Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji! Lekarz przestrzega

25. 7. 2019 · 3 minuty czytania

Czy stosunek przerywany stanowi skuteczną metodę zapobiegania ciąży? Nie! Lekarze przestrzegają, że w ten sposób nie ochronisz się przed poczęciem. Dowiedz się więcej!
 

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji! Lekarz przestrzega

Stosunek przerywany w dalszym ciągu jest stosowany jako metoda antykoncepcji. Co więcej, młodzi ludzie wybierają ten sposób zabezpieczenia przed ciążą częściej niż środki barierowe, takie jak prezerwatywa. Opinia lekarzy jest jasna − stosunek przerywany nie jest absolutnie sposobem zapobiegania niechcianej ciąży, co więcej niesie on ze sobą ryzyko zupełnie innego rodzaju, czyli  zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Stosunek przerywany − na czym polega?

Stosunek przerywany polega na tym, żeby uniknąć wprowadzenia plemników do pochwy kobiety, a zatem uniknąć też potencjalnego zapłodnienia. Stosunek przerywany polega na wysunięciu penisa z pochwy przed wytryskiem, aby nasienie nie dostało się do dróg rodnych kobiety.

stosunek płciowy

 

Stosunek przerywany − skuteczność

Niestety, według indeksu Pearla skuteczność tej metody waha się w granicach 10 − 35/100. Co oznaczają te liczby? Skuteczność danej metody antykoncepcyjnej oceniona na 10 − 35/100 oznacza, że aż 10 − 35 na 100 kobiet, które decydują się ten rodzaj zabezpieczenia zachodzi w ciążę. To naprawdę niska skuteczność!

Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji. Wszystko wynika z fizjologii, zarówno mężczyzny, jak i kobiety.

Aż u 30% mężczyzn podczas podniecenia seksualnego z cewki moczowej wydobywa się przejrzysta wydzielina zwana preejakulatem, w której mogą znajdować się plemniki. Ilość męskich komórek rozrodczych w preejakulacie nie jest tak duża jak w samym ejakulacie, jednak ryzyko zajścia w ciążę istnieje już na tym etapie.

Sprawdź też, jakie naturalne metody antykoncepcyjne są najskuteczniejsze.

stosunek przerywany

 

Drugi aspekt stanowi fizjologia kobiety, czyli zależność potencjału rozrodczego od fazy cyklu, w którym akurat znajduje się kobieta. Cykl miesiączkowy trwa przeciętnie 28 dni, a owulacja, czyli uwolnienie dojrzałej, gotowej do zapłodnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa, zachodzi około 14 dnia cyklu. Okres płodny nie trwa jednak tylko przez ten 1 dzień!

Zarówno komórka jajowa jak i plemniki mają swoją żywotność, czyli zdolność do przeżycia w sprzyjających warunkach dróg rodnych kobiety. Komórka jajowa, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia obumiera po kilkudziesięciu godzinach. Męskie komórki rozrodcze są dużo bardziej wytrzymałe, żyją w drogach rodnych nawet tydzień!

Wnioski nasuwają się same – dni płodne kobiety trwają od tygodnia przed owulacją, do 2 − 3 dni po niej. Biorąc pod uwagę fakt, że owulacja również może podlegać pewnym przesunięciom, trudno jest bardzo dokładnie określić zakres dni płodnych kobiety.  Z tego powodu, zarówno stosunek przerywany w dniu owulacji, jak i w pozostałe dni może zakończyć się niechcianą ciążą.

Sprawdź też, co musisz wiedzieć o prezerwatywach.

stosunek przerywany w dniu owulacji

Stosunek przerywany − bezpieczeństwo

Czy stosunek przerywany jest bezpieczny? Tu opinie lekarzy również są jednoznaczne − nie jest to bezpieczna forma zbliżenia.

Stosunek przerywany niesie za sobą duże ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową jak wirus ludzkiego niedoboru odporności HIV, wirus zapalenia wątroby typu B czy C, wirus HPV czy szereg innych infekcji, jak rzeżączka czy kiła.

Stosunek przerywany nie jest skutecznym sposobem ochrony przed niechcianą ciążą, a co gorsza grozi zakażeniem. Dlatego nie powinien być wybierany przez osoby nie posiadające stałych partnerów seksualnych.

Sprawdź też, jakie metody antykoncepcyjne są najskuteczniejsze.

czy stosunek przerywany jest bezpieczny

 

Z punktu widzenia seksuologów i ginekologów, nie jest to tez dobra metoda antykoncepcji dla stałych partnerów seksualnych, bo stosunek przerywany ma bardzo negatywny wpływ na życie seksualne. Powoduje rozwój nerwic u mężczyzn, może też całkowicie odebrać obojgu partnerom radość z seksu, bo większy może okazać się stres związany z ryzykiem zajścia w niechcianą ciążę.

Masz wątpliwości? Zapytaj swojego lekarza! Jeśli wahasz się, jaką metodę antykoncepcji wybrać, poproś o pomoc ginekologa lub swojego lekarza rodzinnego. Z fachową medyczną pomocą można dobrać idealną dla potrzeb danej osoby metodę antykoncepcji, która pozwoli uprawiać bezpieczny seks.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora