Jesienna pielęgnacja twarzy i skóry ciała - pielęgnacja zgodnie z porami roku

10. 11. 2017 · 8 minut czytania

Czy wiesz, że sposoby pielęgnacji ciała zależą od pory roku? Jak dbać o skórę, kiedy na dworze jest siarczysty mróz? O czym pamiętać podczas upałów? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jesienna pielęgnacja twarzy i skóry ciała - pielęgnacja zgodnie z porami roku

W zależności od pory roku Twoja skóra potrzebuje różnego rodzaju pielęgnacji. Gdy temperatura zaczyna drastycznie spadać, wprowadź odpowiednie zmiany do swojej urodowej rutyny. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę podczas pielęgnacji ciała jesienią.

Jesienna pielęgnacja twarzy i skóry – czym właściwie jest?

Nie zdziwię Cię chyba za bardzo, jeżeli powiem Ci, że Twoja skóra ma zupełnie inne potrzeby latem, jesienią czy zimą. Kiedy ciepłe słońce zachodzi za horyzont coraz wcześniej, nie grzeje już tak mocno, a na termometrze pojawiają się pierwsze ujemne temperatury, powinnaś przejrzeć swoją półkę z kosmetykami i odpowiedzieć sobie na pytanie: czego teraz potrzebuje moja skóra?

Czego potrzebuje Twoja skóra jesienią i zimą?

  • odpowiedniego złuszczenia naskórka po lecie
  • zabezpieczenia przed utratą wody, czyli uszczelnienia płaszcza lipidowego
  • dobrego nawilżenia
  • ochrony przed niskimi temperaturami
  • koktajlu witaminowego w postaci kremów i masek
  • diety bogatej w witaminy A, C, E i przede wszystkim D

Jesienna pielęgnacja ciała i twarzy – złuszczanie to podstawa!    

Jesień i zima to idealny czas, by czy to w domu, czy w profesjonalnym salonie, przeprowadzić zabiegi złuszczające. Złuszczanie naskórka po lecie jest bardzo ważne. Po wakacjach Twoja skóra jest przesuszona, a obumarły naskórek sypie się i łuszczy, dlatego ważne jest, żebyś dosłownie odnowiła swoją skórę.

1. Złuszczanie naskórka u kosmetyczki

„W chłodnych miesiącach, kiedy masz zdecydowanie mniejszą możliwość wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych, możesz spokojnie umówić się na peeling z wykorzystaniem kwasów, np. kwasu glikolowego czy migdałowego (więcej o kwasie migdałowym przeczytasz w artykule „Kwas migdałowy – rozjaśnia i nawilża skórę!”), lub też na mocniejszą mikrodermabrazję diamentową. W ten sposób pozbędziesz się przebarwień i zmian spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce. Jesienna pielęgnacja twarzy pozwala na zregenerowanie cery, wyrównanie kolorytu i przywrócenie naturalnego blasku.”

- dodaje Magdalena Ślaska

Złuszczanie naskórka u kosmetyczki

 

Na marginesie – jesień i zima to także dobre miesiące na wykonanie wszelkich zabiegów z wykorzystaniem świateł IPL, które służą np. do zamykania naczynek krwionośnych.

2. Domowe peelingi na twarz

Obumarły naskórek możesz także usunąć samodzielnie w domu. Jeżeli chodzi o twarz, to radzę, byś wykonanie silniejszych peelingów pozostawiła specjalistom. Jeśli źle dobierzesz stężenie kwasu, możesz poparzyć skórę lub mocno ją podrażnić.

Zawsze jednak możesz pozbyć się szarego i obumarłego naskórka na twarzy za pomocą bezpiecznych peelingów enzymatycznych, stworzonych na bazie substancji roślinnych np. papainy czy bromeliny.

Jeżeli nie masz cery naczynkowej czy skóry atopowej, możesz także zastosować peelingi i scruby o grubszych ziarnach, które oczyszczą skórę z martwego naskórka, a także odetkają pory i usuną z twarzy nadmiar sebum.

Sprawdź peelingi do ciała.

3. Scruby do ciała

Jesień i zima to także dobry czas na gruboziarniste scruby do ciała, za pomocą których usuniesz martwy naskórek, a także odżywisz przesuszoną od zimna i od centralnego ogrzewania skórę.

Naturalny peeling cukrowy wygładzająco-odżywczy Anida Pharmacy Medisof nie tylko pomoże pozbyć się przesuszonej skóry, ale dzięki olejkowi arganowemu oraz olejkom ze słodkich migdałów przyspieszy regenerację naskórka. Po jego zastosowaniu Twoja skóra stanie się jakby nawoskowana – a to z kolei nie pozwoli na utratę wody.

Podobnie działa Odżywczy peeling do ciała, migdały i miodowe mleko od Organic Shop czy czekoladowy peeling myjący gruboziarnisty z masłem kakaowym od Ziaja. Jeżeli wolisz, tak jak ja, nieco świeższe zapachy, polecam Ci scrub o malinowym zapachu od Organic Shop – malinowy krem.

Scruby gruboziarniste stosuj przynajmniej 2 razy w tygodniu podczas kąpieli.

Scruby do ciała
 

Nawilżanie skóry i ochrona przed zimnem!

Jak już wspomniałam, w okresie jesiennym i zimowym Twoja skóra bardzo szybko się odwadnia. Mrozy z jednej, a ogrzewanie w domu z drugiej strony sprawiają, że Twój naskórek łuszczy się, a nawet boleśnie pęka jeszcze bardziej niż w lecie. Dlatego w zimnych miesiącach powinnaś zadbać o odpowiedni krem do twarzy oraz natłuszczający balsam do ciała.

    To, czego powinnaś szukać na opakowaniu, to zapewnienie, że dany produkt wzmacnia i odbudowuje płaszcz lipidowy skóry. Płaszcz lipidowy to zewnętrzna warstwa naskórka, która niczym mur obronny chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także pomaga zapobiegać parowaniu wody.

    Jeżeli chodzi o krem do twarzy – zwróć uwagę, żeby był to raczej kremy typu „woda w oleju”, a nie „olej w wodzie”! Nawilżające kremy na lato to często lekkie emulsje „olej w wodzie”. Jesienią i zimą powinnaś postawić na nieco cięższy krem. 

    Magdalena Ślaska dodaje: 

    "Duża zawartość wody w składzie kosmetyku może sprawić, że zamarznie ona w Twojej skórze i rozsadzi naczynka krwionośne. Prawdopodobnie zaobserwujesz również nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry. Dodatkowo lekkie emulsje typu O/W nie stanowią dostatecznego zabezpieczenia bariery ochronnej naskórka w chłodne dni. Znacznie lepiej sprawdzają się kosmetyki na bazie tłuszczu (W/O) zawierające substancje odżywcze i regenerujące.

    Pamiętaj także, że krem na jesień i zimę powinien zawierać filtry UVA i UVB. Chociaż wtedy promieniowanie słoneczne jest znacznie mniejsze, nie znika całkowicie. Dlatego ważne jest, żebyś chroniła swoją skórę przez promieniowaniem UV przez cały rok. Jesienna pielęgnacja skóry musi zatem uwzględniać stosowanie kosmetyków zabezpieczających przed słońcem. Dzięki temu zmniejszysz objawy fotostarzenia skóry oraz zapobiegniesz  degradacji włókien kolagenu. Zminimalizujesz ponadto ryzyko uszkodzeń naskórka, a także spowolnisz rozwój zmarszczek i przebarwień.

    Sprawdź również najlepsze kremy z filtrem UV do suchej twarzy!

    Jesienna pielęgnacja twarzy – co zrobić z przebarwieniami po lecie? 

    Długotrwałe opalanie sprawia, że promienie UVA i UVB przenikają przez naskórek, prowadząc do nadmiernego nagromadzenia melanocytów i zwiększonej produkcji melaniny. Powstałe plamy pigmentacyjne posiadają nieregularny kształt i różnorodny odcień. Pojawienie się nieestetycznych zmian na skórze wzrasta wraz z wiekiem, co jest spowodowane wolniejszą regeneracją organizmu. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się kobiety w okresie ciąży i menopauzy.

    Usuwanie przebarwień najlepiej uwzględnić podczas jesiennej pielęgnacji skóry. Żeby ujednolicić i rozjaśnić koloryt cery, warto sięgnąć po kosmetyki zawierające substancje hamujące tyrozynazę, m.in. z dodatkiem arbutyny, niacynamidu, witaminy C. Opcjonalnie poleca się także zabiegi kosmetyczne, szczególnie mikrodermabrazję oraz laseroterapię. Jesienna pielęgnacja powinna obejmować ponadto peelingi eliminujące płytkie przebarwienia.”

    Zadbane dłonie – postaw na dobry krem!

    Niskie temperatury dokuczają także skórze Twoich dłoni, która w tym okresie może pękać i wysychać. Zaopatrz się więc w krem do rąk z substancją nawilżającą, np. gliceryną, lanoliną czy masłem shea. Staraj się natłuszczać dłonie po każdym umyciu i noś rękawiczki!

