Wegańskie kosmetyki do ciała − czym są kosmetyki bez okrucieństwa?

29. 10. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
 • składniki roślinne

Coraz więcej osób decyduje się na wyeliminowanie ze swojej diety produktów odzwierzęcych. Dieta wegańska jest nie tylko zdrowa, ale i w swoim założeniu nie krzywdzi zwierząt. Weganizm to jednak nie tylko sposób jedzenia, bo wegańskie mogą być także kosmetyki. Czym są kosmetyki wegańskie? To produkty, które mają w swoim składzie wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, nie są testowane na zwierzętach, są naturalne i jak to u wegan bywa, bardzo zdrowe.

Wegańskie kosmetyki − chcesz być piękna? Niech zwierzęta nie cierpią!

Żeby używać kosmetyków wegańską nie musisz być weganinem. Wystarczy, że leży Ci na sercu los bezbronnych zwierząt, które nieraz są wykorzystywane do testów przez koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne. Czy wiesz, że prawie 80% krajów zezwala lub co gorsza nakazuje testy kosmetyków na zwierzętach, bo jest to jedna z najtańszych i najszybszych metod sprawdzania reakcji organizmu żywego na substancje kosmetyczne.

Unia Europejska co prawda zakazała w 2013 r. wprowadzania na rynek kosmetyków, których składniki były testowane na zwierzętach. Dotyczy to jednak tylko testowania nowych składników kosmetyków. Te, które są już w obrocie i były kiedyś testowane na zwierzętach, nie muszą być wycofywane z rynku. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki wprowadzane na rynek europejski nie przechodzą odpowiednich testów. Testowane są one metodą in vitro. Co to oznacza? W laboratoriach, hodowane są komórki ludzkiej skóry, na których sprawdza się działanie kosmetyków. Dzięki tego typu testom, możesz mieć 100% pewność, że kosmetyk nie wywoła niepożądanych reakcji. Przy testach na zwierzętach, może ujawnić się zaledwie 25% niepożądanych reakcji na dany preparat.

Niestety, Stany Zjednoczone i jeden z głównych producentów kosmetyków na świecie, Chiny, wciąż nie zdelegalizowały testów kosmetyków na zwierzętach. Co więcej, chińscy producenci są zobowiązani do takich testów. W USA testy są nieobowiązkowe dla niektórych środków kosmetycznych. Jednak większość substancji, które są wykorzystywane zarówno w kosmetykach, jak i w farmaceutykach, muszą przejść testy na zwierzętach!

W 2018 roku, Parlament Unii Europejskiej uchwalił rezolucję, w której nawołuje wszystkie państwa świata, do podjęcia wiążącego zobowiązania o zaprzestaniu testów kosmetyków na zwierzętach.

Sprawdź też kosmetyki naturalne.

kobieta trzymająca królika

Co więcej, w składzie wielu kosmetyków, które znajdują się na półkach drogerii i aptek, możesz znaleźć sporo substancji pochodzenia odzwierzęcego.

Sprawdź też kosmetyki do twarzy.

Kosmetyki wegańskie − bez substancji pochodzenia zwierzęcego w składzie!

Oczywiście kwestia testowania kosmetyków na zwierzętach to tylko jeden aspekt, i jak widzisz, pod tym względem każdy kosmetyk produkowany w Europie powinien być wegański. Ale weganie idą o krok dalej. Wegańskie kosmetyki nie powinny zawierać w swoim składzie żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Tak naprawdę mamy do czynienia z 2 rodzajami produktów odzwierzęcych − takie, które uzyskiwane są z ciała i narządów zwierząt i takie, które otrzymywane są z ich produktów. Te drugie, nie krzywdzą zwierząt w sposób bezpośredni.

Jak więc dowiedzieć się, czy kosmetyk jest wegański? Sprawdź jego skład!

kosmetyki wegańskie

Oto, jakie substancje odzwierzęce mogą pojawić się w składzie kosmetyków:

 • Kolagen (INCI: Collagen), elastyna (INCI: Elastin, Hydrolyzed elastin), keratyna (INCI: Keratin, Hydrolyzed Keratin) − to białka pochodzenia zwierzęcego (sprawdź też właściwości kolagenu)
 • Kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronic acid, Sodium hyaluronate) − może, ale nie musi być pozyskiwany z grzebieni kogucich! Sprawdź, w jaki sposób produkcja otrzymuje kwas hialuronowy − być może jest on uzyskiwany z bakterii w procesie biotechnologicznym − wtedy jest to produkt wegański.
 • Miód (INCI: Mel, Honey extract)
 • Mleczko pszczele (INCI:
 • Mleko (INCI: Milk Extract, Milk Protein)
 • Jajka i ikra (INCI: Caviar extract, Caviar oil)
 • Śluz ślimaka (INCI: Helix Aspersa Muller)
 • Łójzwierzęcy (np. INCI: Sodium tallowate)
 • Lanolina (INCI: Lanolin)
 • Łożysko i grasica
 • Piżmo (INCI: Musk Xylene) − szczególnie w perfumach
 • Ambra  
 • Cywet
 • Jedwab (INCI: Silk)
 • Chitozan (INCI: Chitosan)
 • Koszenila (INCI: Carmine extract)
 • Kastoreum
 • Guanina (INCI: Guanin)
 • Hydrolizaty białkowe

Ale to nie wszystko! Czasem dokładne czytanie składu kosmetyku to nie wszystko. Wciąż pozostaje pytanie np. w jaki sposób producent kosmetyków otrzymuje glicerynę lub kwas stearynowy. Mogą one mieć pochodzenie zwierzęce, ale takich informacji nie znajdziemy w na składzie INCI. Wyjątkiem jest np. krem do twarzy na dzień i noc, drzewo sandałowe i kurkuma Orientana, który w swoim składzie określa, że używa „Plant Glycerin”, a więc gliceryny pochodzenia roślinnego.

Kosmetyki wegańskie − co wchodzi w ich skład?

Dochodzimy więc do sedna: kosmetyki wegańskie − co to znaczy? To znaczy, że są to kosmetyki, które nie mają w swoim składzie żadnych z wyżej wymienionych substancji i nie mają też innych zwierzęcych lub krzywdzących zwierzęta składników. Za to w składzie kosmetyków wegańskich możesz znaleźć całą gamę produktów roślinnych.

kosmetyki wegańskie − skład

Są substancje, które mogą być mylące. Np. kwas mlekowy, który znajduje się m.in. w orzeźwiająco- energetyzującym żelu pod prysznic Vianek czy naturalnym balsamie do rąk i ciała Yope Figa, jest wegański. Mleczany są bowiem uznawana za produkty pochodzenia niezwierzęcego.

Przykładem kosmetyków wegańskich mogą być: żel rumiankowy do mycia twarzy o niezwykle prostym składzie Sylveco, peeling do ciała, malinowy krem od specjalizującej się w kosmetykach wegańskich marki Organic Shop.

Więcej artykułów na ten temat