Rytuał hammam. Jak przygotować go w domu?

19. 4. 2019 · Aleksandra Anna Wolska · 6 minut czytania
  • pielęgnacja ciała

Hammam to tradycyjna nazwa arabskich łaźni parowych. Dziś jednak częściej używa się tej nazwy do określenia orientalnego zabiegu w gabinecie spa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby odtworzyć ten rytuał w domu. Po zażyciu kąpieli parowej, oczyszczania ciała mydłem Savon noir, pielęgnacji glinką Ghassoul i masażu olejem arganowym poczujesz się błogo. Zobacz, jak przygotować rytuał hamman w domu.

Rytuał Hammam i jego pochodzenie

Być może zadziwi Cię, że po wpisaniu w okno wyszukiwarki hammam zobaczysz przepiękny, wielki budynek lub wykładaną marokańskimi kaflami łaźnię parową. Otóż hammam to w dosłownym tłumaczeniu łaźnia parowa.

Parowe kąpiele żyją w tradycji, tak arabskiej, jak i europejskiej od wielu wieków. Już starożytni Grecy czy Rzymianie wznosili monumentalne budynki, w których zażywano kąpieli parowych i oczyszczano ciała w wielkich basenach miejskich. Rytuał hammam ma jednak swoje korzenie w kulturze arabskiej. To dzięki niej w rytuale dużą rolę odgrywają takie produkty jak: glinka Ghassoul, czarne mydło Savon Noir czy olej arganowy.

Dziś rytuał hammam to nic innego, jak wykwintny zabieg spa, po którym będziesz czuć odprężenie dla ciała i ducha. Na czym on polega?

Przeczytaj też, jak zrobić sobie domowe SPA.

rytuał hammam pochodzenie

4 etapy rytuału hamman

Tradycyjna wizyta w łaźni hammam przebiegała według schematu: oczyszczenie ciała w wielkim basenie, łaźnia parowa, oczyszczanie ciała czarnym mydłem i glinką. Całość wieńczona była masażem ciała z wykorzystaniem oleju arganowego i innych olejów eterycznych. A jak zabieg spa wygląda dziś? Składa się on z 4 głównych etapów.

 

Olejek arganowy z witaminą E, odżywczy dla skóry, włosów, paznokci.

 

1. Łaźnia parowa

Sauna, najczęściej sauna mokra, pomaga otworzyć Twoje pory i przygotować Twoją skórę na dogłębne oczyszczanie. Ciepła para zmiękcza skórę, a także daje Ci przyjemne odprężenie. Pod wpływem ciepła Twoje mięśnie rozluźniają się, a Ty przygotowujesz się na kolejny etap.

Przeczytaj też: Olejki do kąpieli - 3 przepisy na kąpiel Kleopatry.

rytuał hamman łaźnia parowa

2. Oczyszczanie ciała mydłem Savon Noir

Po rozgrzaniu ciała, następuje oczyszczanie skóry tradycyjnym mydłem Savon Noir (w domu możesz skorzystać np. z Nacomi mydło czarne Gold Savon Noir). Wiele gabinetów Spa wykorzystuje zamiennie inne rodzaje oczyszczającego mydła, np. mydła różanego. Jednak tradycyjne Savon Noir, potasowe mydło wykonane z oliwek, doskonale oczyszcza skórę i pomaga złuszczyć martwy naskórek. Do oczyszczania ciała mydłem wykorzystywana jest też często rękawica Kessa. Rękawica ta pomaga w lepszej eksfoliacji, ale także w poprawie krążenia. Masaż taką rękawicą najczęściej polega na wykonywaniu okrężnych ruchów w kierunku od rąk czy nóg w stronę serca.

mydło savon noir do skóry

3. Pielęgnacja glinką Ghassoul

Kolejny etapem zabiegu jest nałożenie na ciało odżywczej glinki Ghassoul. Ten kosmetyk to dalszy etap złuszczania naskórka i oczyszczania. Glinka jest bogata w składniki mineralne, takie jak magnez, krzem, żelazo, miedź i cynk. Tradycyjnie jest ona wykorzystywana przez marokańskie kobiety do pielęgnacji skóry. To jeden z ich sekretów piękna. Glinkę pozostawia się na kilka minut  (5 – 15) na ciele, a następnie spłukuje ciepłą wodą.

Sprawdź, jakie jeszcze ma właściwości glinka kosmetyczna.

glinka ghassoul do skóry

4. Masaż i olejowanie ciała

Kiedy Twoje ciało jest już oczyszczone i odżywione minerałami z glinki, czas na ostateczny relaks – rozkosz dla ciała i ducha. W gabinecie spa doświadczysz teraz masażu ciała z wykorzystaniem marokańskiego oleju arganowego. Może być on połączony z olejkami eterycznymi. Takimi, np. uspokajającym lawendowym czy orientalnym sandałowym. Czasem możesz też spotkać się z masażem wykonanym na oleju ze słodkich migdałów, oliwie z oliwek czy oleju sezamowym. Oleje i oliwki nawilżają ciało i zabezpieczają skórę przed utratą wilgoci. Poza tym naturalne oleje są bogate w witaminy, przede wszystkim złote połączenie witamin A i E. Więcej na temat oleju arganowego dowiesz się z artykułu: Olejek arganowy – znane i mało znane właściwości.

marokański olejek arganowy

Rytuał hammam w domu

A jak odtworzyć rytuał w domu? Wystarczy tylko skompletować odpowiednie naturalne kosmetyki i użyć swojej wyobraźni.

rytuał hammam w domu

Krok 1. Gorący prysznic zamiast łaźni parowej

Żeby otworzyć pory, ustaw wodę pod prysznicem na najwyższą temperaturę. Oczyszczaj skórę przez około 5 minut ciepłą wodą. Im więcej pary, tym lepiej. Twoje pory otworzą się, a Twoja skóra będzie gotowa na następny etap zabiegu.

Zobacz też, jakie korzyści daje naprzemienny prysznic

Krok 2. Oczyszczanie ciała mydłem Savon Noir

Do tego etapu zabiegu będziesz potrzebować tradycyjnego, czarnego mydła. Możesz kupić już gotowy produkt (polecam naturalne czarne mydło od Babuszki Agafii) lub też przygotować mydło potasowe samodzielnie w domu – sprawdź mój przepis: Genialne czarne mydło − jak zrobić własne Savon Noir? Mydło rozprowadź po całym ciele i dobrze wcieraj je w skórę, aż wytworzy się charakterystyczna brunatna piana. Możesz do tego użyć rękawicy lub zwykłej myjki. Staraj się wmasowywać mydło okrężnymi ruchami, kierując się w stronę serca. Trzymaj mydło na skórze przez 5 minut. Następnie spłucz ciepłą wodą.

jak zrobić rytuał hammam w domu

Krok 3. Maseczka z glinki Ghassoul

Kolejny etap to maseczka z glinki Ghassoul. Błotnistą maskę wymieszaj z wodą i nałóż na swoje ciało. Po około 10 minutach obmyj ciało ciepłą wodą.

Krok 4. Masaż na oleju arganowym

Ostatnim etapem zabiegu jest masaż na oleju arganowym. To bogactwo witaminy E. Olej arganowy nawilża skórę i pomaga zachować jej młodość. W tym etapie przydałaby się pomoc drugiej osoby, która starannie wmasowałaby olej w Twoje ciało. Rytuał hammam to także doskonały pomysł na zmysłową i romantyczną randkę.

Ale olej równie dobrze możesz samodzielnie wetrzeć w skórę. Zostaw go na skórze na kilka minut, a następnie ściągnij ręcznikiem nadmiar oleju lub po prostu obmyj ciało ciepłą wodą. Staraj się jednak nie zmyć z siebie całego oleju. Do tego etapy domowego zabiegu polecam Ci naturalny olej arganowy Etja.

Rytuał hammam to uczta dla ciała i relaks dla ducha. Po zabiegu Twoje ciało będzie doskonale oczyszczone, odżywione i nawilżone. Naturalne kosmetyki zadbają o Twoją urodę i rozpieszczą Twoje zmysły w stylu Baśni Tysiąca i Jednej Nocy.

Czarne mydło naturalne o właściwościach dotleniających skórę ciała.
Eteryczny cytrynowy olejek do kąpieli, masażu i pielęgnacji skóry.

Więcej artykułów na ten temat