    Zadbane dłonie – postaw na dobry krem

     

    Jeżeli chcesz poznać moje zestawienie jesienno-zimowych kremów do rąk, zapraszam Cię do lektury tekstu: Masz suche dłonie przez mrozy? Oto 6 najlepszych kremów do zadań specjalnych.

    Zadbane usta jesienią – jak je skutecznie nawilżyć?

    Magdalena Ślaska dodaje:

    „Podczas jesiennej pielęgnacji należy szczególnie zatroszczyć się o usta, które nie posiadają gruczołów łojowych ani potowych. W konsekwencji są bardziej narażone na utratę wilgoci. Aby je natłuścić, warto sięgnąć po balsamy i pomadki ochronne na bazie olejków i wyciągów roślinnych. Do popularnych składników czynnych w kosmetykach zaliczają się m.in. olej z wiesiołka oraz masło shea zapewniające silne nawilżenie. W produktach do jesiennej pielęgnacji ust powinny znaleźć się także substancje o właściwościach kojących i regenerujących, m.in. alantoina, aloes.

    Nie wolno zapominać również o peelingu ust. Zabieg skutecznie usuwa martwy naskórek oraz chroni przed pękaniem i wysuszeniem skóry. Preparaty złuszczające można wykonać samodzielnie na bazie miodu i cukru. Do wyboru są także gotowe peelingi wyróżniające się łagodną formułą. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na skład. Doskonale sprawdzają się produkty naturalne bez dodatku substancji drażniących i sztucznych barwników.”

    Zbilansowana dieta jesienią i zimą dla zdrowia i urody

    Zimą, gdy brakuje słońca, możesz zauważyć u siebie zmęczoną i szarą skórę. W naszej szerokości geograficznej jesienią i zimą brakuje wielu bogatych w witaminy i minerały świeżych warzyw i owoców. Bardzo ważne jest więc odpowiednie suplementowanie diety o witaminę A i E dla zachowania zdrowej i jędrnej skóry.

    Witaminę A znajdziesz w pomarańczowych warzywach i owocach:

    • marchewce
    • batatach
    • papryce
    • morelach

    Marchewka to najlepsze źródło karotenu. Pomoże Ci także utrzymać piękny i złocisty odcień skóry. Twoje dzienne zapotrzebowanie na marchewkę wynosi około 100 g.

    Zobacz preparaty z witaminą A.

    Witaminę E znajdziesz tam, gdzie pojawia się odrobina tłuszczu, np. w:

    • jajach
    • rybach
    • orzechach
    • warzywach strączkowych

    Witamina E bierze udział w odnowie komórek skóry, dlatego potrzebować będziesz jej szczególnie przy wykonywaniu peelingów.

    Pilnuj także ilości witaminy C w diecie. Potrzebna jest ona nie tylko, żeby wzmocnić Twoją odporność. Ma ona też duże znaczenie dla Twojej skóry. Bierze udział w syntezie kolagenu, a więc pośrednio wpływa na jędrność skóry. Co więcej, zawiera wysokie stężenie antyoksydantów i walczy z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za starzenie się skóry.

    Zobacz produkty z witaminą C.

    Magdalena Ślaska dodaje:

    „Zimowa i jesienna pielęgnacja wymaga także podaży witaminy D (sprawdź leki i suplementy z witaminą D). Od kwietnia do września czerpiesz ją w głównej mierze ze słońca. W drugiej połowie roku musisz uzupełniać ją poprzez dietę lub suplementację. Niedobór witaminy D może sprawić, że Twoja skóra straci jędrność i blask, a szara cera będzie Ci spędzać sen z powiek. Witamina D bierze udział także w procesie odnowy i wymiany obumarłego naskórka.

     Regularnie nawadniaj organizm!

    Ogromne znaczenie dla kondycji skóry ma nawadnianie organizmu. Spożywanie napojów poprawia przepływ krwi. Sprawia, że cera staje się elastyczniejsza, lepiej nawilżona i mniej podatna na zmarszczki. Woda stanowi również element płaszcza hydrolipidowego chroniącego cerę przed szkodliwym wpływem promieni UV, niskich temperatur, wiatru. Dostarcza ponadto składniki odżywcze. Warto wspomnieć, że nawet niewielkie odwodnienie zaburza pracę fibroblastów uczestniczących w procesie produkcji elastyny i kolagenu.

    Podsumowanie

    Ciało wymaga kompleksowej pielęgnacji przez cały rok. Należy zadbać nie tylko o dobór właściwych kremów, balsamów czy emulsji, ale również o zbilansowaną dietę. Ważne jest także nawadnianie organizmu. Do istotnych elementów zaliczają się również zabiegi  kosmetyczne pozwalające na uzyskanie zdrowego i młodego wyglądu.”

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora