Jak dbać o włosy wysokoporowate? Oleje, kosmetyki, domowe zabiegi

18. 1. 2019 · 6 minut czytania

Masz włosy wysokoporowate, które są kruche i szorstkie, a do tego mają tendencje do rozdwajania się? Dowiedz się, jak je pielęgnować. Przeczytaj, co zrobić, by zapewnić im połysk!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak dbać o włosy wysokoporowate? Oleje, kosmetyki, domowe zabiegi

Włosy wysokoporowate najczęściej określa się po prostu jako włosy zniszczone, przesuszone i pozbawione blasku. Wymagają szczególnej pielęgnacji i regeneracji, aby pięknie lśniły i dobrze się układały. Włosy wysokoporowate lubią oleje wielkocząsteczkowe, które uzupełnią ubytki we włosach. Zobacz, jak jeszcze pielęgnować włosy wysokoporowate.

Wysokoporowate włosy − co to znaczy?

Czy pamiętasz, jak opisywałam Ci, czym są włosy niskoporowate w artykule: Włosy niskoporowate − jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku? W artykule tym wspomniałam, na co określa porowatość włosów. O ile przy włosach niskoporowatych, łuski włosa na łodydze ściśle do siebie przylegają, przez co włosy są ogólnie zdrowe i trudno do nich dotrzeć ze składnikami odżywczymi, o tyle włosy wysokoporowate mają bardzo rozchylone łuski. Oznacza to, że lubią się plątać, są połamane, matowe i często wyschnięte − bo ucieka z nich cała woda. Z drugiej strony, są studnią bez dna i piją wszelkie odżywki i oleje jak gąbka.

Włosy wysokoporowate są często sianowate i dość lekkie. Lubią się elektryzować. Często mówi się, że są to po prostu włosy zniszczone. I coś w tym jest! Kiedy zbyt często rozjaśniasz włosy, prostujesz lub kręcisz, możesz zniszczyć swoje włosy i nadmiernie je przesuszyć. Ale porowatość włosów nie zawsze zależy tylko od pielęgnacji. Czasem po prostu włosy z natury mają rozchylone łuski włosa (moje włosy takie właśnie są).

włosy wysokoporowate co to

 

Dlatego właśnie, żeby wypełnić te rozchylone łuski potrzebna jest właściwa kuracja dla włosów i uzupełnienie tych ubytków regeneracyjnymi składnikami, takimi jak ceramidy, oleje czy nawilżacze.

A czy jest jakaś zaleta włosów wysokoporowatych? Tak! Są dość podatne na układanie, bo są lżejsze. Łatwiej je więc zakręcić, spiąć czy wymodelować w inny sposób.

 

Wysokoporowate włosy – dlaczego się pojawiają?

Włosy potrzebują silnego nawilżenia. Kiedy go brakuje i przesuszenie jest znaczne, pojawiają się problematyczne objawy. Najczęściej odpowiedzialne są za nie nieprawidłowo przeprowadzone chemiczne zabiegi fryzjerskie, takie jak rozjaśnianie, trwała ondulacja czy koloryzacja z użyciem farb zawierających dodatkowo szkodliwe substancje, jak np. monoetyloamina. W efekcie przeprowadzonych zabiegów, po zakończeniu których łuski włosów nie zostały domknięte, pojawiają się uciążliwe problemy.

Rozchylone łuski włosów nie stanowią skutecznej bariery dla cząsteczek pigmentu, czego efektem jest niska trwałość koloru, ani dla cząsteczek nawilżających, co powoduje silne przesuszenie.

Włosy wysokoporowate mogą występować także u naturalnych blondynek, ponieważ ich włosy są cieńsze i nie zawierają tak dużej dawki składników nawilżających, jak włosy szatynek i brunetek. Naturalnie wysokoporowate włosy to także włosy kręcone.

Zobacz też, jak często myć kręcone włosy!

wysokoporowate włosy na wietrze

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać porowatość włosów? Na pierwszy rzut oka przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy włosy są śliskie i ciężkie, czy może matowe i suche. Kolejnym testem na porowatość włosów jest sprawdzenie, jak długo włosy schną. Jeżeli po umyciu włosów, w są one całkowicie suche po 1 − 2, to włosy mają wysoką porowatość. Cząsteczki wody szybko wyparowują z otwartych szeroko łusek. Włosy wysokoporowate szybko się też plączą i ciężko je rozczesać.

Oprócz tego, włosy wysokoporowate można rozpoznać po aspektach, takich jak:

  • Kręcenie i stylizacja - włosy wysokoporowate stosunkowo łatwo jest ułożyć. Są podatne na stylizację i kręcenie, np. lokówką (zaraz jednak dowiesz się, że zdecydowanie odradzam Ci takich zabiegów, jeżeli dbać o kondycję swoich podniszczonych włosów). Co więcej, bardzo często włosy wysokoporowate są naturalnie kręcone. Włosów wysokoporowatych nie sposób ułożyć - są odporne na wałki, lokówki czy papiloty. Są jednocześnie ciężkie i sypkie.
  • Połysk - nie da się ukryć, że włosy wysokoporowate można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Są one matowe i pozbawione blasku. Włosy niskoporowate wprost przeciwnie − to lśniąca tafla, od której bije zdrowie!

    Włosy wysokoporowate − pielęgnacja

    Czy włosy wysokoporowate można uzdrowić? Oczywiście, że tak. Ale pamiętaj, że raz rozdwojonych końcówek, nie da się po prostu skleić. W tym przypadku pomóc mogą jedynie preparaty wygładzające z silikonami, o których pisałam w artykule: Najlepsze serum na końcówki włosów. Sprawdź TOP 8.

    zadbane włosy wysokoporowate

     

    Przy włosach wysokoporowatych musisz się trochę napracować, żeby przywrócić im blask. Przede wszystkim zacznij od ograniczenia zniszczeń. Jeżeli chcesz cieszyć się zdrowymi włosami, zrezygnuj na jakiś czas z mocnego rozjaśniania (szczególnie kiedy używasz mocnych rozjaśniaczy w tubce w domu). Z własnego doświadczenia wiem, że blondy zdecydowanie lepiej wykonywać w profesjonalnym salonie fryzjerskim, który wykorzystuje farby o lżejszych rozjaśniaczach, a także odpowiednie zabezpieczenia ceramidami i olejami. Staraj się także kręcić i prostować włosy po nałożeniu na nie preparatu termoochronnego.  

    Przy myciu włosów wysokoporowatych, uważaj na szampony mocno wysuszające. Unikaj środków z SLS i SLES, które są silnymi detergentami i mogą wysuszać włosy. Zamiast tego postaw na szampony nawilżające, które zawierać będą w swoim składzie np. aloes czy pantenol, a także wyciągi z olejków.

    Przy włosach wysokoporowatych nie obędzie się bez odpowiedniej odżywki do włosów. Możesz zastosować odżywki z naturalnymi składnikami, np. Biolaven Organic, która w swoim składzie ma olej z pestek winogron i olejek lawendowy lub Natura Siberica, odżywkę do włosów do włosów słabych i zniszczonych z wyciągiem z rokitnika. Jeżeli lubisz produkty bez spłukiwania, wybierz balsam, który dobrze odżywi Twoje włosy Klorane na bazie masła mangowego. Nie bój się także odżywek z silikonami, choć pamiętaj, żeby nie były one zbyt ciężkie.

    pielęgnacja włosów wysokoporowatych

     

    Włosy wysokoporowate lubią także kuracje proteinowe, humektantowe i emolientowe. Proteiny uzupełnią ubytki keratynowe we włosach. Możesz więc stosować wszelkie płukanki do włosów z mlekiem lub jogurtem. Sprawdzi się także jedwab na włosy, choć w tym przypadku uważaj − jedwab może wysuszać. Z domowych sposobów na włosy polecam Ci przede wszystkim laminowanie włosów, żelatyną lub siemieniem lnianym.

    Włosy wysokoporowate − olejowanie

    To, co włosy wysokoporowate pokochają to przede wszystkim regularne olejowanie. Staraj się nakładać odpowiednie oleje na włosy przynajmniej 2 razy w tygodniu, a już po 6 tygodniach zobaczysz widoczną różnicę. Twoje włosy bardzo polubią się z olejem z pestek winogron, olejem z awokado, olejem ze słodkich migdałów, olejami ze śliwki, moreli, jeżyny czy maliny, a także olejami z orzechów arachidowych czy z kiełków pszenicy. Unikaj natomiast obciążania włosów masłami shea, kakaowym czy olejem kokosowym − te najlepiej sprawdzą się przy włosach niskoporowatych.

    olejki na włosy wysokoporowate

     

    Oleje do włosów wysokoporowatych powinny mieć dość duże cząsteczki, żeby dobrze uzupełniły luki w łuskach włosa. Emolienty wygładzą włosy i zapobiegną szybkiemu wydostawaniu się cząsteczek wody na zewnątrz.

    Jeżeli nie lubisz nakładać oleju na włosy, możesz skorzystać z kuracji wygładzającej Regenerum. Stosowanie tego serum dobrze nawilży Twoje włosy, bo zawiera w sobie prowitaminę B5, czyli pantenol. Oprócz tego serum ma w swoim składzie wyciągi z kiełków soi i pszenicy, które zapewnią odbudowę proteinową. 

    Przeczytaj też o tym, jak powinno wyglądać olejowanie włosów!

    Włosy wysokoporowate u fryzjera


    Takie problematyczne włosy lubią fryzjera i częste podcinanie. Ponieważ najczęściej problemy najsilniej widoczne są na końcach, zwłaszcza przy tak modnych koloryzacjach typu ombre, bardzo ważne jest regularne strzyżenie.

    Bardzo wskazana jest długość włosów pozwalająca na ich spięcie. Kiedy ciągle mają kontakt z ubraniami i szalami, szybciej się uszkadzają i nie mają szans na szybki powrót do wymarzonej kondycji.

    Takie włosy nie lubią też cieniowania, metalowych wsuwek, spinek i opasek, cienkich gumek i szczotek z twardym włosiem. Unikaj ich i inwestuj w delikatne dodatki, np. gumki zastąp bawełnianymi bandanami, spinki utrwalającym lakierem bez alkoholu, a szczotki wybieraj takie z naturalnym włosiem.

    Inwestuj, gdy masz włosy wysokoporowate, w kosmetyki, które są bezpieczne, mają bogaty odżywczo skład i wiele emolientów. Silne nawilżenie i delikatne traktowanie włosów z problemami pomoże wyeliminować przykre konsekwencje ich przesuszenia.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora