Peeling ciała przy cerze naczynkowej – zakazany?

31. 1. 2021 · Aleksandra Anna Wolska · 8 minut czytania
  • skóra naczynkowa

Niestety z cerą naczynkową powinnaś obchodzić się jak z jajkiem: żadnych peelingów gruboziarnistych, żadnego tarcia skóry, nie mówiąc już o zabiegu mikrodermabrazji. Jeśli chcesz cieszyć się zdrową cerą bez widocznych naczynek, powinnaś zapamiętać przynajmniej kilka zasad dobrej pielęgnacji. Przeczytaj, jaki peeling do cery naczynkowej najlepiej stosować, aby sobie nie zaszkodzić.

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry naczynkowej

Jeżeli Twoją cerę pokrywają widoczne czerwone pajączki, z reguły nie masz się czym przejmować. Najczęściej cera naczynkowa to nie wynik choroby, a po prostu uwarunkowanie genetyczne. Skóra jest cienka, delikatna i, używając języka medycznego, płytko unaczyniona. Dlatego właśnie prześwitują przez nią niebieskie czy zielonkawe nitki. Jednak nie oznacza to, że nie musisz o nią szczególnie dbać, tym bardziej jeśli masz tendencję do podskórnego pękania naczynek. Pękające naczynka nazywają się profesjonalnie teleangiektazjami. O medycznym aspekcie tej przypadłości ludzkiego ciała przeczytasz w tekście doktor Edyty Jakubik: Teleangiektazje − skąd biorą się pękające naczynka?.

skóra naczyniowa

Jak ja dobrze znam ten ból! Sama borykam się cerą naczynkową, a moja pielęgnacja i nawyki przypominają czasem zachowania starszej pani: na plaży siedzę w cieniu, nigdy w życiu nie byłam na solarium, a w zimie studiuję składniki kremów ochronnych, aby przypadkiem nie zawierały w sobie nawet kropelki wody, która może na mrozie rozsadzić mi naczynko. A skoro już o tym mowa, dowiedz się, jakich substancji warto szukać w kosmetykach na zimę: Pielęgnacja skóry zimą: postaw na te składniki kosmetyków!.

O tym, czym dokładnie jest cera naczynkowa, pisał już dla Ciebie doktor Piotr w artykule: Co zrobić, żeby powstrzymać pękające naczynka na twarzy?.

naczynka na polikach

Jak dbać o skórę naczynkową?

Pielęgnacja skóry naczynkowej wymaga nie tylko dobrze dobranych kosmetyków, które pomagają uszczelniać naczynia krwionośne i redukują zaczerwienienia, ale także zmiany nawyków.

Mam dla Ciebie kilka podstawowych rad, jak pielęgnować skórę naczynkową.

  1. Unikaj skrajnego ciepła i zimna! Zapomnij o saunie, solarium, a także opalaniu na słońcu bez wysokiego filtra UV, tzw. blokera. Uważaj na swoją skórę zwłaszcza w niskich temperaturach. Sprawdzaj składy kosmetyków, aby nie zawierały w sobie wody.
  2. Nie podrażniaj skóry mechanicznym tarciem: wyrzuć wszystkie szorstkie ręczniki do twarzy, a podczas demakijażu upewnij się, że wacik jest porządnie nasączony płynem micelarnym lub delikatnym mleczkiem.
  3. Nie szoruj skóry peelingami cukrowymi i tymi z grubymi drobinkami. Mechaniczny peeling do cery naczynkowej to nie najlepszy pomysł. Zamień je na delikatne peelingi enzymatyczne lub chemiczne (kwasowe).
  4. Twoje kosmetyki do pielęgnacji nie powinny zawierać: alkoholu etylowego, mentolu czy mocznika.
  5. Dobrze, żeby kosmetyki miały w składzie: rutynę, witaminę C, K, PP i flawonoidy.

 


peeling twarzy

Skóra naczynkowa a peeling - to można czy nie?

No dobrze, a czy w podstawowej pielęgnacji skóry naczynkowej jest miejsce na peeling? Jak już wiesz, zdecydowanie odradzam Ci stosowanie peelingów gruboziarnistych, szczególnie na delikatnej skórze twarzy. W przypadku takiego zabiegu pobudzasz krew do krążenia, a Twoje płytko umiejscowione naczynka zaczynają się rozszerzać i nabierać koloru. Mechanicznym tarciem możesz nawet przyczynić się do ich pęknięcia! Stąd też wzięło się przekonanie, że peelingi w przypadku cery naczynkowej są zakazane.

