Seks a związek: jak cielesność wpływa na relację?

11. 2. 2020 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • psychologia
Seks a związek: jak cielesność wpływa na relację?

Seks w związku może być źródłem zdrowia, radości i energii, ale też wielu wyzwań. Jest równie ważny dla relacji jak bliskość duchowa. Specjaliści z różnych dziedzin potwierdzają, że seks obniża poziom stresu, zwiększa poczucie bliskości i pomaga leczyć bezsenność. Zobacz, jak wygląda relacja seks a związek i co warto o niej wiedzieć, aby żyć w szczęściu i dobrym zdrowiu.

Seks a związek czy seks a szczęście?

Jak pokazują liczne badania częstotliwość aktywności seksualnej jest najwyższa w ciągu pierwszych kilku lat nowo ustanowionych relacji, a następnie wykazuje tendencję do stałego spadku. Dotyczy to zarówno par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych. Przyczynia się do tego wiele czynników, w tym problemy zdrowotne, ciąża i poród, stres w pracy lub przyzwyczajenie (brak nowości).

Inne badania naukowe wykazały istotny związek między częstotliwością seksualną a dobrym samopoczuciem. Analiza reprezentatywnej próby 16 tysięcy dorosłych Amerykanów wykazała, że częstotliwość seksu była silnym i pozytywnym bodźcem zwiększającym poczucie szczęścia. Podobne wyniki uzyskano badając grupę 3800 dorosłych z Chin: zwiększona częstotliwość (a także wyższa jakość seksu) wiązała się z większym poczuciem szczęścia. W innym badaniu z udziałem 1000 kobiet, które codziennie relacjonowały, jakie aktywności podejmują i które z nich cieszą je najbardziej, seks został oceniony jako działanie zapewniające największy poziom szczęścia.

seks a związek

Rola seksu w związku

Jak zauważa psycholog E. Janssen, większość mężczyzn i kobiet w pewnym momencie swojego życia nawiązuje romantyczną relację z wybrankiem. Seksualność odgrywa znaczącą rolę na początku relacji (pociąg seksualny zbliża Was do siebie), ale dla większości odgrywa równie ważną rolę po zakończeniu zalotów i nawiązaniu trwałej relacji.

Znaczenie seksualności różni się w zależności od osoby i od danej pary. Seks w związku często przynosi zarówno radość, jak i wyzwania. Może przyczynić się do spełnienia i utrwalenia relacji, ale może również być źródłem konfliktu, niepewności i zazdrości, a także prowadzić do rozstań i rozwodów. Wszystko dlatego, że pary wnoszą do swoich romantycznych relacji różne skłonności, doświadczenia seksualne, ale także odmienne oczekiwania. Ty i Twój partner możecie być mniej lub bardziej kompatybilni w dowolnym z tych obszarów, a Wasz stopień dopasowania może się z czasem zmieniać, podobnie jak Wasza zdolność (i chęć) do rozpoznawania i dostosowywania się do takich zmian.

seks w zwiazku

Frustracja seksualna w związku

Większość par prędzej czy później może borykać się z problemami (przejściowymi lub trwałymi) dotyczącymi seksu lub zdrowia seksualnego. Janssen twierdzi, że problemy te mogą mieć szerg przyczyn. Najczęściej są to różnice w oczekiwaniach dotyczących czasu trwania, częstotliwości czy charakteru aktywności seksualnej. Również nastrój, codzienne stresory, konflikty, przykre wydarzenia życiowe, a także sam upływ czasu, mogą wpływać na potrzeby i pragnienia seksualne danej osoby.

Przeprowadzono badania, które wykazały, że problemy seksualne są związane z niższym poziomem zadowolenia z relacji. Oczywiście problemy seksualne mogą wynikać z problemów w związku, a ich wpływ na dalszy przebieg relacji może być różny.

Według analiz Janssena niskie pożądanie seksualne u partnerki jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów seksualnych przez pary heteroseksualne.

frustracja seksualna w związku

Niskie pożądanie, ból podczas seksu i trudności w osiągnięciu orgazmu są przykładami problemów seksualnych, które zwykle wiążą się z mniejszym zadowoleniem z relacji i brakiem zainteresowania bliskością emocjonalną.

Źródła:

1. Sex in Established Relationships. Erick Janssen. In: H. Reis and S. Sprecher (2009), Encyclopedia of Human Relationships (Vol. 3, pp. 1444 − 1447)

2. Does Increased Sexual Frequency Enhance Happiness. G. Loewenstein, T. Krishnamurti, J. Kopsic, D. McDonald. Journal of Economic Behavior & Organization 116 (2015) 206 − 218

Więcej artykułów na ten temat

Natalia Klonowska