Peeling stóp na zrogowacenia − czy warto wykonywać go w domu?

Nieodpowiednia pielęgnacja stóp, w tym nieprawidłowe ścieranie zrogowaciałego naskórka, może prowadzić do intensywnego narastania skóry w miejscach zgrubień. Jak temu zapobiec? Czy warto robić peeling samodzielnie, czy lepiej wybrać się do gabinetu na pedicure? Zobacz wszystkie za i przeciw!
Czy warto robić peeling stóp w domu? Za i przeciw
Peeling robiony w zaciszu domowym ma swoje zalety. Na pewno zyskujemy poczucie komfortu − możemy wykonać zabieg w dowolnej chwili, w miejscu i pozycji, które nam najbardziej odpowiadają. Dodatkowo, mamy zapewnioną atmosferę prywatności.
Koszty są zdecydowanie niższe od cen w gabinecie kosmetycznym, więc tutaj też wychodzimy na plus. Składniki dobieramy według uznania i upodobań – to kolejna zaleta domowego zabiegu.
Dlaczego jednak samodzielnie wykonany peeling stóp może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego?
Otóż można uszkodzić (zatrzeć) skórę (np. pumeksem), a stąd już tylko krok do zakażenia, dyskomfortu i bólu w trakcie chodzenia.
Często zwraca się uwagę na to, że niektóre akcesoria do peelingu trudno utrzymać w czystości i łatwo zapomnieć o ich oczyszczeniu przed kolejnym zabiegiem – tym bardziej, że nie da się dokładnie wyczyścić pumeksu (w jego zakamarkach kryją sie bakterie i resztki skóry). Tego typu akcesoria powinny być odkażane przed każdym ponownym użyciem.
W niektórych przypadkach ścinanie zgrubień prowadzi do intensywniejszego narastania skóry (zwłaszcza, gdy używasz ścinaka do zrogowaciałego naskórka).
Czy warto usuwać zrogowacenia stóp w salonie kosmetycznym? Za i przeciw
W takim razie, co przemawia za tym, aby udać się na pedicure do gabinetu pielęgnacji stóp?
Na pewno możesz liczyć na kompleksowy zabieg wykonany przez osoby wyszkolone i specjalizujące się w zakresie pedicure. W gabinecie używa się odpowiednich, profesjonalnych i sprawdzonych zestawów kosmetyków do pielęgnacji stóp.
Jeżeli wybierzesz opcję Pedicure Spa, czeka Cię przyjemny masaż oraz dłuższa chwila relaksu – nie musisz nic robić, ani sama przygotowywać. To duży plus dla osób zabieganych i zapracowanych, które cierpią na chroniczny brak czasu.
Jakie mogą być minusy takiej decyzji?
Zabiegi w gabinecie nie należą do najtańszych, ale też nie są przesadnie drogie. Ceny wahają się w granicach ok. 40 zł − 100 zł – zależy od wybranej opcji (np. pedicure + peeling lub peeling + masaż itp.). Peeling warto wykonywać co kilka dni (w zależności od potrzeb), więc w rezultacie jest to mniej opłacalne niż samodzielna, domowa pielęgnacja stóp.
Znam osoby, które czułyby dyskomfort w związku z tym, że ktoś obcy dotyka ich stóp. Tym bardziej, że można źle trafić – nie ma nic gorszego niż nieprofesjonalna obsługa.
Sprawdź peelingi do ciała.
Jak wykonać peeling stóp w domu?
Pamiętaj, że kluczowym elementem pielęgnacji stóp jest systematyczność – trzeba o nie dbać zarówno latem, jak i zimą.
Etapy niezbędne do przeprowadzenia idealnego peelingu stóp w domu to:
1. Kąpiel stóp
Stopy należy moczyć w ciepłej wodzie (przyjmuje się, że jest to ok. 35 – 40°C). Do kąpieli warto dodać wybrane sole zmiękczające naskórek: sól kuchenną, bocheńską, morską, kryształki do kąpieli lub sole na bazie soli morskich (ewentualnie sodę oczyszczoną).
2. Peeling
Po 15 minutowej kąpieli stóp pora na peeling i ścieranie naskórka. Do wyboru masz akcesoria służące do mechanicznego usuwania zrogowaceń, gotowe peelingi z drobinkami lub kwasami złuszczającymi albo samodzielnie przygotowany peeling.
3. Nawilżanie
Ostatni krok i końcowy etap pedicure. Po każdym peelingu stopy muszą być nawilżone i najlepiej „schowane” w skarpetkę. Przy doborze kremu do stóp zwróć uwagę na skład, najlepiej jeśli zawiera dużo mocznika, gliceryny, aloesu i/lub wyciągu z alg. Mocznik zapobiega rogowaceniu, czyli gromadzeniu się martwego naskórka oraz utracie wilgoci i wysuszaniu się skóry. Gdy zrogowacenia na piętach są wyjątkowo dokuczliwe, warto sięgnąć po zmiękczające plastry z mocznikiem (sprawdź produkty na zrogowacenia na piętach).
Sprawdź też właściwości mocznika.
Czym wykonać peeling stóp w domu?
Zdecydowałaś się na peeling w domu i chcesz go przygotować samodzielnie? Jako bazy będziesz potrzebować: cukru, soli, ziaren maku, kawy lub scukrzonego miodu.
Mak ma witaminy A, D, E (pełnią ważną rolę w procesie odżywiania i ochrony komórek skóry).
Miód ma właściwości kojące, antybakteryjne oraz odżywcze – jest doskonałym źródłem witamin korzystnych dla skóry.
Kawa ma działanie przeciwzapalne oraz poprawia elastyczność skóry.
Sól zmiękcza skórę i chroni ją przed utratą wilgoci.
Sprawdź też plastry na odciski i zrogowacenia.
Do tego możesz dodać wybrane składniki, które poprawią napięcie oraz nawilżenie skóry. Jako odżywczy dodatek do peelingu najlepiej nada się: masło Shea, olejek jojoba, olej z pestek moreli, olej sezamowy, olej babassu, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej z nasion Makadamia lub odrobina oleju z igieł sosny karłowatej.
Równie dobrze możesz zaopatrzyć się w zestaw gotowych peelingów. Wybór jest spory − skarpety złuszczające, maski, kremowe lub oleiste preparaty. Na ogół, bazą gotowych peelingów są kwasy bądź drobinki złuszczające w postaci cukru, soli a nawet pumeksu wulkanicznego. Dodatkowe składniki sklepowych preparatów to najczęściej nawilżające olejki roślinne i eteryczne: olej Makadamia, kamfora, olejki z soji, oliwek, avocado, baobabu, olejek pomarańczowy czy też masło Shea.
Pamiętaj, że peeling przeznaczony do całego ciała nie nadaje się do stóp i na odwrót.
Najnowsze artykuły
Najlepsze kremy do rąk na zimę – ranking produktów
Dobre kremy do rąk na zimę pomogą Ci skutecznie nawilżyć oraz ochronić skórę dłoni przed mrozem i wiatrem. Sprawdź nasz ranking produktów, wybierz krem, który odpowiada Twoim potrzebom i przygotuj swoją kosmetyczkę na zimową niepogodę.Najlepsze odżywki do paznokci - ranking produktów
Właściwa pielęgnacja paznokci może zmniejszyć ich kruchość i łamliwość, wygładzić powierzchnię płytki oraz zadbać o jej właściwe nawilżenie. Sprawdź nasz ranking najlepszych odżywek do paznokci i wybierz produkt dopasowany do Twoich potrzeb.Jak wzmocnić paznokcie?
Twoim problemem są delikatne, kruche i osłabione paznokcie? Poznaj przyczyny słabych paznokci oraz wskazówki, jak wzmocnić paznokcie za pomocą diety, suplementów i domowych sposobów.Twarde paznokcie u nóg – jak je zmiękczyć i obciąć?