 

Peeling enzymatyczny do cery naczynkowej

Czy oznacza to, że złuszczanie naskórka przy widocznych naczynkach nie wchodzi w grę? Nie do końca. Jeżeli chcesz oczyścić skórę i pomóc pozbyć się zrogowaciałej, poszarzałej skóry, sięgnij po delikatny peeling enzymatyczny do cery naczynkowej na bazie złuszczających enzymów owocowych. Należą do nich przede wszystkim papaina (o której pisałam więcej w tym artykule: Właściwości papai, jakich nie znasz! Papaina w kosmetyce) oraz bromelaina, czyli enzym roślinny znajdujący się w ananasie.

Ziaja Med kuracja naczyńkowa to peeling enzymatyczny oparty o działanie papainy. Zawiera w sobie także łagodzący podrażnienia pantenol, nawilżający i wzmacniający barierę lipidową olej ze słodkich migdałów oraz wyciszający zaczerwieniania wyciąg z astru solnego. Peeling 3 enzymy z serii Tołpa Dermo Face Sebio nie zawiera ani złuszczających drobinek, ani kwasów AHA. Jak jego nazwa wskazuje, w składzie znajdziesz 3 enzymy papainę, bromelainę i keratynazę, które łagodnie rozpuszczają obumarły naskórek. Możesz także wypróbować kosmetyk oparty w 99% na naturalnych składnikach peeling enzymatyczny kali musi od Orientany. Sprawdzi się także przy cerze wrażliwej, nie tylko naczynkowej. Jeżeli oprócz widocznych naczynek masz cały czas wrażenie, że Twoja skóra jest napięta i matowa, być może to problem z odwonieniem. W takim przypadku polecam Ci łagodny peeling enzymatyczny z kwasem hialuronowym Hydrain 3 od Dermedic.

Peeling enzymatyczny

Ale uważaj! Jeżeli stosujesz enzymatyczny peeling do cery naczynkowej w domu, przed jego użyciem:

  • po pierwsze – zrób test − nałóż go na kilka minut na skórę za uchem i sprawdź, czy nie wywołuje reakcji alergicznej,
  • po drugie – wybieraj peeling o najniższym stopniu stężenia substancji złuszczającej. Dopiero jeżeli Twoja skóra dobrze na niego zareaguje, możesz sięgnąć po produkt o wyższym stężeniu.

Chemiczny peeling do cery wrażliwej? Oto delikatne kwasy

Skóra naczynkowa powinna dobrze zareagować także na peelingi oparte na niektórych łagodnych kwasach. Kosmetolodzy polecają odświeżanie naskórka lekkimi kwasami, np. kwasem migdałowym czy laktobionowym. Kwas migdałowy nie tylko złuszcza naskórek, ale i dobrze nawilża. Polecany jest więc szczególnie przy cerze suchej i odwodnionej. Kwas laktobionowy oprócz nawilżenia i odświeżenia skóry, wzmacnia płaszcz hydrolipidowy. Zwróć uwagę, żeby kwasy przy poszerzonych naczynkach miały niskie stężenie i wyższe pH. W takim wypadku unikniesz podrażnień i ewentualnego naruszenia struktury płytko osadzonych naczyń krwionośnych.

chemiczny peeling do cery wrażliwej

Przy cerze naczynkowej możesz wykonać peeling chemiczny oparty na kwasie azelainowym, ponieważ nie tylko pomaga się pozbyć warstwy martwego naskórka, ale także dobrze neutralizuje zaczerwienienia skóry. Tego typu peeling często stosuje się przy trądziku różowatym. Sprawdź też, jakie kosmetyki warto stosować przy tej przypadłości dermatologicznej: Najlepszy krem na trądzik różowaty. Poznaj opinie blogerek. Dobrze jednak, aby taki zabieg był wykonany w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub dermatologicznym, gdzie specjalista dobierze stężenie kwasu do stanu Twojej cery.

Trądzik różowaty łączy w sobie objawy trądziku zwyczajnego i cery naczynkowej. Dbanie o taką cerę jest bardzo trudne i wymaga całościowego podejścia − od ochrony skóry przed zmianami temperatury, właściwą dietą, po dobranie dermokosmetyków z retinoidami oraz (w razie konieczności) wprowadzenie leczenia farmakologicznego przepisanego przez dermatologa. Z trądzikiem różowatym koniecznie udaj się do lekarza.

Cera naczynkowa i peeling kawitacyjny

Ja sama, ze względu na cerę naczynkową, przynajmniej raz lub dwa razy do roku w porze jesienno-zimowej wybieram się do kosmetyczki na peeling kawitacyjny. Polega on na rozbijaniu martwego naskórka i zalegającego w porach sebum za pomocą ultradźwięków. Ten zabieg jest bezpieczny, nieinwazyjny i kompletnie bezbolesny. Jako uzupełnienie pielęgnacji i porządne oczyszczenie skóry zdecydowanie polecam go każdej osobie o różanych policzkach. Więcej o peelingu kawitacyjnym i jego przeznaczeniu przeczytasz w artykule: Peeling kawitacyjny − kiedy go stosować?.

