Rozczesywanie włosów: nie takie proste, jak Ci się wydaje!

21. 5. 2019 · Aleksandra Anna Wolska · 6 minut czytania
  • codzienna pielęgnacja

Nie ma chyba prostszej czynności w pielęgnacji włosów niż ich rozczesywanie. Tak mogłoby się wydawać. Ale rozczesywanie włosów może przynieść więcej szkód niż pożytku. Podczas czesania bardzo łatwo jest zniszczyć włosy czy je połamać. Zobacz, czym czesać włosy i jak to robić, żeby były piękne i zdrowe.

Jak czesać włosy?

Przede wszystkim włosy czesz delikatnie. Istnieje wiele metod i sposobów na czesanie włosów. Wiele z nich zależy od okoliczności czesania, a przede wszystkim od rodzaju włosów. Włosy proste możesz spokojnie czesać codziennie. Z kolei włosy kręcone lepiej poddawać szczegółowej pielęgnacji. O tym, jak czesać włosy kręcone pisała już kiedyś Natalia w swoim artykule: Pielęgnacja włosów kręconych: jak okiełznać burzę loków?

Pamiętaj, żeby łatwo rozczesywać włosy, najlepiej zrobić to po zastosowaniu odżywki do włosów. Odżywka wygładza strukturę włosa i łatwiej się one rozplątują. Ale o tym nico więcej za chwilę.

No właśnie, dlaczego w ogóle włosy się plączą? Choć na rzut gołego oka wydaje się, że włosy są gładkie, to tak naprawdę mają one niejednolitą, porowatą strukturę. Szczególnie włosy wysokoporowate. To prawda, że włosy ciężkie, proste i niskoporowate, znacznie rzadziej się plączą. Z kolei na włosach lekkich, puszystych o otwartej łusce włosa, bardzo łatwo robią sie kołtuny. Tak więc włosy plączą się, bo zahaczają o sobie ich łuski. Dodatkowo tarcie wzmagają wszelkie czapki, szaliki, golfy czy szorstkie swetry.

rozczesywanie włosów

Szczotkowanie na sucho czy rozczesywanie mokrych włosów

Bardzo trudno będzie udzielić mi jednoznaczną odpowiedź. A to dlatego, że ilu fryzjerów i szkół fryzjerskich, tyle opinii na temat czesania włosów. Podzielę się z Tobą najciekawszymi i wydaje mi się najbardziej trafnymi spostrzeżeniami.

Z jednej strony poleca się rozczesywanie mokrych włosów. Włosy najlepiej czesać, kiedy je zmoczysz, ale jeszcze nie nałożyć na nie szamponu. Dlaczego? W ten sposób przygotujesz skórę głowy do oczyszczania i usuniesz z włosa resztę produktów do pielęgnacji, kurz czy nadmiar sebum. Drugim momentem, w którym warto rozczesać włosy, jest ten po nałożeniu odżywki. Rozczesywanie włosów na odżywce czy masce to też dobry sposób na aplikację produktu do pielęgnacji. Grzebień pomoże Ci rozdzielić włosy i przenieść produkt do miejsc, do których by nie dotarł, gdybyś nakładała go palcami. Rozczesywanie mokrych włosów można wykonywać przy lokach i przy prostych kosmykach.

Drugą szkołą jest szczotkowanie włosów na sucho. Tę metodę polecają też internetowe włosomaniaczki. Włosy szczotkować warto rano, żeby pobudzić krążenie w skórze głowy. Co ciekawe, szczotkowanie włosów powinno odbywać się do góry nogami. Włosy szczotkuje się od ucha do czoła, w pochylonej do przodu pozycji. Włosy przerzuć przed buzię i dopiero w tej pozycji zacznij je rozczesywać. Dlaczego warto czesać tak włosy? Szczotką rozprowadzasz sebum wydzielane rzez skórę głowy po całej długości włosów. Dodatkowo, jak już wspomniałam, poprawiasz ukrwienie skóry głowy i pobudzasz cebulki włosów do pracy. Rozczesywanie włosów szczotką to też sposób na usunięcie starej keratyny i zanieczyszczeń z włosów.

rozczesywanie blond włosów

Szczotkować na sucho można jedynie włosy proste lub falowane. Niestety, włosy kręcone mogłyby na tym nie skorzystać. Im częściej rozczesujesz loki, tym bardziej się one odkształcają. Włosy kręcone rozczesuj tylko na sucho.

 

 

Niezależnie, czy szczotkujesz włosy na sucho czy na mokro, najważniejsze jest, żeby włosy rozczesywać delikatnie. Najpierw uporaj się z kołtunami na końcówkach włosów. A dopiero potem zacznij wyczesywać włosy na całej długości.

jak czesać włosy

Czym czesać włosy?

Jeżeli szczotkujesz włosy na sucho, najlepiej rób to przy pomocy szczotki drewnianej, która jest wykonana z naturalnego włosia z dzika. Takie włosie ma podobną keratynową budowę jak Twój włos, dzięki temu go nie zniszczy i nie będzie go zahaczać. Szczotka powinna być wyprofilowana do głowy.

Przy czesaniu na mokro poleca się głównie grzebienie. Najlepiej te o grubych zębach. Tworzywo, z którego jest wykonany taki grzebień to kość lub szylkret. Dlaczego? Plastik czy drewno mają nierówną, chropowatą strukturę, nawet jeżeli wydają się zupełnie gładkie w dotyku. I mogą zahaczać i niszczyć włos.

czym czesać włosy

Łatwe rozczesywanie włosów po balsamie, odżywce lub masce

Jak już wspomniałam, włosy najłatwiej rozczesuje się po odżywce, balsamie lub masce. Dlaczego? Bo składniki odżywek czy jeszcze lepiej, masek odżywczych, uzupełniają łodygę włosa, przez co jest on bardziej gładki i się nie plącze. A nawet sam się rozplątuje!

Jeżeli masz suche i sianowate włosy użyj odżywki, która wygładzi włos, nawilży go i zabezpieczy powłoką emolientnową. Nawilżenie Twoim włosom podczas mycia zapewni eliksir wygładzająco-nawilżający od L’biotica Biovax. Jest to mieszanka naturalnych olejów, która sprawi, że włosy będą bardziej śliskie i błyszczące. A przez to łatwej się rozplączą. Tu możesz zastosować łopianową maskę do włosów Receptury Babuszki Agafii.

rozczesywanie włosów w domu

Dla ułatwienia rozczesywania włosów możesz użyć też balsamów. Bardzo często balsamów nie musisz już spłukiwać z włosów. Możesz nakładać je na suche lub mokre włosy. Jeżeli chcesz szybko rozczesać włosy suche, skołtunione po całym dniu, możesz pomóc sobie balsamem odżywczym z mango od Klorane. Osobiście testowałam świetny balsam do włosów od L’biotica Biovax z masłem z mago i olejem z opuncji. Moją recenzję znajdziesz tu: Recenzja maski i balsamu do włosów Biovax Opuntia Oil & Mango. Polecam Ci także blasam z drzewa egipskiego na włosy suche od Klorane. Twoje włosy będą się także łatwiej rozczesywać po regenerującym balsamie z żeń-szeniem od Seboradin.

A jak często szczotkować włosy? Rozczesywanie włosów zawsze powinno mieć miejsce przed umyciem włosów. Rozczesuj też włosy po użyciu odżywki. Włosy możesz szczotkować na sucho codziennie rano. Nasze babcie, które często szczotkowały włosy, robiły to bardzo skrupulatnie. Minimum 50 przeczesań na każdą stronę.

Jak widzisz domowe sposoby na rozczesywanie włosów są różne. Ciężko określić, która jest jedna i prawidłowa. Szczotkuj włosy zawsze delikatnie i powoli. Jeżeli włosy nie chcą się rozczesać, nie ciągnij ich na siłę. Pomóż sobie balsamem do włosów lub odrobiną odżywki.

Więcej artykułów na ten temat