Rośliny oczyszczające powietrze i inne sposoby jak chronić się przed smogiem

21. 1. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • zdrowe płuca

Ostatnimi czasy w okresie zimowym ze wszystkich stron jesteśmy bombardowali informacjami o wszechogarniającym nas smogu. Jesteś przed nim nieustannie ostrzegana, boisz się go, obawiasz się o zdrowie swoje i Twoich bliskich. Czym właściwie smog jest? Czy są sposoby, by się przed nim chronić? Czy istnieje coś takiego jak rośliny na smog? Zobacz, jak uchronić się przed smogiem w domu i nie tylko.

Smog, czyli właściwie co?

Dymgła to inna nazwa paskudnego zjawiska, które pojawia się, gdy w powietrzu jednocześnie występują duże zanieczyszczenie spalinami, mgła oraz bezwietrzna pogoda. Te niekorzystne warunki sprawiają, że nad miastami zawisa chorobotwórcza chmura, którą wszyscy oddychamy. Najbardziej niebezpiecznymi składnikami smogu są pyły zawieszone PM 10, PM 2,5 i PM 1, a ponadto dwutlenek siarki, tlenki azotu i metale ciężkie. Większość z tych substancji to na tyle małe cząsteczki, że wraz z powietrzem dostają się do Twoich płuc, a dalej przez sieć naczyń włosowatych wprost do Twojego krwioobiegu!

To przerażające, ale smog jest przyczyną wielu poważnych chorób takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, stany zapalne dróg oddechowych oraz, co najgorsze, jest też powodem nowotworów. Są jednak sposoby, by chronić przed smogiem!

Zobacz, jakie choroby wywołuje smog?

Skąd wziąć rośliny oczyszczające powietrze w domu?

Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza w domu? By uchronić się przed smogiem w domu otocz się roślinami! To one są Twoim największym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Udowodniono, że rośliny doniczkowe mają zdolność pochłaniania różnych szkodliwych dla Twojego zdrowia substancji, takich jak formaldehyd, tlenek węgla, benzen czy benzoapiren.

Dodatkowo, ich zielone liście w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla i produkują życiodajny tlen, dzięki czemu poprawiają jakość powietrza w Twoim domu.

Zastanawiasz się jakie rośliny wybrać? Spokojnie, nie są to żadne trudnodostępne i drogie okazy. Rośliny oczyszczające powietrze w domu to między innymi popularny skrzydłokwiat, paprotka, niektóre rodzaje dracen, epipremnum złociste czy bluszcz pospolity.

Gatunki te są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym i kwiaciarni. Co ciekawe, warto je uprawiać w doniczkach, gdyż okazuje się, że bakterie glebowe również posiadają zdolność pochłaniania szkodliwych substancji. Obecność roślin w domu, poza oczyszczaniem powietrza, ma również zbawienny wpływ na Twój nastrój i samopoczucie, o które szczególnie trzeba dbać w okresie zimowym!

Sprawdź suplement diety Smog Stop.

Jak uchronić się przed smogiem w domu?

Rośliny oczyszczające powietrze w domu to tylko jeden z wielu sposobów na walkę z zanieczyszczeniami. Więc, jak zabezpieczyć się przed smogiem?

Na rynku dostępnych jest wiele filtrów do użytku domowego, które oczyszczają powietrze z pyłów, kurzu, szkodliwych związków lotnych, ale również z zarodników pleśni i innych alergenów. Przykładami takich urządzeń są filtry węglowe lub filtry HEPA, a każdy z nich wyłapuje zanieczyszczenia zgodnie ze swoją specyfikacją. Zwróć uwagę, żeby urządzenie które kupujesz filtrowało małe cząsteczki np. pył PM 2,5. Dodatkowo, filtr powietrza może posiadać funkcję jonizacji.

Jonizacja powietrza jest kolejną z metod ochrony przed smogiem. Polega ona na tym, że jony przywierając do cząsteczek kurzu i dymu są łatwiej wyłapywane przez filtr. Kiedy wychodzisz z domu na kilka godzin warto uruchomić takie urządzenie, a po powrocie będziesz mogła cieszyć się czystym powietrzem!

Sprawdź wody morskie do nosa.

Jak się chronić przed smogiem poza domem?

Bądź świadomy i regularnie monitoruj poziom zanieczyszczenia powietrza przy użyciu szeroko dostępnych aplikacji i stron internetowych, na których dane aktualizowane są co godzinę. Poziom zanieczyszczenia atmosfery jest bardzo dynamiczny, stąd warto kilka razy dziennie sprawdzać te informacje. Jeśli dopuszczalne normy są przekroczone, warto zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową. Przy zakupie takiej maseczki również zwróć uwagę na jakość zamieszczonego w niej filtra.

Jak widać istnieje wiele sposobów, żeby uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza. Pamiętaj, że to czym oddychasz w domu to to samo powietrze, które jest na zewnątrz. Warto więc, żebyś wiedziała jak oczyścić powietrze w mieszkaniu! Smog to nie mityczny stwór, a realne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Dlatego miej świadomość jak powietrze, którym oddychasz wpływa na Twoje zdrowie i  nie daj się smogowi!

 

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

 • Lato w pełni, a tu katar! Leczenie w tempie ekspresowym

  Inhalacje, krople do nosa, tabletki? Co zastosować, aby szybko pozbyć się kataru? Kiedy udać się do lekarza? Czy olejki eteryczne wspomagają walkę z infekcją? Sprawdź!
  • katar
  Lato w pełni, a tu katar! Leczenie w tempie ekspresowym
  • katar
 • Czy to złamany nos? [OBJAWY]

  Wbrew pozorom złamany nos to poważna dolegliwość. Może objawiać się bólem, opuchlizną twarzy, a nawet krwiakami pod oczami. Sprawdź, na czym polega leczenie?
  • profilaktyka urazów
  Czy to złamany nos? [OBJAWY]
  • profilaktyka urazów
 • Biała zaraza grozi mieszczuchom? Gruźlica – profilaktyka

  Gruźlica to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Jak się przed nią zabezpieczyć? Co zrobić, żeby uniknąć „białej zarazy”? Szczegóły w naszym artykule!
  • kaszel
  Biała zaraza grozi mieszczuchom? Gruźlica – profilaktyka
  • kaszel
 • Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?

  Zapalenie tchawicy to jedno z najczęstszych powikłań zapalenia krtani lub oskrzeli. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się problemy z oddychaniem i suchy kaszel. Dowiedz się więcej!
  • problemy z oddychaniem
  Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?
  • problemy z oddychaniem
 • Rośliny oczyszczające powietrze i inne sposoby jak chronić się przed smogiem

  Smog pojawia się głównie w dużych miastach. W jego składzie znajdują się ciężkie metale i inne szkodliwe substancje powodujące problemy płuc. Jak się uchronić przed tym zjawiskiem? Sprawdź!
  • zdrowe płuca
  Rośliny oczyszczające powietrze i inne sposoby jak chronić się przed smogiem
  • zdrowe płuca
 • Astma oskrzelowa – objawy i przyczyny oraz leczenie naturalne

  Świszczący oddech, kaszel, duszności oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej – to najczęstsze objawy astmy oskrzelowej. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jej temat? Sprawdź!
  • problemy z oddychaniem
  Astma oskrzelowa – objawy i przyczyny oraz leczenie naturalne
  • problemy z oddychaniem
 • Męczy mnie poranny kaszel – co może mi dolegać?

  Dokucza Ci poranny kaszel? Sprawdź, co może być jego przyczyną. Dowiedz się, kiedy należy działać objawowo, a kiedy udać się do lekarza? Dowiedz się więcej!
  • kaszel
  Męczy mnie poranny kaszel – co może mi dolegać?
  • kaszel
 • Szczepionka na krztusiec − warto czy nie warto? [opinia lekarza]

  Krztusiec może prowadzić do zapalenia płuc, odmy opłucnowej, a także powikłań neurologicznych. Czy szczepionka jest skutecznym sposobem na zapobieganie chorobie? Sprawdź!
  • kaszel
  Szczepionka na krztusiec − warto czy nie warto? [opinia lekarza]
  • kaszel

Więcej artykułów na ten temat

 • Smog: choroby, jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze

  Smog: choroby, jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze

  · 4 minuty czytania
  • zdrowe płuca
  Smog negatywnie wpływa na cały organizm. Czym jest? Jak go unikać? Co zrobić, by uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Dowiedz się więcej!
 • Zatorowość płucna – przyczyny, objawy i leczenie

  Zatorowość płucna – przyczyny, objawy i leczenie

  · 6 minut czytania
  • zdrowe płuca
  • problemy z oddychaniem
  Zatorowość płucna może mieć zróżnicowany obraz kliniczny – od dramatycznych objawów niewydolności krążenia, do postaci zupełnie bezobjawowej. Poznaj jej przyczyny, możliwe objawy i sposoby leczenia.