Twarde paznokcie u nóg to problem natury estetycznej, ale może mieć również podłoże chorobowe. Sprawdź, w jaki sposób dbać o twarde paznokcie u nóg, by były jak najmniej kłopotliwe.Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby
Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby. Dowiedz się, jak odzyskać miękkie i gładkie stopy!Najlepsze plastry na odciski — ranking produktów
Najlepsze plastry na odciski — ranking produktów! Sprawdź, co zastosować, aby złagodzić dolegliwości.Akupresura stóp – zobacz, jak masaż stóp może wpłynąć na Twoje ciało!
Zastanawiasz się, jak działa akupresura stóp? Na jakie dolegliwości może pomóc? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!Najlepszy krem na pękające dłonie. TOP 13
Zmagasz się z pękającą skórą między palcami albo na dłoniach? Koniecznie sprawdź kosmetyki idealne na tę przypadłość z naszego rankingu.
Przeczytaj też
Zrogowacenia na stopach i piętach - jak wybrać właściwe kosmetyki i kremy?
Odkryłeś zrogowacenia na piętach? W bardzo łatwy sposób możesz się z nimi uporać, wybierając odpowiedni kosmetyk. Sprawdź, co powinien zawierać. Dowiedz się więcej!Jak zrobić domowy krem do rąk?
Gładkie, miękkie i nawilżone dłonie wyglądają estetycznie i wpływają na komfort w ciągu dnia. Jeśli wciąż nie możesz znaleźć skutecznego kremu do rąk, to zrób go sama. Zobacz naszą propozycję!Śpij w rękawiczkach – nocna maska z olejkiem arganowym na paznokcie
Olejek arganowy intensywnie odżywia i nawilża skórę, a rękawiczki potęgują ten efekt. Sprawdź prosty sposób na zadbane i gładkie dłonie!Bez rękawiczek?! Przepis na witaminowe spa dla dłoni na jesień i zimę
Czy wiesz, że kosmetyki z witaminą E chronią skórę przed wiatrem i mrozem? Sprawdź, jak samodzielnie przygotować produkty do pielęgnacji. Dowiedz się więcej!Dlaczego masz suche dłonie zimą i jak możesz temu zapobiec?
Zimą skóra dłoni narażona jest na szorstkość, uszkodzenia, przesuszenie. Jak pielęgnować dłonie? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie kosmetyki? Sprawdź!Popękana skóra na stopach. 3 domowe sposoby na gładkie stopy [DIY]
Jeśli skóra na Twoich stopach jest zrogowaciała i popękana, nie załamuj się. Poznaj nasz przepis na domowe kosmetyki z dodatkiem nasion kozieradki, witaminy E oraz miodu!Naturalny, antybakteryjny spray do stóp – domowy przepis
Czy wiesz, ze stopy są nieustannie narażone na działanie bakterii i grzybów? Żeby temu zapobiec, warto używać dezodorantu do stóp. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać taki kosmetyk!Gładkie pięty − przepis na domowe skarpetki złuszczające
Jak przygotować skarpetki złuszczające? Przeczytaj naszą sprawdzoną recepturę. Sprawdź, jak stosować i przechowywać maskę do stóp z dodatkiem oliwy z oliwek. Dowiedz się więcej!
Więcej artykułów na ten temat
Zrogowacenia na stopach i piętach - jak wybrać właściwe kosmetyki i kremy?
· 6 minut czytaniaOdkryłeś zrogowacenia na piętach? W bardzo łatwy sposób możesz się z nimi uporać, wybierając odpowiedni kosmetyk. Sprawdź, co powinien zawierać. Dowiedz się więcej!Ból śródstopia przy chodzeniu na obcasach. O co chodzi?
· 3 minuty czytaniaPodczas chodzenia na obcasach odczuwasz ból śródstopia? Sprawdź, czym jest spowodowany? Dowiedz się, czym grozi długotrwałe chodzenie w szpilkach. Przeczytaj, jak dobierać buty?Nieprzyjemny zapach stóp u sportowców: jak mu zapobiec?
· 5 minut czytaniaCzy wiesz, że sportowcy są bardziej narażeni na nieprzyjemny zapach stóp? Wynika to z faktu, że pot stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Jak się przed tym ochronić? Jak pielęgnować skórę? Sprawdź!