Operacja jaskry − skuteczna metoda leczenia?

28. 5. 2020 · Karolina Rudowska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Operacja jaskry − skuteczna metoda leczenia?

Operacja jaskry to jedna z metod walki z chorobą. Obok niej często stosowane są też farmakoterapia i laseroterapia. Jaskra to grupa chorób, w których dochodzi do postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego. W jej efekcie pogarsza się wzrok, w niektórych przypadkach chory może całkowicie go utracić. Sprawdź, jak leczyć jaskrę.

Jaskra − co to za choroba?

Jaskra to tak naprawdę grupa chorób, których wspólnym elementem jest postępująca neuropatia nerwu wzrokowego. Więcej na temat neropatii: Neuropatia cukrzycowa − czym jest uszkodzenie nerwów przy cukrzycy?  

Charakterystycznymi cechami jaskry są typowe zmiany w strukturze tarczy nerwu wzrokowego i odpowiadające im ubytki w polu widzenia.To, co sprzyja rozwojowi choroby to za wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Warto pamiętać, że jest to pojęcie względne − jaskra może rozwinąć się u osób z ciśnieniem w granicach statystycznej normy lub nie występować mimo podwyższonego ciśnienia.

Jaskra plasuje się na niechlubnym 2. miejscu najczęstszych przyczyn ślepoty w krajach rozwiniętych.

Jaskra

Leczenie jaskry

Leczenie jaskry ma zahamować lub spowolnić postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego. A to przekłada się na utrzymanie jak najdłużej zadowalającej ostrości wzroku (a tym samym odpowiedniej jakości życia chorego).

Jedynym środkiem do uzyskania tego celu, jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego i jego stabilizacja na optymalnym poziomie. Możliwości leczenia, jakimi dysponuje medycyna to: farmakoterapia, leczenie laserowe i chirurgiczna operacja jaskry.

Farmakologiczne leczenie jaskry

Postępowanie w leczeniu jaskry najczęściej rozpoczyna się właśnie od farmakoterapii. Istnieje kilka grup leków przeciwjaskrowych. Każda z nich cechuje się nieco odmiennym działaniem  i innymi efektami ubocznymi.

Leki stosowane przy jaskrze to: analogi prostaglandyn, beta-blokery, alfa2-agoniści czy inhibitory anhydrazy węglanowej.

Leczenie dobiera się indywidualnie w zależności od szeroko pojętego stanu pacjenta, jego chorób współistniejących i osobistych preferencji. Bardzo istotna jest dobra współpraca lekarza i chorego. To ważne, żebyś dobrze rozumiał, w jaki sposób zakraplać oczy i przestrzegać godzinowego rozkładu ich stosowania.

Laserowe leczenie jaskry

Laserowe leczenie jaskry coraz częściej stanowi leczenie 1. rzutu i czasem może być zastosowane nawet przed wprowadzeniem leków. Ta droga jest szczególnie przydatna w przypadkach nietolerancji leków lub braku ich skuteczności, u ciężarnych pacjentek czy w sytuacji niechęci pacjenta do utrzymania dyscypliny terapeutycznej. W zaawansowanych przypadkach często łączy się leczenie farmakologiczne z laserowym działaniem. Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów jest trabekuloplastyka.

operacja jaskry

Operacja jaskry

Operacja na jaskrę to czasem jedyne wyjście, jeśli mimo prawidłowo prowadzonego leczenia zachowawczego, brakuje oczekiwanych efektów lub zmiany jaskrowe są duże i szybko postępują. W wyjątkowych sytuacjach i niektórych typach choroby (np. w jaskrze wrodzonej), operacja na jaskrę powinna być nawet leczeniem 1. rzutu.

Leczenie chirurgiczne obejmuje szerokie spektrum możliwych technik:

  • zabiegi nieperforujące
  • minimalnie inwazyjne
  • trabekulektomia
  • zabiegi setonowe
  • zabiegi cyklofotokoagulacji
  • usunięcie soczewki
  • witrektomia
  • irydektomia
  • i inne.

Nowoczesne chirurgiczne leczenie jaskry opiera się jednak w dużej mierze na idei zabiegów minimalnie inwazyjnych. Technikę zabiegu przeciwjaskrowego dobiera się w zależności od rodzaju jaskry, stopnia zaawansowania schorzenia, wcześniejszych sposobów leczenia, docelowego ciśnienia wewnątrzgałkowego, jakie chce się uzyskać, ryzyka progresji, a także preferencji pacjenta i chirurga okulisty.

operacja na jaskrę

Jeśli przygotowujesz się do zabiegu − poważnie podejdź do tematu, postaraj się zrozumieć istotę swojego schorzenia i nie zapominaj, jak poważną chorobą jest jaskra. Operacja może być świetnym narzędziem do poprawy Twojego stanu, ale koniecznie stosuj się do zaleceń swojego lekarza.

Operacja jaskry − rekonwalescencja

Zalecenia po operacji jaskry, mogą się od siebie trochę różnić, w zależności od rodzaju zabiegu. Dokładną instrukcję postępowania: jak dbać o operowane oko, jakie leki stosować i kiedy stawić się na kontrolę − dostaniesz zapewne od swojego lekarza.

zalecenia po operacji jaskry

Pamiętaj, żeby po operacji prowadzić spokojny tryb życia, dbać o higienę oka i unikać wysiłku fizycznego. Warto znać objawy ewentualnych powikłań, żeby w razie pojawiania się niepokojącego symptomu, móc odpowiednio szybko zareagować.

Więcej artykułów na ten temat

Karolina Rudowska