Odmrożone uszy po szaleństwie na stoku? Jak sobie radzić?

22. 1. 2018 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
  • choroby
Odmrożone uszy po szaleństwie na stoku? Jak sobie radzić?

W okresie zimowym, podczas spacerów czy w czasie szaleństwa na stoku, wystawiasz się na niskie temperatury. Na skutek wychłodzenia organizmu może dojść do powstawania odmrożeń. Szczególnie narażone są na to najbardziej „wystające” okolice Twojego ciała − nos, policzki, broda, małżowiny uszne, palce rąk i stóp. Jak się uchronić przed odmrożonymi uszami czy nosem? Co zrobić, żeby zabezpieczyć skórę i ciało przed zimnem?

Czym są odmrożenia?

Odmrożenie to uszkodzenie skóry odwracalne lub nieodwracalne, do którego dochodzi na skutek oddziaływania niskim temperatur i wychodzenia całego organizmu. Niska temperatura powoduje odruchowy skurcz obwodowych naczyń krwionośnych, a to prowadzi do zmniejszenia dopływu krwi do skóry.

Następnie w drobnych naczyniach krwionośnych, które zostały pozbawione dopływu krwi, powstają mikrozakrzepy, a woda w tkankach zamarza. Kiedy powraca mikrokrążenie obwodowe (najczęściej określa się to jako „odtajanie”), wzrasta przepuszczalność naczyń, przesięku płynu i powstają obrzęki tkanek. Dalej naskórek oddziela się i w miejscu odmrożenia na skórze powstają pęcherze.

Kolejnym etapem może być powstanie martwicy, które może prowadzić do amputacji odmrożonej części skóry. Częstym powikłaniem odmrożeń są zakażenia w tych regionach skóry.

Dlaczego trzeba uważać na skórę na stoku narciarskim?

Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się aktywności podczas mrozu, któremu towarzyszy silny wiatr i duża wilgotność powietrza. A takie właśnie warunki atmosferyczne najczęściej panują na stoku narciarskim. Wigloś i wiatr nasilają działanie niskich temperatur i szybciej prowadzą do odmrożeń.

Również spożywanie alkoholu przed lub podczas wyjścia na mróz może okazać się zgubne. Alkohol zaburza Twoje odczuwanie zimna, przez co możesz doprowadzić do odmrożenia. 

Do odmrożeń mogą się przyczynić także: głód, odwodnienie, czy duże zmęczenie. Powinnaś także szczególnie uważać na zimnie, gdy cierpisz na choroby układu krążenia.

Jeżeli chcesz uniknąć odmrożeń, bardzo ważne jest, żebyś zadbała o odpowiedni strój, kiedy przebywasz na zimnie. Nieodpowiednia izolacja od mrozu i wiatru, przemoknięte buty, czy ubrania, zbyt opięty i ciasny ubiór może także wpływać na ryzyko uszkodzeń skóry w niskiej temperaturze.  

Szczególnie częste są odmrożenia uszu, palców, policzków i nosa. Należy też pamiętać o tym, że u dzieci i osób starszych dużo szybciej dochodzi do utraty ciepła − przez to łatwiej u nich o odmrożenia skóry.

wyciąg narciarski

Jak zachowuje się odmrożona skóra? 4 stopnie odmrożenia skóry

Najczęściej po ekspozycji na niską temperaturę, początkowo skóra staje się sinawa, sinoniebieska, marmurkowata. Po dłuższym czasie przebywania na mrozie kolor skóry się zmienia i staje się bardziej blady, aż do koloru woskowo-białego.

Na skutek odtajania skóra staje się czerwona. Może pojawić się także uczucie zdrętwienia i stwardnienia skóry. Odmrożenia niskiego stopnia najczęściej powodują silne dolegliwości bólowe (rwący ból), który charakteryzuje się tym, że szybko ustępuje. Co ciekawe przy cięższych odmrożeniach, które sięgają głębszych warstw skóry, odczuwanie bólu jest mniejsze. Podczas ogrzewania pojawia się uczucie pulsowania i pieczenia.

W zależności od ciężkości odmrożeń, wyróżniamy 4 stopnie uszkodzenia skóry:

  • Stopień I  − dochodzi do czasowego zaburzenia ukrwienia w skórze, które objawia się zaczerwienieniem lub bladością skóry, pieczeniem, zdrętwieniem, świądem i kłującym bólem w miejscu odmrożenia (ogrzanie może powodować pieczenie, skóra się regeneruje i może dochodzić do łuszczenia naskórka).
  • Stopień II skóra jest sztywna, pojawiają się na niej pęcherze wypełnione treścią surowiczą. Ból początkowo jest silny i rwący.
  • Stopień III − oprócz wyżej wymienionych objawów dochodzi do powstania powierzchownej martwicy skóry, a po wygojeniu pojawiają się blizny.
  • Stopień IV to martwica obejmująca głębsze warstwy skóry, może dotyczyć całej powierzchni palców, uszu, czy nosa. Niekiedy dochodzi do samoistnej amputacji odmrożonej skóry.

Jak leczyć odmrożenia i im zapobiegać?

W przypadku odmrożenia, początkowo należy ochronić odmrożone okolice ciała przed zimnem i dalszym wychłodzeniem. Co ważne: nie nacieraj odmrożonych uszu, nosa, czy innych okolic lodem lub śniegiem!

Z drugiej strony, unikaj także bezpośredniego ogrzewania odmrożonego miejsca, np.: nie polewaj odmrożonej skóry bardzo gorącą wodą!

Odmrożoną okolicę najlepiej zabezpieczyć suchym, jałowym opatrunkiem, owinąć ciepłym materiałem i pilnie pojechać do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Ogrzewanie powinno być stopniowe, w wodzie o wzrastającej temperaturze. Konieczne jest często także wdrożenie profilaktyki przeciwzakrzepowej.

bandażowanie ręki

Żeby unikać odmrożeń pamiętaj, żeby przed wyjściem na zimne powietrze ubrać się odpowiednio do temperatury. Nie zapominaj o nakryciu głowy i kilku warstwach ubrań, które ochronią Twoją skórę, szczególnie w newralgicznych miejscach. Pilnuj, żeby ubrania i buty nie były zbyt obcisłe. Przed wyjściem na mróz, czy niską temperaturę, szczególnie podczas białego szaleństwa na stoku zabezpiecz skórę odpowiednimi kosmetykami przeznaczonymi do zimowej pielęgnacji.

 

Więcej artykułów na ten temat

Klaudia Dopytalska