Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach

27. 9. 2017 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • tajemnicze właściwości
Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach

Witamina A to nie tylko witamina młodości, ale prawdziwa witamina życia. Retinol, czyli aktywna postać witaminy A, wykorzystywany jest przez koncerny farmaceutyczne do produkcji kremów przeciwzmarszczowych, które mogą cofać czas i przywrócić skórze młody i świeży wygląd. Czy retinol to nowy kamień filozoficzny i klucz do wiecznej młodości? Przeczytaj, jakie tajemnicze właściwości kryje w sobie witamina A.

Czym jest retinol?

Retinol to inaczej mówiąc witamina A, a ściślej - A1. O retinolu mówi się często jako o „witaminie wzrostu”, bo przyczynia się do wzrostu i podziału komórek w organizmie człowieka.  

5 powodów, dlaczego człowiek potrzebuje witaminy A

Po pierwsze

Witaminy A bardzo potrzebują Twoje oczy. Zbyt niski poziom witaminy A może powodować tzw. kurzą ślepotę, czyli pogarszanie się wzroku po zmierzchu.

O kurzej ślepocie pisała Ola w tekście „Kłopoty z widzeniem po zmierzchu, czyli kurza ślepota”.

Po drugie

Dzięki obecności witaminy A rośniesz i... żyjesz! Witamina A i jej pochodne są niezbędne do codziennego przeprowadzania przez komórki Twojego organizmu skomplikowanych reakcji chemicznych, dzięki którym błony śluzowe i organy wewnętrzne mogą prawidłowo działać. Witamina A bierze udział w syntezie białek i hormonów.

Po trzecie

Wpływa na stan Twoich kości! W szczególności w okresie dorastania ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy A w organizmie, żeby Twój szkielet dobrze się wykształcił, a kości wydłużyły. 

Po czwarte

Pomaga w obronie przed zarazkami! Witamina A buduje komórki układu oddechowego, a to właśnie z nimi w głównej mierze spotykają się pochodzące z zewnątrz drobnoustroje i wirusy.

W końcu po piąte

Witamina A to piękna i zdrowa skóra! Retinol i jego pochodne pobudzają komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu, który sprawia, że skóra jest jędrna, gładka, elastyczna i pozostaje młoda na długo.

To tylko niektóre właściwości witaminy A i jej pochodnych. Naukowcy wciąż badają jej działanie na ludzki organizm. Okazuje się, że w niektórych postaciach witamina A może działać także przeciwnowotworowo. Pamiętaj też, że witamina A sprzyja właściwemu rozwojowi układu rozrodczego.

Jak witamina A działa na skórę?

Witamina A to przepis na młodość i jędrność skóry. Retinol to substancja, która potrafi działać nie tylko w obrębie naskórka, ale jej cząsteczki są w stanie (choć w niewielkim stopniu) przenikać aż do skóry właściwej. To ważne, ponieważ produkcja kolagenu, odpowiedzialnego za utrzymanie napięcia i elastyczności skóry, ma miejsce właśnie w skórze właściwej.

Retinoidy pomagają łagodzić suchość skóry, a także pozbyć się martwego i zrogowaciałego naskórka. Co więcej, witamina A przyczynia się do wzmocnienia warstwy ochronnej skóry, przez co nie traci ona wody i pozostaje sprężysta i nawilżona. Witamina A przyspiesza także gojenie się ran i bardzo często wykorzystywana jest w kosmetykach przeznaczonych do skóry atopowej.

Inna postać witaminy A, czyli beta-karoten, wpływa natomiast na ochronę skóry przed promieniowaniem UVA.

Witamina A bardzo dobrze wpływa też na skórę trądzikową, z tendencją do zaskórników i zapychania się porów. Reguluje działanie komórek odpowiedzialnych za wydzielanie sebum. Substancja ta ma też pewne działanie rozjaśniające, dlatego stosuję się ją w terapii przebarwień skóry.

Retinol w kosmetykach - czy to może działać?

Retinol to jeden z najpopularniejszych, ale i najbardziej skutecznych składników kremów przeciwstarzeniowych. Retinol działa na skórę wszechstronnie. Potrafi wniknąć do skóry właściwej i pobudzić do pracy fibroblasty. Te z kolei wytwarzają włókna kolagenowe, sprężyste i siateczkowe.

Proces ujędrniania skóry opisywałam Ci już w tekście pt. „Jak działają kosmetyki ujędrniające brzuch? Co w nich siedzi?”.

Gdy szukasz retinolu w składzie kremów przeciwzmarszczkowych, wybieraj przede wszystkim te, które w swoim składzie mają: kwas palmitynowy, beta-karoten i retinal. Mówiąc w wielkim uproszczeniu, kiedy nakładasz te substancje na twarz, podczas podróży do wnętrza Twoich komórek zmieniają swoją postać na aktywną witaminę A, która ujędrnia i odnawia skórę od wewnątrz. La roche Redermic R krem, Avene PhysioLift Yeux

Kremy przeciwzmarszczowe, oparte o odmładzające i spłycające zmarszczki działanie retinolu, to np. La roche Redermic R krem, Avene PhysioLift Yeux - oczy, zmarszczki, opuchnięcia, cienie czy Eau Thermale Avene YstheAL Krem przeciwzmarszczkowy do skóry suchej.

Pamiętaj! Kiedy używasz kremów z retinolem, zabezpiecz swoją skórę przed słońcem i dodatkowo nakładaj krem z filtrem. Retinol uwrażliwia naskórek na promienie słoneczne.

Czy retinol można znaleźć w naturalnych składnikach?

Oczywiście, że tak! Witamina A, czyli retinol i retinoidy powstają nie tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale również w warzywach i owocach.

Retinol znaleźć możesz w mięsie i rybach, np. w wątróbce i podrobach czy oleju z wątroby wieloryba. W witaminę A (a właściwie prowitaminę A) w postaci beta-karotenu bogate są natomiast zielone warzywa, a także marchewka i dynia. 

Przyjmowanie witaminy A w naturalnej postaci jest zdecydowanie najzdrowsze dla Twojego ciała. Jeżeli jednak chcesz walczyć z upływem czasu i pozbyć się zmarszczek, musisz działać skutecznie i w punkt. Dlatego lepiej stosować witaminę A również na skórę.

składniki z wysoką zawartością witminy a

Czy witaminę A można przedawkować?

Niestety tak. Choć witamina A jest niezbędna, aby Twój organizm dobrze funkcjonował i rozwijał się, jej zbyt duża ilość może mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Hiperwitaminoza witaminy A, czyli właśnie zbyt duże stężenie retinoidów w komórkach, wywołuje m.in. bóle głowy, senność czy wymioty.

Witamina A przyjmowana lub produkowana w nadmiarze powoduje też wysychanie skóry oraz łamliwość i kruchość włosów i paznokci. Na nieszczęście te same objawy możesz zaobserwować przy niedoborze witaminy w organizmie.

Na przyjmowanie witaminy A i pochodnych retinidów powinny w szczególności uważać kobiety w ciąży. Jeżeli spodziewasz się dziecka i zamierzasz przyjmować witaminę A lub jej pochodną, lepiej skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. 

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska