Składniki kosmetyków pod lupą − poznaj niezwykłe ceramidy

23. 12. 2017 · 5 minut czytania

Ceramidy stanowią częsty dodatek kosmetyków. Z czego wynika ich popularność? Jak działają? Jaką pełnią rolę? W jaki sposób wpływają na skórę i włosy? Dowiedz się więcej!

 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Składniki kosmetyków pod lupą − poznaj niezwykłe ceramidy

Ceramidy to zaprawa murarska Twojego ciała − to dzięki niej Twoje skóra i włosy są nawilżone, nie tracą wody i składników odżywczych, a także są chronione przed uszkodzeniami z zewnątrz. Po 40. roku życia zaczynasz gwałtownie tracić ceramidy. Zobacz, kiedy powinnaś zacząć kurację ceramidową, żeby na dłużej cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem.

Ceramidy − a co to takiego?

Ceramidy są lipidami, które wypełniają przestrzenie międzykomórkowe. Odgrywają bardzo ważną rolę w warstwie rogowej naskórka, a więc zewnętrznej warstwie Twojej skóry. Poza tym są niezwykle ważnym składnikiem ochraniającym łuski Twoich włosów.

Co to są ceramidy?

Można powiedzieć, że ceramidy mają potrójne zadanie:

  • nawilżają Twoją skórę, 
  • są jej niezbędnym budulcem, 
  • chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. 

Wyobraź sobie, co by było, gdybyś postawiła dom z samych cegieł? Bez zaprawy murarskiej. Trochę byłoby w nim zimno, nieprawdaż? Przez szczeliny pomiędzy cegłami wiałby wiatr, przeciekałaby przez niego woda, a ogrzewanie, które zapewniasz mu od środka, szybko wychodziłoby przez szczeliny na zewnątrz.

Sprawdź też, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy.

Dokładnie tak samo wyglądałaby Twoja skóra bez ceramidów. Ceramidy są składnikiem takiej właśnie zaprawy murarskiej, która sprawia, że Twoja skóra jest szczelna. Oprócz ceramidów skórny cement tworzą także cholesterol oraz kwasy tłuszczowe.

Istnieją różne rodzaje ceramidów. Medycyna wykryła, że w warstwie rogowej naskórka znajduje się 7 różnych typów ceramidów. Tym, który najczęściej zobaczysz go na opakowaniach kosmetyków jest ceramid 1 − składa się on z kwasu linolowego i sfingozyny.

 

Ceramidy w kosmetyce − dlaczego są potrzebne Twojej skórze?

Ceramidy są bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza etc. Źle wpływają na nią jednak również przemiany chemiczne, które zachodzą w Twojej skórze − przede wszystkim stres! To właśnie te czynniki mogą przyczynić się do drastycznego spadku ilości ceramidów w skórze i we włosach.

Około 40. roku życia ilość ceramidów w Twojej skórze znacznie spada. Twój organizm nie potrafi już samodzielnie ich odbudować. Skóra z małą ilością ceramidów zaczyna być odwodniona, cienka i mało elastyczna, zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki.

Sprawdź też, jak stosować kosmetyki do cery dojrzałej.

    To właśnie dlatego, większość kosmetyków przeznaczonych do skóry dojrzałej zawiera w sobie różne rodzaje ceramidów.

    Oprócz tego ceramidy bardzo często pojawiają się w kremach przeznaczonych dla skóry suchej i bardzo suchej. A to dlatego, że głównym problemem skóry suchej jest nieumiejętność utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia. Może to oznaczać ubytki w spoiwie międzykomórkowym w warstwie rogowej naskórka, czyli mówiąc prościej − poziom Twoich ceramidów może być za niski.

    Ceramidy w kosmetyce

     

    Z tego samego powodu kuracje ceramidowe są też bardzo skuteczne w leczeniu skóry z alergiami oraz skóry atopowej.

    Ceramidy w kosmetykach zdają swój egzamin − z badań wynika, że dostarczanie skórze ceramidów w postaci kremów i balsamów uzupełnia brakujące elementy w strukturze skóry. Oznacza to, że skóra potraktowana kosmetykami z ceramidami staje się nawilżona na dłużej, wolniej traci wodę, a także jest mniej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

    Sprawdź też, jak pielęgnować skórę atopową.

    Krem z ceramidami − jak go wybrać?

    Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kremu z ceramidami? Przede wszystkim na jakość zawartych w nich ceramidów − im czystsze ceramidy dostarczasz skórze, tym krem będzie działa skuteczniej. Producenci kosmetyków posługują się dwoma rodzajami ceramidów: ceramidami naturalnymi − wytwarzanymi z narządów zwierzęcych lub pochodzącymi z roślin; oraz ceramidami syntetycznymi − zwanymi też pseudoceramidami, ponieważ nie posiadają one takiego samego składu chemicznego, jak Twoje naturalne ceramidy. Jeżeli wybierasz więc krem, zachęcam Cię to postawienia na ceramidy pochodzenia naturalnego.

    Kolejną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze kremu z ceramidami jest jego skład. Dobrze jeżeli znajdą się w nim dodatkowo kwasy owocowe, które wzmacniają efekt działania ceramidów.

    Skoro już wiesz, że z wiekiem Twoja cera traci ceramidy, zadasz pewnie pytanie: kiedy powinnam uzupełniać ceramidy?

    Z pewnością dobrym pomysłem jest stosowanie kremów do twarzy z ceramidami np. Iwostin Re-Storin krem odbudowujący noc, skóra wrażliwa 50+, po 40. roku życia. Apteczne kremy pod oczy z ceramidami szczególnie dobrze sprawdzą się w okolicach oczu, gdzie skóra jest z natury bardzo cienka i szybko traci wodę. Krem pod oczy, który uzupełni lipidy jest Vichy Liftactiv Serum 10, oczy i rzęsy.

    Jak wybrać krem z ceramidami

     

    Współcześnie kosmetologia przykłada wielką wagę do zapobiegania starzeniu się skóry. Dlatego możesz zacząć stosować odpowiednie kremy przeciwstarzeniowe z ceramidami już w po 25. roku życia.

    Oprócz tego kuracje ceramidowe polecane są po dużej ekspozycji na słońce oraz w okresie mrozów.

    Ceramidy sprawdzają się nie tylko w przypadku kremów do twarzy. Ceramidy bardzo dobrze działają w celu ujędrnienia i nawodnienia skóry na całym Twoim ciele. Dobrym przykładem balsamu z ceramidami, który działa ujędrniająco jest fizjoderm balsam Ziaja Med, Kuracja lipidowa (polecam Ci ją szczególnie, jeżeli masz skórę z tendencją do przesuszania się, alergii i atopii), a także ujędrniająco-odżywcze masło do ciała z kwasami omega i ceramidami Oeparol Essence.

    Ceramidy a włosy

    Ceramidy są też bardzo ważnym budulcem Twoich włosów. Podobnie, jak w przypadku naskórka, ceramidy spełniają na włosach główne funkcję ochronną. Substancje te osłaniają łuskę włosa i chronią ją przed utratą wody i substancji odżywczych.

    Kuracje ceramidowe na włosy sprawdzą się w przypadku:

    • włosów farbowanych, szczególnie rozjaśnianych,
    • włosów mocno przesuszonych i zniszczonych,
    • jeżeli często korzystasz z lokówki lub prostownicy,
    • włosów pozbawionych blasku, sprężystości i elastyczności, 
    • rozdwojonych końcówek,
    • włosów spalonych słońcem.
    Ceramidy na włosy

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora