zębów, warto jeszcze użyć płynu do płukania jamy ustnej, który ostatecznie pozbędzie się resztek jedzenia, np. Sunstar Gum HaliControl. Żeby mieć świeży oddech z rana, koniecznie jest porządne umycie zębów i jamy ustnej przed pójściem spać!
Nieświeży oddech − leczenie
Oczywiście, leczenie nieświeżego oddechu zawsze należy rozpocząć od wizyty u stomatologa, który skontroluje stan Twojego uzębienia i w razie potrzeby wprowadzi odpowiednie leczenie. Po tym, jak wyleczysz jamę ustnej, warto udać się do innych lekarzy, aby wykluczyć medyczne podłoże halitozy: zarówno laryngologiczne, jak i gastrologiczne.
Warto zadbać również o regularne picie wody (także w nocy!). Pozwala to nie tylko odpowiednio nawodnić organizm, ale również wypłukuje z jamy ustnej resztki jedzenia.
Poza tym, do momentu aż znajdziesz i wyleczysz schorzenie będące powodem nieświeżego oddechu, można stosować środki pomagające doraźnie zwalczać nieświeży oddech, np. tabletki do ssania na nieświeży oddech Halitomin.
Dbaj regularnie i bardzo dokładnie o higienę jamy ustnej, a poranny pocałunek ukochanego nie będzie już dla Ciebie straszny!
Więcej artykułów na ten temat
- Masz atopowe zapalenie skóry? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co zrobić, by zmniejszyć uciążliwe dolegliwości. Sprawdź, jakie kosmetyki warto stosować? Poznaj szczegóły!
Jak często myć kręcone włosy? Sprawdź!
· 5 minut czytaniaObjawy przemęczenia na twarzy. Sprawdź, jak im zaradzić!
· 6 minut czytaniaJeśli dostrzegasz na swojej twarzy oznaki przemęczenia, a nie możesz pozwolić sobie na zwolnienie tempa, poznaj kilka sprawdzonych sposobów na zmęczoną skórę!