Objawy COVID u dzieci – jak rozpoznać zakażenie koronawirusem u najmłodszych?

9. 9. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minut czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  • covid-19

Koronawirus u dzieci to coś, co mrozi krew w żyłach rodziców. Właśnie w tej grupie wiekowej choroba najczęściej przechodzi bezobjawowo, co nie znaczy, że nie pozostawia po sobie śladu w postaci np. zespołu PIMS-TS. Zdarza się również, że COVID u dzieci przebiega bardzo gwałtownie, powodując konieczność hospitalizacji. Jak więc rozpoznać koronawirusa u dziecka? Na co zwrócić uwagę? I co powinno nas zaniepokoić?

Objawy koronawirusa u dzieci

Jak pokazują statystyki, dzieci zwykle przechodzą zakażenie COVID-19 bezobjawowo lub łagodnie (80-90%). Nie można jednak bagatelizować problemu i tracić czujności. Jeśli cokolwiek związanego ze zdrowiem Twojego malucha Cię niepokoi, skontaktuj się z pediatrą, zwłaszcza jeśli problem dotyczy małego dziecka. SARS-CoV-2 jest bardzo niebezpieczny dla wcześniaków, noworodków, niemowląt, dzieci otyłych i chorych przewlekle (np. nowotwory, choroby o podłożu genetycznym, schorzenia osłabiające odporność).

Sprawdź też, jaka ilość przeciwciał chroni przed COVID?

 

Najczęstsze objawy COVID-19 u dzieci to:

Katar,
Kaszel,
Biegunka,
Ból głowy,
Gorączka,

U dzieci rzadziej odnotowuje się problemy z oddychaniem, duszności, zaburzenia węchu i smaku.

 

Jak odróżnić u dziecka COVID od przeziębienia?

To nie takie proste. Jeszcze niedawno lekka gorączka czy katar nie budziłyby większych wątpliwości. Teraz już nic nie jest jasne. Koronawirus wywrócił do góry nogami interpretację  powszechnie występujących w sezonie jesienno-zimowym symptomów. Istnieje kilka objawów występujących u dzieci, które odróżniają COVID od zwykłego przeziębienia.

Objawy sugerujące infekcję koronawirusem u dziecka:

  • często występuje wysypka,
  • kaszel jest suchy, męczy dłużej niż tydzień (w przebiegu przeziębienia zwykle po kilku dniach przechodzi w mokry),
  • katar jest raczej skąpy i wodnisty (w przeziębieniu katar jest obfity, gęsty),
  • gorączka znacznie przekracza 38°C, utrzymuje się dłużej niż 3 dni i nie spada po podaniu ogólnodostępnych środków przeciwgorączkowych dla dzieci,
  • rzadko występuje utrata węchu i smaku.

Pamiętaj – jeżeli masz wątpliwości lub cokolwiek Cię niepokoi, zawsze skonsultuj się z lekarzem pediatrą! Jedynym pewnym sposobem na odróżnienie przeziębienia od zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest wykonanie testu.

 

Więcej artykułów na ten temat