Coraz częściej spotkać można spotkać domowe urządzenia do kawitacji. Czy warto je stosować przy cerze naczynkowej? O ile będziesz wykonywać zabieg zgodnie z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta, domowa kawitacja nie powinna Ci zaszkodzić.

peeling kawitacyjny

Domowy peeling do cery naczynkowej?

Jeżeli zdecydujesz się na najniższe stężenie kwasu migdałowego, taki peeling możesz wykonać samodzielnie w domu. Ale ostrożnie z kwasami! Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie podczas nakładania mieszanki z kwasami na twarz, lepiej wybierz się na profesjonalny zabieg. Zawsze idealnym rozwiązaniem będzie postawienie na gotowe kosmetyki, w tym także peelingi enzymatyczne. Zyskasz wtedy pewność, że nie zaszkodzą one Twojej skórze. Są bardzo delikatne, a ich wykonanie przypomina nałożenie maseczki na twarz. Takie nic, a jednak potrafi dobrze oczyścić!

Z pewnością lepiej unikać przepisów na domowe peelingi do twarzy z wykorzystaniem kryształków cukru, soli czy, co gorsza, łupinami orzechów, maku czy innymi ostrymi drobinkami. Skóra płytko unaczyniona nie powinna być pocierana czy drażniona. A czy istnieje domowy przepis na peeling enzymatyczny? Skoro są to produkty pochodzenia owocowego, możesz położyć na skórę mieszankę zmiksowanego miąższu z ananasa z jogurtem lub olejem migdałowym. Podobny efekt powinna dać papaja. Urodowe blogerki polecają także „peeling” wykonany ze zmiksowanej pomarańczy czy octu jabłkowego. Taki zabieg raczej nie powinien Ci zaszkodzić, jednak jego efekty z pewnością nie będą tak widoczne, jak w przypadku opracowanego pod okiem dermatologów kosmetyku.

domowy peeling cery naczynkowej

Podsumowując: jaki wybrać peeling? Cera naczynkowa lubi owoce!

Najlepszym wyborem przy widocznych naczynkach z pewnością będzie peeling enzymatyczny, który swoje działanie opiera na owocowych enzymach. Możesz też pokusić się o bardzo łagodne kosmetyki z kwasami migdałowym, laktobionowym czy azaleinowym. Unikaj za to wszelkich scrubów z drobinkami zarówno do stosowania na twarzy, jak i całym ciele.

 

Źródła:

  1. Kolenda M.: Peeling enzymatyczny. W: Biotechnologia.pl [online]. Dostępny w Internecie: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727. [Dostęp 30.01.2021].
  2. Dębek P., Piotrowska A., Nastałek M., Totko-Borkusiewicz N., Czerwińska-Ledwig O., Zuziak R., Pilch W.: Zastosowanie kwasu azelainowego w wybranych schorzeniach dermatologicznych. W: Borgis - Medycyna Rodzinna 4/2018, s. 307-314.

Najnowsze artykuły

  • Najlepszy prezent na Dzień Mężczyzny – ranking produktów

    Dzień Mężczyzny to czas, kiedy możesz podziękować swojemu chłopakowi, tacie, bratu czy koledze za to, że są w Twoim życiu. Odkryj najlepsze pomysły na prezenty, które sprawią mężczyźnie radość i zostaną w pamięci na długo!
    • ranking
    Najlepszy prezent na Dzień Mężczyzny – ranking produktów
    • ranking
  • Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - ranking produktów

    Najlepszy prezent na Dzień Kobiet to taki, który uwzględnia preferencje obdarowanej osoby. Nie wiesz, jaki upominek wybrać? Sprawdź nasz ranking - 5 najlepszych prezentów na Dzień Kobiet.
    • ranking
    Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - ranking produktów
    • ranking
  • Najlepsze prezenty na Walentynki – ranking produktów

    Co kupić ukochanej osobie na walentynki? Dzień zakochanych to idealna okazja na wręczenie drugiej połówce drobnego upominku. Podrzucam 6 pomysłów na najlepszy prezent na Walentynki.
    • ranking
    Najlepsze prezenty na Walentynki – ranking produktów
    • ranking
  • Najlepsze balsamy do suchej skóry - ranking produktów

    Najlepsze balsamy do suchej skóry — sprawdź nasz ranking produktów i wybierz kosmetyk, który przyniesie Ci ukojenie!
    • pielęgnacja ciała
    • ranking
    Najlepsze balsamy do suchej skóry - ranking produktów
    • pielęgnacja ciała
    • ranking
  • Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!

    Pryszcze na pośladkach to dość powszechny, choć mało estetyczny problem. Jak mu zaradzić? Czy istnieją skuteczne sposoby, by zwalczyć krosty na pupie? Jakich kosmetyków używać? Sprawdź!
    • pielęgnacja ciała
    Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!
    • pielęgnacja ciała
  • Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź!

    Problem nadmiernej potliwości potęgują wysokie temperatury, silne emocje i stres. Kiedy powinna Cię zaniepokoić? Kiedy należy udać się do lekarza? Wszystko o nadmiernej potliwości ciała.
    • pocenie się
    Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź!
    • pocenie się
  • Sucha skóra na nogach – przyczyny, objawy i leczenie

    Sucha, zaczerwieniona i łuszcząca się skóra na nogach to defekt, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o przesuszoną skórę nóg? Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza? Sprawdź!
    • nawilżenie skóry
    Sucha skóra na nogach – przyczyny, objawy i leczenie
    • nawilżenie skóry
  • Najlepsze żele pod prysznic — ranking produktów

    Szukasz przyjemnego żelu pod prysznic, który odpowie na potrzeby Twojej skóry? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking TOP 6 produktów – wybierz najlepszy kosmetyk!
    • ranking
    Najlepsze żele pod prysznic — ranking produktów
    • ranking

Przeczytaj też

  • Peeling solny na wrastające włoski po depilacji

    Aby pozbyć się wrastających włosków i przygotować skórę do depilacji, warto wykonać peeling. Poznaj przepis na domowy kosmetyk z soli, olejków eterycznych i oliwy z oliwek.
    • infografiki urodowe diy
    Peeling solny na wrastające włoski po depilacji
    • infografiki urodowe diy
  • Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Poznaj wady i zalety

    Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Która metoda jest lepsza? Czym różnią się od siebie? Jakie są ich wady i zalety? Czy istnieją przeciwwskazania? Sprawdź!
    • depilacja
    Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Poznaj wady i zalety
    • depilacja
  • Domowy balsam brązujący do ciała – zrób to sama!

    Jeśli chcesz uzyskać efekt opalenizny bez narażania skóry na ekspozycję promieni słonecznych, koniecznie sprawdź nasz przepis na balsam brązujący. Dowiedz się więcej!
    • infografiki urodowe diy
    Domowy balsam brązujący do ciała – zrób to sama!
    • infografiki urodowe diy
  • Kosmetyki ujędniające - jak działają na brzuch? Co w nich siedzi i jakie mają właściwości?

    Ujędrnienie brzucha i ciała to nie lada wyzwanie. Sprawdź, czego poszukiwać w kosmetykach ujędrniających i które składniki powinny zwrócić Twoją uwagę! Dowiedz się więcej!
    • jędrne ciało
    Kosmetyki ujędniające - jak działają na brzuch? Co w nich siedzi i jakie mają właściwości?
    • jędrne ciało
  • Przepis na maseczkę z olejkiem na pryszcze

    Masz już dość ciągłych pryszczy i męczącego trądziku? Wypróbuj domową maseczkę z olejkiem z drzewa herbacianego. Sprawdź przepis!
    • infografiki urodowe diy
    • cera trądzikowa
    Przepis na maseczkę z olejkiem na pryszcze
    • infografiki urodowe diy
    • cera trądzikowa
  • Kobieca nauka golenia. Lekcja 1. Podrażnienia po goleniu

    Podrażnienie po goleniu to częsty objaw. Jak się przed nim uchronić? Co zrobić, by zminimalizować ryzyko suchości i zaczerwienia skóry po depilacji? Sprawdź!
    • depilacja
    Kobieca nauka golenia. Lekcja 1. Podrażnienia po goleniu
    • depilacja
  • Jesienna pielęgnacja twarzy i skóry ciała - pielęgnacja zgodnie z porami roku

    Czy wiesz, że sposoby pielęgnacji ciała zależą od pory roku? Jak dbać o skórę, kiedy na dworze jest siarczysty mróz? O czym pamiętać podczas upałów? Dowiedz się więcej!
    • pielęgnacja ciała
    Jesienna pielęgnacja twarzy i skóry ciała - pielęgnacja zgodnie z porami roku
    • pielęgnacja ciała
  • Sezon na dynię: okład i peeling wyszczuplający z dynią

    Chcesz ujędrnić skórę i pozbyć się nieestetycznego cellulitu? Wykonaj okład oraz peeling z dyni. Poznaj naszą recepturę i przekonaj się, że samodzielne przygotowanie kosmetyków nie jest trudne!
    • infografiki urodowe diy
    Sezon na dynię: okład i peeling wyszczuplający z dynią
    • infografiki urodowe diy

Więcej artykułów na ten temat