Wakacyjna miłość − jak poradzić sobie z rozstaniem po turnusie?

12. 8. 2019 · 3 minuty czytania

Namiętna miłość, burza hormonów, a na końcu ciężkie rozstanie – tak zazwyczaj wyglądają wakacyjne zauroczenia. Jak poradzić sobie z codziennością i nauczyć się żyć bez partnera? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Wakacyjna miłość − jak poradzić sobie z rozstaniem po turnusie?

Namiętna letnia miłość jest spontaniczna i nieobliczalna − rodzi się szybko i równie szybko staje się wspomnieniem. Związana z tym ekscytacja sprawia, że ciężko z niej zrezygnować. Ale w końcu każdy musi wracać w swoją stronę.

Kiedy zaczyna się lato, człowiek pragnie wolności. Nagle robi się gorąco i wszystko widzimy w innych kolorach.

Antropolog, dr Helen Fisher twierdzi, że lato może zwiększać poziom dopaminy:

„Wszyscy na zewnątrz noszą o wiele mniej ubrań. Wszystkie zapachy, widoki i dźwięki stymulują nasz mózg; słońce dodaje nam energii”.

Dużo łatwiej zatracić się w nowej relacji.

Sprawdź też, czym różni się zauroczenie od miłości.

wakacyjna miłość

 

Wakacyjna miłość − rozstanie

Powrót do rzeczywistości po wakacyjnym rozstaniu nie jest już taki porywający, ale nie musi być też trudny!

Jak sobie poradzić po zakończeniu wakacyjnego romansu?

1. Faza zauroczenia kiedyś się kończy!

Pamiętaj, że na początku wszystko w drugiej osobie jest ekscytujące. Psychologowie wyodrębnili poszczególne etapy związku. Z czasem każda relacja z fazy zauroczenia przechodzi w mniej przyjemną fazę odkrywania różnic.

Sprawdź też, kiedy jest najlepszy moment, żeby powiedzieć "Kocham Cię!".

wakacyjna miłość nad morzem

 

2. Szukaj oparcia w rodzinie i przyjaciołach

Nie zapominaj, że wciąż masz znajomych, przyjaciół, rodzinę − każdy z nich mógł kiedyś przeżyć coś podobnego, więć warto z nimi porozmawiać. Jeżeli nie chcesz dzielić się emocjami, spędź trochę czasu w gronie najbliższych osób, żeby oderwać się od powracających myśli.

wakacyjna miłość rozstanie

 

3. Zooterapia pomaga na rozstania!

Nie zamykaj się w domu, nie zaniedbuj swoich pasji, zaopiekuj się zwierzakiem (swoim albo znajomych). Zooterapie są najlepszym dowodem na to, że zwierzęta wyzwalają w człowieku mnóstwo pozytywnych emocji − pomagają się wyciszyć i odnaleźć radość na nowo.

    4. Zmień swoje otoczenie

    Odśwież wygląd swojego otoczenia. Przemebluj pokój, zmień jego stylizację. Zmiany przynoszą powiew świeżości, dodają energii i wiary w siebie.

    miłość na wakacjach

     

    5. Zacznij tworzyć nowe wspomnienia

    Podejmij nowe aktywności. Musisz wypełnić swój harmonogram, żeby nie spędzać zbyt wiele czasu samotnie. Warto teraz zacząć tworzyć nowe wspomnienia, które zajmą więcej przestrzeni mentalnej niż powrót do dawnej rutyny. Nowe wspomnienia mogą poszerzyć dystans psychologiczny między Tobą a Twoim byłym.

    Sprawdź też, jak przygotować się na pierwszą randkę.

    6. Spróbuj medytować

    Znajdź 5 – 10 minut każdego ranka, żeby usiąść, oddychać i „być w chwili obecnej”. Medytacja obniża poziom stresu, poprawia przepływ krwi, zmniejsza lęk i pomaga czuć się swobodniej z własnymi myślami.

    7. Dbaj o zdrowie

    Trudno jest czuć się źle, gdy Twoje ciało czuje się świetnie. Śpij, jedz zdrowo i ćwicz więcej. Zrób to, nawet jeśli masz trudności z motywacją, a efekty Cię zaskoczą.

    8. „To nie była ta jedyna miłość”

    Nie poddawaj się myśli, że straciłaś jedyną prawdziwą bratnią duszę.

    jak sobie poradzić z rozstaniem

     

    Jak mówi psycholog społeczny R. Baumeister:

    „Nie mów sobie, że straciłeś jedyną osobę, z którą miałeś być na zawsze (...). W miłości jest coś, co sprawia, że myślisz, że jest Ci przeznaczona tylko jedna osoba. Ale w jednej osobie nie ma nic magicznego”.

    W rzeczywistości istnieje wiele osób, z którymi każdy z nas jest potencjalnie zgodny. Po rozpadzie relacji trudno to pojąć, ale zawsze jest szansa, że poznasz kogoś innego.

    9. Nie próbuj tłumić odczuwanych emocji

    Jest to całkowicie normalne − a właściwie konieczne − spędzanie czasu na rozpaczy. Im szybciej stawisz czoła negatywnym emocjom, tym szybciej miną.

    Sprawdź też, czy warto zaryzykować związek z przyjacielem.

    Wakacyjna miłość − próba czasu

    Wakacyjna miłość ma szanse przetrwać, jeżeli oboje jesteście tak samo zdeterminowani i połączyło was coś więcej niż sam pociąg fizyczny. Szacunkowe badania pokazały, że czas potrzebny na poznanie wzajemnych wzorców zachowań to około 3 miesiące. Po tym czasie jesteście w stanie ocenić, czy relacja się utrzyma i czy nie był to jedynie letni przypływ dopaminy.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Związki na odległość wiążą się z wieloma problemami i nie zawsze wytrzymują próbę czasu. Co zrobić, by utrzymać więź emocjonalną i zachować dobre relacje, mimo dzielącego dystansu? Sprawdź!
      • Rodziny patchworkowe, w których pod jednym dachem żyją dzieci z różnych związków, stają się normalnością. Niestety taki układ, wiąże się z wieloma trudnościami. Dowiedz się więcej!
      • Nadmierna empatia − czy może być chorobą?

        Nadmierna empatia − czy może być chorobą?

        · 3 minuty czytania
        Czy nadmierna empatia może niepokoić lub sprawiać problemy? Czy zbytnie okazywanie uczuć jest chorobliwe? Czym skutkuje zbytnie martwienie się problemami bliskich? Sprawdź!
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora