Przepis na domowy peeling do stóp z... makiem!

31. 3. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 4 minuty czytania
Przepis na domowy peeling do stóp z... makiem!

Skóra na stopach rogowacieje znacznie szybciej niż skóra na pozostałych częściach Twojego ciała. Dlatego warto ją regularnie usuwać, abyś nie nabawiła się odcisków czy modzeli. Jeżeli będziesz usuwać naskórek ze stóp systematycznie, wystarczy do tego sam peeling. Sprawdź, mój przepis na domowy peeling do stóp z makiem!

Dla kogo domowy peeling do stóp z makiem?

Peeling do stóp z makiem i solą himalajską polecam Ci przede wszystkim, jeżeli Twój zrogowaciały naskórek na stopach nie jest jeszcze zbyt gruby. Właściwa pielęgnacja stóp polega na tym, że po namoczeniu stóp powinnaś zetrzeć grubą skórę ze stóp (szczególnie z okolic pięt) specjalną tarką lub pumeksem. Osobiście nie jestem jednak fanem usuwania naskórka za pomocą pumeksu, czy tarki − po zabiegu zawsze pozostają na nich fragmenty naskórka, które są tylko pożywką dla bakterii. Dlatego zawsze wolę wybrać się raz na miesiąc lub 2 do kosmetyczki, która specjalną „żyletką” usuwa mój naskórek, a potem, do następnej wizyty, usuwam zrogowacenia za pomocą cotygodniowego peelingu.

Sam peeling możesz wykonać podczas domowego pedicure (bez wcześniejszego użycia pumeksu), jeżeli zrogowaciały naskórek nie jest zbyt gruby i na oko możesz ocenić, że peeling poradzi sobie z tym, co powinno zostać usunięte ze stóp.

Gdy jednak uważasz, że skóra jest za gruba, zetrzyj nadmiar skórka tarką lub pumeksem, a następnie wygładź stopy peelingiem.

Więcej o peelingu dla stóp oraz wadach i zaletach wykonywania tego zabiegu w domu możesz przeczytać w tekście Natalii: Peeling stóp na zrogowacenia − czy warto wykonywać go w domu?

Przepis na domowy peeling do stóp z makiem

Jak działa domowy peeling do stóp z makiem?

Mak

Tu mak wykorzystujemy przede wszystkim, jako mechaniczny ścierak naskórka. Peeling z makiem to przede wszystkim relaks dla stóp − mak nie rozpuszcza się w wodzie, za to świetnie masuje i poprawia mikrokrążenie.

Pamiętaj, że w stopach jest wiele zakończeń nerwowych, a według zasad medycyny naturalnej, przez stopy możesz regulować funkcjonowanie całego Twojego organizmu, np. wątroby czy trzustki. To właśnie, po masażu stóp czujesz się tak zrelaksowana i odprężona.

Mak do ścierania naskórka

Sól himalajska

Różowa sól himalajska, szczególnie gruboziarnista, wzmocni działanie ścierające peeligu. Poza tym pozostawi Twoją skórę gładką − sól, a sól himalajska już w szczególności, ma bardzo dobre działanie na skórę − przyspiesza gojenie, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Dodatkowo, uważa się, że sól pobudza mikrokrążenie.

Sok z cytryny

To przede wszystkim odświeżenie dla Twoich stóp! Sok z cytryny to przede wszystkim kwas, który pomoże lekko rozpuścić i rozmiękczyć zrogowaciały naskórek. Dzięki temu nie będziesz musiała mechanicznie zdzierać skóry swoich stóp w nieskończoność.

Sok z cytryny

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek ma w moim peelingu podwójne działania. Po pierwsze − jest olejkiem bazowym dla olejku z drzewa sandałowego. Po drugie − doskonale nawilża i natłuszcza świeżą skórę stóp. Oliwa z oliwek jest bogata w witaminę E, przez co mikrourazy na skórze po peelingu będą goiły się szybciej.

Olejek z drzewa sandałowego

Ten olejek eteryczny wybrałam nie tylko ze względu na jego nazwę... Wybacz, nie mogłam się powstrzymać! Oczywiście olejek eteryczny otrzymywany z drzewa sandałowego działa silnie antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Dlatego zabezpieczy Twoją nową odsłoniętą skórę na stopach przed infekcjami.

Olejek sandałowy wykorzystałam także w domowym spray’u odświeżającym do stóp. Przepis na niego znajdziesz w tekście: Naturalny, antybakteryjny spray do stóp – domowy przepis.

Jak zrobić domowy peeling do stóp z makiem?

Żeby zrobić peeling do stóp z makiem, potrzebować będziesz:

  • 1/4 szklanki maku
  • 1/4 szklanki soli himalajskiej
  • sok z 1 cytryny
  • 1/4 szklanki oliwy z oliwek
  • 10 kropli olejku z drzewa sandałowego

1. W misce zmieszaj 1/4 szklanki maku z 1/4 szklanki soli himalajskiej.

2. Do 1/4 szklanki oliwy z oliwek dodaj 10 kropli olejku z drzewa sandałowego.

3. Dodaj oliwę z oliwek z olejkiem eterycznym do ziaren maku i soli.

4.Do składników dodaj sok wyciśnięty z 1 cytryny.

5. Całość dobrze wymieszaj ręką.

6. Zanim nałożysz peeling na stopy, wymocz je w ciepłej wodzie przez ok. 10 − 15 minut.

7. Peeling nakładaj okrężnymi ruchami i ścieraj naskórek przez ok. 2 − 3 minuty.

Peeling możesz wykonywać raz w tygodniu.

Aleksandra Anna Wolska