Jak wspomóc odbudowę chrząstki stawowej? Sposoby na regenerację chrząstki stawowej

21. 7. 2023 · 7 minut czytania

Bóle i obrzęki w okolicy stawów mogą świadczyć o ubytkach w chrząstce stawowej. Sprawdź, czy istnieją naturalne metody łagodzące ból i wspierające jej odbudowę. 

Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jak wspomóc odbudowę chrząstki stawowej? Sposoby na regenerację chrząstki stawowej

Dolegliwości bólowe okolicy stawów mogą pojawić się w każdym wieku. Ból jest zwykle wywołany uszkodzeniem chrząstki stawowej na skutek kontuzji, intensywnej aktywności fizycznej, chorób przewlekłych lub nadmiernej masy ciała. Czy istnieją skuteczne metody odbudowy uszkodzonej chrząstki stawowej? Jakie są domowe sposoby wspierające jej regenerację? Sprawdź poniżej! 

Chrząstka stawowa – funkcje i objawy uszkodzenia 

W naszym organizmie chrząstka stawowa mieści się na powierzchni zakończeń kości tworzących stawy. Spełnia funkcję amortyzującą i chroniącą kości przed ich uszkodzeniem i ścieraniem. Struktura jest sprężysta i ma możliwość zmieniania swojego kształtu pod wpływem nacisku, co pozytywnie wpływa na płynność i stabilizację ruchu. Chrząstkę stawową tworzy chrząstka szklista, której głównym budulcem jest kolagen i komórki chondrocytów. 

Uszkodzenie i stany zapalne chrząstki stawowej mogą być związane z wieloma chorobami, które nieleczone przyczyniają się do zmniejszonej ruchomości i mobilności osoby chorej. Są to np.: 

Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej 

Chrząstka stawowa codzienne poddawana jest wielu obciążeniom, co wpływa na jej funkcjonowanie. Wraz z wiekiem traci swoją elastyczność oraz grubość, przez co staje się bardziej podatna na degradację i ścieranie. Do objawów świadczących o uszkodzonej chrząstce stawowej należą: 

  • Obrzęk, 
  • Strzykanie w stawach, 
  • Trudności w poruszaniu, 
  • Bóle i sztywność w okolicy stawu, 
  • Zmniejszony zakres ruchu w stawie. 

W przypadku wystąpienia wyżej opisanych objawów niezwłocznie skonsultuj się z doświadczonym ortopedą i fizjoterapeutą. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz testów diagnostycznych będzie można ustalić, jak rozległe są uszkodzenia i jaką terapie należy wdrożyć. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz odpowiednie leczenie i fizjoterapię, tym większe prawdopodobieństwo powstrzymania degradacji w chrząstce stawowej. 

Jak długo trwa odbudowa chrząstki stawowej?

Czy możliwa jest odbudowa chrząstki stawowej?

Chrząstka stawowa jest pozbawiona ochrzęstnej – błony, która w innych strukturach chrzęstnych organizmu odpowiada m.in. za ich regenerację. Wobec tego możliwości jej odbudowy w naturalny sposób są znikome. Ponieważ uszkodzona chrząstka stawowa nie może być zastąpiona chrząstką szklistą, w jej miejscu tworzy się tzw. chrząstka włóknista, która jest mniej sprężysta i elastyczna. Co więcej, chrząstki w stawach nie są unerwione, nie mają naczyń krwionośnych ani limfatycznych. Ich odżywianie umożliwia krążący w jamie stawu płyn. 

Jak długo trwa odbudowa chrząstki stawowej? 

Proces odbudowy chrząstki stawowej jest możliwy jedynie dzięki odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu, fizjoterapii, a w niektórych przypadkach również interwencji chirurgicznej. Długość trwania procesu leczenia i regeneracji tkanki to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Wszystkie wymienione sposoby leczenia powinny być przeprowadzane pod okiem lekarza specjalisty. 

Zobacz również Czarci Pazur Pharmovit suplement diety z ekstraktem z korzenia hakorośli rozesłanej. 

Czy jest możliwa odbudowa chrząstki stawowej?

Odbudowa chrząstki stawowej – domowe sposoby

Ból, który pojawia się w okolicy stawów, można złagodzić, zażywając doraźnie przeciwbólowe leki na stawy lub maści do stosowania miejscowego. Są dostępne w aptece bez recepty. Jeżeli pomimo ich przyjmowania dalej odczuwasz objawy bólowe, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą. Po wdrożeniu leczenia zadbaj o zastosowanie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej, które mają za zadanie wspomóc proces odbudowy chrząstki stawowej. 

Jak dbać o stawy domowymi sposobami, aby przyspieszyć ich regenerację? Oto składniki diety wspierające regenerację stawów: 

  • Kolagen – jest to budulec wszystkich elementów chrzęstnych organizmu. Jego źródła to m.in. wywary gotowane na kościach, mięso, ryby, jajka, podroby, galareta, 
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 – działają przeciwzapalnie. Polecane źródła to np.: tłuste ryby, siemię lniane, olej lniany, orzechy włoskie, kiełki zbóż, migdały, 
  • Wapń – wpływa na strukturę naszych kości i elastyczność stawów. Obecny jest w wodzie mineralnej, nabiale, sezamie, zielonych warzywach liściastych, strączkach, 
  • Witamina C – przyspiesza produkcję kolagenu. Największe ilości witaminy C znajdują się w papryce, pomarańczach, jarmużu, natce pietruszki, brokułach, brukselce, truskawkach, porzeczkach, 
  • Witamina K – zmniejsza ryzyko degradacji powierzchni chrząstki stawowej. Jej źródła to: zielone warzywa, wątróbka, żółte sery, 
  • Witaminy z grupy B, m.in. witamina B12, B6 i B1 – łagodzą stany zapalne. Znajdują się w nabiale, strączkach, kaszach i mięsie. 

Zalecana aktywność fizyczna dla osób z chorobami stawów to m.in.: 

  • Joga, 
  • Pilates, 
  • Spacery, 
  • Pływanie, 
  • Stretching, 
  • Aqua aerobic
  • Trening siłowy z umiarkowanym obciążeniem.

Zobacz Herbatka Na Stawy fix owocowo-ziołowa.

Odbudowa chrząstki stawowej metody naturalne

Odbudowa chrząstki stawowej – metody naturalne 

Odbudowę chrząstki stawowej można wspierać dodatkowo naturalnymi metodami, które łagodzą ból i obrzęki stawów, a także działają odprężająco. Są to:

  • Zimne okłady w miejscu bólu
  • Techniki relaksacyjne np. medytacja, aromaterapia, ćwiczenia oddechowe, 
  • Lecznicze kąpiele z dodatkiem ziół, olejków czy magnezu (np. pod postacią soli), 
  • Masaże z dodatkiem olejków eterycznych np. lawendowego, majerankowego czy eukaliptusowego, 
  • Napary ziołowe o działaniu łagodzącym i wspierającym regenerację np. dzika róża, szałwia, pokrzywa. 

Regeneracja chrząstki stawowej – podsumowanie 

Nasz organizm nie ma możliwości naturalnej regeneracja chrząstki stawowej w przypadku jej degradacji. Istnieją jednak metody lecznicze, które w pewnym stopniu dają szansę na wsparcie procesu odbudowy uszkodzonych struktur. Jest to m.in. artroskopia. Najlepszą metodą na wspieranie prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej jest profilaktyka. Zadbaj więc o stosowanie właściwej diety, regularną aktywność fizyczną oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Natomiast gdy wystąpią u Ciebie bóle w okolicy stawów, które nie mijają pomimo przyjmowania leków przeciwbólowych, skontaktuj się ze sprawdzonym specjalistą. 

Źródła:

  1. Ciszek B., Morfologia i funkcja chrząstki stawowej, http://zatoka.icm.edu.pl/acclin/vol_1_issue_1/acclin1_art02_ciszek.pdf [dostęp 17.07.2023 r.]
  2. Liu X., Shah K.M., Luo J., Strategies for Articular Cartilage Repair and Regeneration, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fbioe.2021.770655/full [dostęp 17.07.2023 r.]
  3. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, https://journals.viamedica.pl/rheumatology_forum/article/view/44568/34888 [dostęp 17.07.2023 r.] 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agata Soroczyńska
    Agata Soroczyńska
    Jestem dietetykiem klinicznym i sportowym. Ukończyłam studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, psychodietetyką i dietą roślinną. Podczas studiów i pracy z pacjentem odkryłam swoją pasję, którą łączę z moim wykształceniem. Tą pasją jest edukacja. Swoją wiedzę dietetyczną przekazuje w formie treści pisanych oraz webinarów. W wolnych chwilach ćwiczę fitness, chodzę po górach, czytam książki fantasy oraz tworzę rękodzieło.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agata Soroczyńska
    Agata Soroczyńska
    Jestem dietetykiem klinicznym i sportowym. Ukończyłam studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, psychodietetyką i dietą...
    Przeczytaj więcej od tego autora