Skutki rzucenia palenia: 6 powodów, dla których warto rzucić palenie w 2019 roku

10. 1. 2019 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • psychologia
Skutki rzucenia palenia: 6 powodów, dla których warto rzucić palenie w 2019 roku

Korzyści z rzucenia palenia mogą Cię zaskoczyć. Życie dłuższe o 10 − 20 lat to zdecydowanie gra warta świeczki. Jest tego więcej! Nie zastanawiaj się i przypomnij sobie, dlaczego warto rzucić palenie w nowym roku.

Palacze w Polsce

Raport z ogólnopolskiego badania na temat postaw wobec palenia pokazał, że nadal około 24% Polaków codziennie pali tytoń. W poprzednich latach  zauważalna była tendencja spadkowa, rok 2017 nie przyniósł zmian. W 2017 roku z nałogiem zerwało jedynie 6% palących Polaków, 24% próbowało, a 27% wciąż zamierza to zrobić.

palacze w polsce statystyki

Skutki rzucenia palenia nigdy nie były bardziej przekonujące. A czy Ty, zdecydujesz się rzucić palenie w 2019 roku?

Dlaczego warto rzucić palenie w 2019 roku?

Rzucenie palenia – korzyści:

1. Zyskasz lata życia

Na skutek palenia co roku przedwcześnie umiera 70 tysięcy Polaków, jak mówi Profesor W. Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii. Nowotwór płuc zabija 20 tysięcy palaczy w ciągu roku. Badania potwierdzają, że palacze żyją 10 − 20 lat krócej niż osoby niepalące. Im wcześniej zacząłeś palić, tym więcej lat sobie odbierasz. Palenie papierosów to często reakcja na trudności życiowe. Ma łagodzić napięcia i frustracje, ale weź pod uwagę, że przy okazji skracają życie. Rzucenie nałogu pozwoli Ci dłużej cieszyć się kolejnymi latami życia z najbliższymi.

dlaczego warto rzucić palenie

2. Odzyskasz energię i zdrowie

Oskrzela palacza starzeją się 2 razy szybciej. Wraz z rzuceniem palenia pozbędziesz się uciążliwego kaszlu palacza i stopniowo zacznie zwiększać się wydolność Twoich płuc. Zwłaszcza, jeżeli zdecydujesz się na trening i regularne uprawianie sportu. Razem z dymem tytoniowym pochłaniasz 4 − 6 tysięcy różnych związków chemicznych. Część tych substancji ma działanie kardiotoksyczne. Wpływa to na szybsze starzenie się naczyń wieńcowych serca.

Szacuje się, że około 30% wszystkich przypadków zawału serca i chorób kardiologicznych jest związane z paleniem

− mówi prof. Zatoński.

Istnieje duża szansa, że po odstawieniu papierosów nie będziesz już w grupie największego ryzyka. Na stronie krajowego rejestru nowotworów widnieje informacja, że ryzyko zachorowania na raka od tytoniu zmniejsza się o połowę po 10 latach od jego odstawienia.

korzyści z rzucenia palenia

3. Wzmocnisz odporność organizmu

Wykazano, że palenie tytoniu może w niekorzystny sposób wpływać na układ immunologiczny. Nie tylko nasila zapalne reakcje uczuleniowe i autoimmunologiczne, ale obniża aktywność organizmu wobec zakażeń.

palenie papierosów przez mężczyznę

4. Odzyskasz smak i urodę

Chcesz mieć dotlenioną i zdrową cerę? Koniecznie rzuć palenie!

Tytoń znacznie pogarsza kondycję i wygląd Twojej skóry

− pisze dermatolog dr A. Woźniacka.

Nie tylko nasila tendencje do powstawania głębokich zmarszczek i bruzd, ale skóra stopniowo szarzeje i pojawiają się na niej liczne przebarwienia. Nie wspomnę już o żółtych zębach, paznokciach, zaroście czy przedwczesnym siwieniu. U wieloletnich palaczy nałóg prowadzi do rogowacenia języka (leukoplakia języka). Wraz z rzuceniem palenia odzyskasz zdolność do lepszego rozpoznawiania smaków i zapachów. Pomyśl sobie, że znów będziesz w stanie rozpoznać smaki z dzieciństwa...

czy papierosy psują cerę

5. Poczujesz kontrolę

Głód nikotynowy wytrąca z równowagi niejednego palacza. Pojawia się zdenerwowanie, złość, stajesz się wybuchowy, czujesz, że papieros to najlepsze wyjście na rozładowanie emocji. Gdy przestaniesz być więźniem swoich nawyków, poprawi się Twoje samopoczucie psychiczne.

6. 5000 złotych rocznie!

Tyle wróci do Twojego portfela, jeżeli codziennie wypalasz paczkę papierosów. W tej cenie możesz zafundowac sobie całkiem przyjemne wczasy na Teneryfie albo kupić dobry aparat fotograficzny. Nowa pasja to nowe zajęcie i zdrowy sposób na radzenie sobie z napięciami. Część środków może się przydać w pierwszych dniach od rzucenia palenia – jeżeli palisz dłigo, możesz zapytać farmaceutę, co poleca przy rzucaniu palenia.

papierosy ile kosztują

Jeżeli zdecydujesz się na rzucenie palenia, zobacz, na jakie etapy odstawienia papierosów warto się przygotować w moim artykule: Rzucanie palenia − etapy, na które warto przygotować się psychicznie.

Jak widzisz, powodów do rzucenia palenia jest całkiem sporo. Chodzi nie tylko o Twoje zdrowie, urodę czy pieniądze, ale przede wszystkim długość Twojego życia. Życie wolne od nałogu pomoże Ci odzyskać kontrolę i znów cieszyć się życiem. Czy Ty znajdziesz powód do rzucenia palenia, czy kolejną wymówkę by tego nie zrobić?

Więcej artykułów na ten temat