Profilaktyka raka prostaty − jak dbać o swoją męskość?

25. 11. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania

Listopad to miesiąc świadomości na temat raka prostaty i raka jąder. Każdego roku urolodzy wraz z lekarzami rodzinnymi propagują akcję o nazwie „Movember”, podczas której zachęcają mężczyzn do symbolicznego zapuszczania wąsów na znak solidarności z chorymi na nowotwory gruczołu krokowego i jąder i jako motywację do wykonywania badań profilaktycznych. Zobacz, jak wygląda profilaktyka raka prostaty.

Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa na temat nowotworów prostaty, statystyki są zatrważające – każdego roku aż ponad 12 tysięcy mężczyzn w Polsce ma stawianą diagnozę raka gruczołu krokowego. Co gorsza, aż 1/3 z tych pacjentów umiera, bo nowotwór jest wykrywany zbyt późno.

Sprawdź też najczęstsze choroby raka prostaty.

program profilaktyki raka prostaty

Rak prostaty − co to jest?

Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy, to narząd, który znajduje się u każdego mężczyzny w miednicy mniejszej. Jest on częścią męskiego układu moczowo-płciowego. Wielkością gruczoł krokowy przypomina jadalny kasztan.

Wydzielina produkowana przez prostatę to białawy płyn, który pełni rolę nośnika dla plemników. Z czasem, u każdego mężczyzny dochodzi do rozwoju procesu zwanego łagodnym rozrostem prostaty. Po 50. roku życia objawia się między innymi problemami z oddawaniem moczu. Niestety, u części mężczyzn dochodzi również do rozwoju raka prostaty, który jest nowotworem złośliwym.

Według statystyk, rak gruczołu krokowego jest obecnie 2. co do częstości nowotworem u panów.

Sprawdź też, na czym polega rak prostaty.

Rak prostaty − objawy

Nowotwór prostaty we wczesny stadium rozwoju nie daje żadnych objawów lub może dawać tylko niewielkie dolegliwości, które pacjent najczęściej bagatelizuje. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka raka prostaty, czyli regularne wizyty u specjalisty urologa.

Do najczęstszych objawów nowotworu stercza należą problemy z oddawaniem moczu takie jak: osłabiony lub przerywany strumień moczu, uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza, ból w trakcie mikcji czy potrzeba częstego oddawania moczu. Niektórzy panowie zgłaszają się do lekarza rodzinnego z powodu nawracających infekcji układu moczowego czy obecności krwi w moczu.

Sprawdź też, co oznacza ból w pachwinie u mężczyzn

nowotwór prostaty

U części mężczyzn nie ma jednak objawów związanych z oddawaniem moczu. Pojawiają się natomiast późne symptomy choroby, związane z naciekaniem okolicznych tkanek i rozsiewem choroby w postaci przerzutów do innych narządów.

Do objawów uogólnionej choroby nowotworowej należą bóle i patologiczne złamania kości (świadczące o obecności przerzutów w kościach), niedokrwistość, osłabienie, utrata masy ciała.

Jeśli dojdzie do masywnego zajęcia węzłów chłonnych, wówczas u pacjenta pojawiają się obrzęki kończyn dolnych.

Rak prostaty − leczenie

Zanim urolog wybierze odpowiednie leczenie raka prostaty, wcześniej zleca u pacjenta szeroką diagnostykę, jak badanie USG (przebrzuszne i przezodbytnicze), tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia kości, czy badanie za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Żeby rozpoznać szczegółowo dany typ nowotworu prostaty, urolog wykonuje też biopsję, czyli pobranie fragmentu guza do badania histopatologicznego. Leczenie raka prostaty zależy ściśle od wyników badań diagnostycznych, stadium choroby, rodzaju nowotworu, wieku pacjenta i jego stanu zdrowia. Na tej podstawie chorzy kwalifikowani są między innymi do leczenia operacyjnego, naświetlania lub hormonoterapii.

rak prostaty leczenie

Rak prostaty − profilaktyka

Wbrew pozorom, profilaktyka raka prostaty jest bardzo prosta. Podstawowym badaniem, które zleca się pacjentom powyżej 50. roku życia jest określeniestężenia PSA w surowicy. Podwyższone stężenie PSA może, ale nie musi świadczyć o obecności choroby nowotworowej. Konieczna jest jednak dalsza diagnostyka.

Drugim badaniem, które wykonuje urolog jest ocena prostaty w badaniu per rectum, które pozwala na wykrycie ewentualnego guza.

Profilaktyka raka prostaty u mężczyzn sprowadza się zatem do regularnych wizyt u lekarza rodzinnego i urologa. Akcje informacyjne takie jak „Movember” zwiększają znacząco świadomość społeczeństwa na temat coraz częstszych chorób nowotworowych, dzięki czemu wykrywalność tych chorób wzrasta, a co za tym idzie, rośnie szansa na wyleczenie.

  Najnowsze artykuły

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora