SLS w szamponach: szkodzi czy pomaga?

30. 8. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 6 minut czytania
 • substancje naturalne i syntetyczne

SLS w szamponach ma bardzo złą sławę. Ale czym tak naprawdę jest SLS i SLES? To detergenty, które odpowiadają za rozpuszczanie tłuszczów z ubrań, naczyń i Twojej skóry czy włosów. SLS może mieć działanie podrażniające. Jednak zawsze zadaję sobie pytanie: skąd ta demonizacja SLS-ów? Postanowiłam zbadać, jak SLS wpływa na kondycję skóry głowy i włosów. Oto, czego się dowiedziałam.

SLS − co to jest?

Co to jest SLS w szamponie do włosów? SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, jak można przeczytać w wielu opracowaniach biochemicznych, to substancja powierzchniowo czynna, detergent, który odpowiada za tworzenie się piany i rozpuszczanie tłuszczów na skórze głowy, na włosach, a także talerzach, dywanach, ubraniach czy innych powierzchniach. W składzie swojego szamponu (czy też każdego innego środka myjącego − nawet żelu do higieny intymnej) możesz spotkać jeden z tych składników: SLS, SLES (Sodium laureth sulfate), SCS (Sodium coco sulfate), ALS (Ammonium lauryl sulfate), ALES (Ammonium laureth sulfate). Są to detergenty, które odpowiadają za oczyszczanie skóry. Są to związki anionowe.

SLS − co to jest

Czym różni się SLS od SLES?

Bardzo często możesz spotkać wymieniane jednym tchem detergenty SLS i SLES. Ale wiedz, że to nie ten sam związek. Po stosowaniu SLS bardzo często zauważano podrażnienia skóry, zaczerwienienia, świąd, a nawet łupież. Kosmetyki z SLS powinny mieć krótki kontakt ze skórą i lepiej szybko je spłukać. Jeżeli więc kupujesz maskę do włosów, którą należy trzymać na głowie przez ok. 20 minut, a w jej składzie jest SLS to lepiej odłóż ją z powrotem na półkę. To nie jest bezpieczny produkt dla Twojej skóry. Unikaj też tego składnika przy skórze wrażliwej i atopowej.

Czym różni się SLS od SLES

SLES to substancja dużo delikatniejsza i nie wywołuje podrażnień. Może być go znacznie więcej w kosmetyku. Dowodzą tego badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Cosmetic Ingredient Review. Dowodzą oni w badaniach, że aby kosmetyk z SLS nie wywoływał niepożądanych reakcji, jego stężenie w kosmetyku powinno nie przekraczać 1%. Z kolei bezpieczny kosmetyk z SLES może zawierać aż 50% tej substancji.

Sprawdź też, jak poradzić sobie z elektyzującymi włosami.

Czy SLS jest szkodliwy?

To, na co zwraca się uwagę w pierwszej kolejności, to jak wspomniałam podrażnienia i przesuszanie skóry przez związek SLS. Nie jest on przeznaczony do skóry wrażliwej i atopowej. W tym przypadku zdecydowanie wybieraj kosmetyki bez tego typu detergentów. Przy skórze wrażliwej lepiej wybieraj związki niejonowe np. Coco glucoside, Decyl glucoside, Lauryl glucoside.

 

 

SLS rozpuszcza tłuszcze. A więc i Twoją naturalną barierę lipidową. Tak więc, szampony z SLS mogą uszkadzać Twój płaszcz lipidowy i powodować przesuszenie skóry głowy, a nawet łupież. SLS nie będą też pomocne przy skórze tłustej i przetłuszczających się włosach. Choć dobrze odświeżą włosy, weź pod uwagę, że przesuszona skóra zareaguje nadprodukcją substancji łojowych (skóra będzie naturalnie się bronić). W efekcie częste, codzienne mycie przetłuszczających się włosów szamponem SLS będzie sprawiać, że będziesz kręcić się w kółko − im częściej będziesz myć włosy, tym bardziej będą się przetłuszczać.

Sprawdź też produkty na porost włosów.

Czy SLS jest szkodliwy

Oprócz podrażnień na skórze, jakie może wywołać SLS, istnieje też przekonanie, że ten detergent może mieć działanie rakotwórcze. Jednak obecnie nie istnieją jednoznaczne wyniki badań potwierdzające tę teorię. Dlatego zdecydowanie jest wciąż teza, którą nie musisz się martwić. Środki z SLS, jak każdy kosmetyk dopuszczany do obrotu, podlegają szczegółowym badaniom bezpieczeństwa, dlatego są one bezpieczne dla Twojego zdrowia. O ile, rzecz jasna, nie szkodzą Twojej skórze w bezpośredni sposób.

Jakim włosom SLS pomaga?

SLS sprawdzi się przede wszystkim np. po olejowaniu włosów. Choć i tu polecam raczej innego rodzaju detergenty. Kiedy potraktujesz swoje włosy sporą dawką naturalnych olejów roślinnych i będziesz chciała się pozbyć nadmiernego tłuszczu z głowy, zmyj go odrobiną szampony z SLS. To zdecydowanie pomaga.

Sprawdź też olejki do włosów.

Jakim włosom SLS pomaga

SLS możesz też w komponować w pielęgnację przetłuszczających się włosów. Ale zaraz... jak to? Przecież przed chwilą napisałam tyradę na temat tego, że SLS i przetłuszczające się włosy to wrogowie. Tak, jeżeli będziesz stosować te szampony codziennie. Jeżeli jednak 1 lub 2 razy w tygodniu oczyścisz porządnie skórę głowy szamponem z SLS, SLES, ALS czy ALES, to zrobisz skórze głowy tylko przysługę. Pamiętaj, że źle oczyszczona skóra głowy − nieusunięcie zalegającego naskórka, tłuszczy czy co gorsza pozostałości po kosmetykach, może powodować też świąd, a nawet łupież − generalnie o infekcję w takich warunkach nie trudno.

Jak działają szampony bez SLS czy SLES?

Ustalmy jedną podstawową rzecz. Nie każdy szampon bez SLS czy SLES to szampon bez żadnego detergentu. Przecież głównym zadaniem szamponu jest umycie skóry głowy (za odżywienie i nawilżenie włosów odpowiadają odżywki, maski i balsamy, które możesz stosować na same włosy). Co więc zawierają szampony „bez detergentów”? Także detergenty. Tylko nieco słabsze. Np. Lauryl Glucoside, o którym już wspominałam. To niejonowa substancja powierzchniowo czynna, która rozpuszcza tłuszcze i oczyszcza skórę, ale robi to delikatnie. Lauryl glucoside jest składnikiem m.in.: ajurwedyjskiego szamponu z imbirem i trawą cytrynową od Orientana, odbudowującego szamponu pszeniczno-owsianego Sylveco, szamponu Biolaven Organic czy nawilżającego szamponu do włosów Vianek. Niekiedy szampony bez SLS zawierają mieszankę detergentów. W polecanych przeze mnie szamponach znajdziesz także Coco glucoside.

Dla wrażliwej skóry głowy polecane są szampony z detergentami nazywanymi betaninami. Są bardzo delikatne dla wrażliwej i alergicznej skóry głowy i rozpuszczają substancje tłuszczowe. Betaniny znajdziesz w szamponach Orientana, Vianek, Sylveco, Biovelan oraz Pharmaceris H H-Sensitonin szampon do włosów (Cocamidopropyl Betaine). Dodatkowo Pharmaceris H zawiera w sobie łagodzący pantenol. Więcej o prowitaminie B5 przeczytasz: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

szampony bez SLS czy SLES

Szampon do włosów, który skutecznie wzmacnia osłabione cebulki włosów.
Regenerujący żel do słabych włosów z hydrolizatami pszenicy i owsa.

Więcej artykułów na ten temat

 • Jedwab pomaga wygładzić włosy i ciało!

  Jedwab pomaga wygładzić włosy i ciało!

  · 5 minut czytania
  • substancje naturalne i syntetyczne
  Jedwab to substancja pozyskiwana z kokonów motyli. Wykorzystuje się ją m.in. w kosmetyce. Jakie wykazuje właściwości? Na co pomaga? Dowiedz się więcej!
 • Kosmetyki ze złotem − luksusowa pielęgnacja skóry

  Kosmetyki ze złotem − luksusowa pielęgnacja skóry

  · 5 minut czytania
  • substancje naturalne i syntetyczne
  Złoto nie bez przyczyny dodaje się do kosmetyków. Składnik rozświetla skórę, a dodatkowo działa antybakteryjnie, przeciwzapalanie i przyspiesza gojenie ran. Dowiedz się więcej! 
 • Glinka kosmetyczna i nie potrzebujesz podkładu! Poznaj jej właściwości!

  Glinka kosmetyczna i nie potrzebujesz podkładu! Poznaj jej właściwości!

  · 5 minut czytania
  • substancje naturalne i syntetyczne
  Czym jest glinka kosmetyczna i jaką pełni rolę w pielęgnacji skóry? Jakie są rodzaje glinki? Do jakiej cery je najlepiej stosować? Dowiedz się więcej na ten temat!