Wiosenne alergie: sposoby na alergię na pyłki. Sprawdź kalendarz pylenia roślin!

24. 3. 2021 · Aleksandra Malewska · 8 minut czytania

Wiosna sprawia, że przyroda na nowo budzi się do życia, dni są coraz dłuższe, a po długiej zimie nareszcie rozpieszczają nas ciepłe promienie słońca. Ale czy wszystkim sprawia tyle radości? Alergikom niestety nie! Wiosenne alergie to bardzo powszechne dolegliwości, które wielu z nas odbierają radość życia. Czy są jakieś sposoby, żeby bezboleśnie przetrwać okres pylenia roślin? Co pyli w kwietniu? A co w kolejnych miesiącach? Poznaj kalendarz pylenia roślin i sposoby na alergię na pyłki!

Kalendarz pylenia roślin − czy warto go znać?

Na pewno tak! Jeżeli jesteś alergikiem, zdecydowanie warto zaznajomić się, co aktualnie pyli. Dzięki temu łatwo przewidzisz, kiedy spodziewać się najsilniejszych objawów alergii wiosennej.

Alergia na brzozę i topolę

Jesteś uczulony na brzozę lub topolę? Jeśli tak, kwiecień będzie dla Ciebie najtrudniejszym miesiącem w roku. To w kwietniu niechlubny tytuł królowych alergenów mają właśnie brzoza oraz topola. Bez względu na to, jaki region Polski weźmiemy pod uwagę, stężenie w powietrzu pyłków brzozy i topoli osiąga w kwietniu poziom średni albo wysoki. Pyłki tych 2 roślin bardzo często powodują alergiczny nieżyt nosa oraz alergiczne zapalenie spojówek. Więcej o tych przypadłościach przeczytasz w artykułach: Jak rozpoznać katar alergiczny? oraz Zapalenie spojówek – od czego je mam? [Lekarz odpowiada].

Co jeszcze pyli w kwietniu? Pod koniec tego miesiąca pylenie rozpoczyna dąb, a w powietrzu zaczynają pojawiać się zarodniki grzybów o tajemniczych nazwach Cladosporium Altenaria. Zarodniki te, zaraz obok pyłków roślin, stanowią najpoważniejszą przyczynę wiosennych alergii wziewnych.

Farmaceutka z wieloletnim stażem, Irmina Turek dodaje:

Objawy alergii na pleśnie zaostrzają się przeważnie wiosną i jesienią. Zarodniki tych grzybów znajdują się m.in. w pniach drzew i martwych liściach. Mogą pojawiać się też w domach i mieszkaniach, szczególnie o słabej wentylacji. Łatwiej rozwijają się w pomieszczeniach, w których suszy się ubrania lub hoduje się dużo kwiatów doniczkowych”.

Nic więc dziwnego, że osoby uczulone doświadczają w kwietniu takich objawów jak:

 • salwy kichnięć,
 • wodnisty, męczący katar,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • problemy ze snem,
 • trudności z koncentracją,
 • łzawienie oczu,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • pieczenie i świąd spojówek.

Alergia na pyłki roślin − jak sobie z nią radzić? Wizyta u alergologa i leki

Czy są sposoby na to, złagodzić objawy alergii na pyłki roślin? Przede wszystkim udaj się na wizytę do alergologa, który wdroży leczenie.

Zobacz leki i preparaty na alergię.

Farmaceutka, Irmina Turek radzi:

„Warto pamiętać, że dobra kontrola alergii sezonowej nie tylko poprawi komfort życia w okresie pylenia, ale też zmniejszy szanse rozwoju innych chorób o podłożu alergicznym i powikłań przewlekłych stanów zapalnych błon śluzowych.

Wiosenne alergie

W aptekach znajdziesz preparaty na alergie zarówno doustne, w formie tabletek i syropów, jak i w postaci aerozoli do nosa czy kropli do oczu. Sprawdź artykuł: Sterydy donosowe w leczeniu alergii sezonowej − także bez recepty!. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się też sterydowe wziewy, które pomogą złagodzić duszności przy kontakcie z alergenem. Polecam Ci artykuł: Glikokortykosteroidy w leczeniu m.in. alergii i astmy. Jak działają?. Produkty w formie tabletek są w dużej mierze dostępne też w mniejszych opakowaniach, w sprzedaży bez recepty”.

Dzięki odpowiednio dobranym lekom można znacznie złagodzić, a nawet zatrzymać uporczywe symptomy alergii wiosennej.

Wiosenne alergie - wziewy

Domowe sposoby na alergię na pyłki!

Ale czy leki to jedyne rozwiązanie na alergię na pyłki? Otóż nie! Istnieją także domowe sposoby, które mogą wspomóc leczenie. Pozwolą Ci uniknąć ataków uczulenia na pyłki.

Domowe sposoby na wiosenne alergie:

 • monitoruj pylenie roślin – kalendarz pomoże Ci zaplanować najbliższe miesiące. Dłuższą aktywność poza domem odłóż na okres, gdy stężenie uczulających Cię pyłków jest niskie,
 • unikaj spacerów po lasach czy parkach w suche dni oraz w godzinach popołudniowych, gdy stężenie pyłków jest najwyższe,
 • na spacer wybierz się najlepiej tuż po opadach deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone z większości alergenów,
 • w godzinach popołudniowych przebywaj w pomieszczeniach zamkniętych, żeby zminimalizować narażenie na pyłki roślin,
Domowe sposoby na wiosenne alergie
 • zadbaj o jakość powietrza w domu – kup odpowiedni filtr, który oczyszcza powietrze z pyłków roślin oraz z zanieczyszczeń,
 • nie pal papierosów i unikaj dymu papierosowego – uszkadza on drogi oddechowe i dodatkowo naraża na zaostrzenie objawów alergii wziewnej − jeżeli jesteś palaczem, sprawdź, jak rzucić palenie: 5 porad jak rzucić palenie. Jedna jest najważniejsza!,
 • dopilnuj, żeby wilgotność powietrza w Twoim domu była odpowiednia − sprawdź artykuł: Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze,
 • regularnie sprzątaj dom, zrezygnuj z dywanów i zasłon, na których osadza się kurz i pyłki roślin,
 • wyposaż swój odkurzacz w odpowiedni filtr zatrzymujący alergeny, w tym pyłki roślin,
 • często zmieniaj pościel,
 • pierz pościel i ręczniki w wysokiej temperaturze.
Zmiana pościeli przy wiosennych alergiach

Jeśli wcielisz w życie tych kilka prostych zasad, możesz w znaczący sposób zminimalizować przykre objawy alergii wiosennej. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i prawidłowym nawykom możesz w pełni korzystać bez żadnych ograniczeń z uroków nadchodzącej wiosny!

Alergeny wziewne: kalendarz pylenia roślin − co i kiedy nas uczula?

Irmina Turek pisze:

„Alergeny wziewne to cała grupa substancji uczulających, które rozchodzą się w powietrzu i trafiają do alergika wraz ze wdychanym powietrzem. Do tej grupy należą zarówno te czynniki, na które jesteśmy narażeni w domu (kurz, sierść zwierząt), jak i poza nim (pyłki drzew i roślin oraz grzybów). Dodatkowo alergeny wziewne można podzielić też na te występujące cały rok i sezonowe. Często bywa tak, że masz alergie na więcej niż jeden konkretny alergen. Sprawdź też artykuł: Alergie atakujące zimą, czyli alergia na kurz – jak ją leczyć?.

Zwykle alergie powodują dość niepozorne, ale powszechnie występujące rośliny, których pyłek jest łatwo przenoszony przez wiatr. Uczulenia na rośliny, których pyłki są lepkie i ciężkie (np. róża) występują dużo rzadziej, bo wiatr słabiej je przenosi, stąd mniejsze ich stężenie w powietrzu. Roznoszeniem tych „cięższych pyłków” zajmują się głównie owady.

Kalendarz pylenia roślin

Z kolei lżejsze, produkowane przez uczulające drzewa i trawy pyłki są roznoszone przez wiatr i wraz ze wdychanym powietrzem łatwo dostają się oczu, nosa i dróg oddechowych. Najpopularniejszymi uczulaczami w Polsce są trawy (wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa oraz żyto), drzewa (dąb, leszczyna, jesion, wierzba, brzoza) i chwasty (bylica pospolita czy babka lancetowata).

Czas pylenia danej rośliny zależy nie tylko od jej gatunku, ale i od szerokości geograficznej oraz warunków pogodowych. Dlatego też w Polsce pylenie drzew i traw rozpoczyna się najpierw w południowo-zachodniej części kraju, a w później na północnym wschodzie.

Pyłki a wiosenne alergie

Kalendarz pylenia roślin rozpoczyna się zwykle w 2. połowie stycznia lub od lutego (zależnie od warunków pogodowych), kiedy to daje o sobie znać leszczyna i olcha. Ogólnie przyjmuje się, że okres wypuszczania pyłków przez drzewa liściaste trwa mniej więcej do połowy maja i kończy go pylenie dębów.

Końcówka maja, czerwiec i lipiec to czas pylenia traw i zbóż. Końcem lata, we wrześniu i sierpniu kalendarz pylenia roślin jest zdominowany przez chwasty, np. bylicę. Znajomość kalendarza alergenów wziewnych pozwoli rozsądnie zaplanować czas w plenerze i wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne leki”.

Pylenie roślin na wiosnę

A oto i uproszczony kalendarz pylenia. Przygotuj się na sezon wiosennych alergii i nie daj się im zaskoczyć!

ŹRÓDŁO ALERGENÓW OKRES PYLENIA
Olszaluty – marzec
Leszczynaluty – marzec
Cladosporiumluty – listopad
Alternariamarzec – październik
Brzozamarzec – kwiecień
Topolamarzec – maj
Dąbkwiecień – maj
Grabkwiecień – maj
Jesionkwiecień – maj
Bukmaj
Czarny bezmaj – czerwiec
Żytomaj – czerwiec
Szczawmaj – sierpień
Trawymaj – wrzesień
Babkamaj – wrzesień
Pokrzywamaj – październik
Komosaczerwiec –  październik
Lipa drobnolistnalipiec
Bylicalipiec – wrzesień

 Pylenie roślin: kalendarz

Wiosenne alergie − co zapamiętać, żeby je przetrwać?

Większość wiosennych alergii powodują alergeny wziewne. Kalendarz pylenia roślin pomoże Ci rozpoznać, kiedy największą aktywność mają rośliny, na które masz uczulenie. Dowiedz się, co może wywoływać u Ciebie reakcję alergiczną podczas wizyty u alergologa - specjalista może zlecić testy alergiczne. Więcej o tych badaniach dowiesz się z artykułów: Testy prowokacyjne przy alergii − kiedy je stosować? oraz Testy alergiczne skórne − na czym właściwie polegają?.


Źródła:

 1. Kupryś-Lipińska I., Kuna P.: Farmakoterapia astmy i alergicznego nieżytu nosa zgodnie z najnowszymi wytycznymi GINA i ARIA. W: Terapia − Alergologia, 2012
 2. Pietruszewska W., Kuna P.: Alergiczny nieżyt nosa z punktu widzenia laryngologa. W: Terapia − Alergologia, 2013
 3. Antczak-Marczak M., Kuna P.: Skuteczna immunoterapia alergenowa (SIA) w praktyce - porównanie aktualnych wytycznych europejskich i amerykańskich, EBM versus ChPL. W: Terapia − Alergologia, 2012
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora