Wady zgryzu u dzieci − czy mioterapia może im całkowicie zapobiec?

11. 3. 2018 · 4 minuty czytania

Skąd się biorą wady zgryzu u dzieci? Na czym polega ich leczenie? Jak dobrać odpowiedni aparat zębowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Wady zgryzu u dzieci − czy mioterapia może im całkowicie zapobiec?

Czy wiesz, że możesz uchronić swoje dziecko przed wadą zgryzu? O prawidłowy zgryz dziecka możesz dbać już od pierwszych dni jego życia, np. poprzez prawidłowe karmienie piersią lub butelką. W późniejszym okresie możesz ćwiczyć z nim za pomocą zestawu ćwiczeń mięśni, które nazywane jest mioterapią. Zobacz, jak jeszcze możesz uniknąć wady zgryzu u dzieci?

Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?

Rodzice często zabierają dziecko do stomatologa po raz pierwszy dopiero wtedy, kiedy mały pacjent cierpi z powodu bólu zęba (np. wywołanego przez ubytek próchnicowy). Wtedy lekarz musi skupić się na tym, żeby szybko i skutecznie wyleczyć ognisko zakażenia i zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka.  Nie jest to zadanie proste, bo maluch często jest przerażony nową sytuacją. Dlatego też, dobrze jeżeli przyprowadzisz dziecko do stomatologa jeszcze zanim pojawi się problem. Wtedy w spokojnej atmosferze odbędziecie tzw. wizytę adaptacyjną.

Sprawdź produkty do higieny jamy ustnej dla dzieci.

Badanie wady zgryzu u dzieci

 

Nazywamy tak pierwszą wizytę dziecka u stomatologa, podczas której mały pacjent zapoznaje się z środowiskiem gabinetu, pracujących tam osób oraz wszystkimi narzędziami i sprzętem. Bardzo ważne jest, żeby Twoje dziecko miało dobre wspomnienia i miłe skojarzenia z gabinetem dentysty.

Podczas wizyty adaptacyjnej lekarz nie tylko ocenia stan uzębienia i higienę jamy ustnej Twojego dziecka, ale ma też okazję zaobserwować, czy nie rozwijają się u niego nieprawidłowości w zgryzie. Lekarz może zwrócić Ci uwagę na zachowania dziecka, które mogą skutkować w przyszłości powstaniem wady zgryzu.

 

Jak uniknąć wady zgryzu u dzieci?

Rodzaje działań profilaktycznych są uzależnione od wieku dziecka. Już w pierwszych dniach życia Twojego dziecka warto dbać o prawidłowy rozwój jego układu mięśniowego. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób układasz dziecko do snu i jak je karmisz. Dla prawidłowego rozwoju narządu żucia najlepsze jest naturalne karmienie piersią. Kiedy Twoje dziecko ssie pierś, wykonuje jednocześnie przednio-tylne ruchy żuchwy − w ten sposób prawidłowo kształtują się bezzębne wyrostki. Jeżeli karmisz dziecko butelką, staraj się nie naciskać nią zbyt mocno na żuchwę − w ten sposób, będzie ona mogła swobodnie wysuwać się.

Sprawdź pasty i żele do zębów dla dzieci.

Jak uniknąć wady zgryzu u dziecka

 

Okres żłobkowy i przedszkolny to najlepszy czas, żebyś wdrożyła profilaktykę wady zgryzu. To właśnie wtedy najlepiej udać się na pierwszą konsultację ortodontyczną z dzieckiem. Organizm Twojego dziecka jest w tym okresie najbardziej plastyczny i wszelkie wprowadzone zmiany stają się dla niego naturalne. Jeżeli pacjent zgłasza się pierwszy raz do ortodonty już po 10. roku życia, to same ćwiczenia mięśniowe mogą nie wystarczyć i trzeba wdrożyć leczenie przy użyciu aparatu ortodontycznego.

Czym dokładnie jest mioterapia?

Mioterapia to najczęściej, proste ćwiczenia, które mają na celu wzmacnianie poszczególnych partii mięśniowych. Ćwiczenia te pozwalają na utrzymanie równomiernego napięcia mięśni. Mioterapia to zarówno ćwiczenia mięśni mimicznych, jak i mięśni narządu żucia, obręczy barkowej i karkowej. Zalicza się do niej również nieskomplikowane ćwiczenia gimnastyczne. Wyćwiczona i harmonijna praca mięśni twarzoczaszki dobrze wpływa na wzrost kośćca dziecka oraz na prawidłowy układ szczęki i żuchwy. Aby ćwiczenia takie przyniosły dobry skutek i zapobiegały wadom zgryzu, staraj się przypilnować, żeby Twoje dziecko wykonywało je systematycznie, najlepiej o tych samych porach dnia.

Sprawdź płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci.

Jak ortodonta rozpoznaje wadę zgryzu?

Skąd u dzieci pojawiają się asymetrie lub nieprawidłowe napięcia mięśni twarzoczaszki? Zaburzenia powstają w wyniku występowania parafunkcji i dysfunkcji.

Dysfunkcje to zaburzone czynności fizjologiczne takie jak: mowa, żucie, oddychanie, połykanie.

Parafunkcje to z kolei szkodliwe nawyki Twojego dziecka, czyli ssanie palca, smoczka, policzków, wargi, obgryzanie np. ołówka czy paznokci.

Lekarz-ortodonta podczas obserwacji dziecka i przeprowadzenia z Wami wywiadu podczas wizyty, ustala nieprawidłowe zachowania u małego pacjenta. Jeżeli ortodonta wyłapie je na wczesnym etapie życia dziecka i szybko je skoryguje, młody organizm ma szansę na samowyleczenie przez wzmocnienie układu nerwowo-mięśniowego.

Diagnostyka ortodontyczna u małego dziecka pozwala określić, czy wystarczą tylko zabiegi profilaktyczne, czy też należy rozpocząć wczesne leczenie.  Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń zaleca lekarz, ale może dodatkowo skierować pacjenta na konsultacje logopedyczną czy fizjoterapeutyczną. Zawsze najlepszym rozwiązaniem dla dopiero kształtującego się organizmu Twojego dziecka jest współpraca wszystkich specjalistów: ortodonty, logopedy i fizjoterapeuty.

Regularne wizyty u dentysty i systematyczne ćwiczenia to klucz do sukcesu!

Niestety często problemem jest współpraca pacjenta. Dzieci niechętnie wykonują żmudne ćwiczenia zalecane przez ortodontę czy logopedę. Dlatego bardzo ważne jest to, żebyś Ty jako rodzic, zaangażowała się w te ćwiczenia i wkomponowała je w Wasze codzienne zabawy i czas spędzany razem. Niech ćwiczenia będą dla dziecka przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Bo niestety, nawet najlepszy specjalista nie rozwiąże problemu, gdy dziecko nie będzie systematycznie ćwiczyć.

Zapobieganie wadom zgryzu

 

Rodzice bardzo często nie są świadomi tego, że do wady zgryzu u dzieci przyczyniają się nieprawidłowa praca mięśni (mogą wpływać na nieprawidłowy wzorzec wzrostu kostnego), zaburzenia oddychania, zmiany próchnicowe lub periodontopatiami.

Innym częstym błędem, z którym się spotykam jest to, że rodzice nie leczą mlecznych zębów dzieci, bo przecież „i tak wypadną”. Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że ubytki próchnicze powodują przedwczesną utratę zębów mlecznych i nieprawidłowe wyrzynanie się zębów stałych.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Na czym polega choroba okluzyjna? Jak wygląda jej diagnostyka i leczenie? Kto jest na nią narażony? Z jakimi objawami się wiąże? Szczegóły poznasz w naszym artykule blogowym!
    • Przodozgryz. Leczenie? Aparat ortodontyczny!

      Przodozgryz. Leczenie? Aparat ortodontyczny!

      · 5 minut czytania
      Przodozgryz to wada zgryzu polegająca na nadmiernym wysunięciu dolnego łuku zębowego. Aby wyrównać zęby, stosuje się aparat ortodontyczny. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule!
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora