Wrzody żołądka − leczenie choroby dyrektorów

25. 6. 2018 · Klaudia Dopytalska · 3 minuty czytania
  • leczenie

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nazywana potocznie wrzodami żołądka, to bardzo powszechne schorzenie w szczególności w krajach rozwiniętych. Często mówi się o niej, jako o chorobie dyrektorów. A to dlatego, że czynnikami ryzyka jest m.in. życie w ciągłym stresie. Zobacz, jak leczyć wrzody żołądka.

Jak powstaje choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy?

Wrzody lub nadżerki trawienne są to cyklicznie pojawiające się ubytki w błonie śluzowej, które otoczone są naciekiem zapalnym. Występują w górnej części przewodu pokarmowego − zarówno w żołądku, jak i częściej w dwunastnicy, czyli w miejscach narażonych na działanie soku żołądkowego. Żeby doszło do choroby, musi zadziałać wiele czynników.

Choroba wrzodowa żołądka

Najczęstszą przyczyną powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy jest infekcja Helicobacter Pylori − podaje się, że może odpowiadać aż za około 90 proc. przypadków wrzodów dwunastnicy oraz około 70 proc. wrzodów żołądka. Bakteria ta, dzięki swoim szczególnym cechom budowy i fizjonomii, jest w stanie przeżyć w kwaśnym środowisku żołądka. Infekcja Helicobacter Pylori początkowo powoduje stan zapalny błony śluzowej, który następnie przechodzi w stan przewlekły. Dochodzi także do zwiększenia produkcji kwasu solnego. Ten może uszkodzić błonę śluzową żołądka i prowadzić do powstania wrzodów.

Samo zakażenie Helicobacter Pylori nie jest równoznaczne z powstaniem choroby − często występują zakażenia bezobjawowe. Na to, czy rozwiną się objawy choroby ma wpływ wiele czynników − od szczepu Helicobacter Pylori, po predyspozycję genetyczną, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy życie w stresie. Więcej o tej bakterii przeczytasz w artykule: Prawdopodobnie masz tę bakterię! Helicobacter pylori – skąd się bierze?

Bakterie powodujące wrzody żołądka

Dodatkowym czynnikiem powodującym powstanie wrzodów żołądka czy dwunastnicy jest nadużywanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, powszechnie stosowanych przy bólu głowy, zęba takich jak ibuprofen, ketoprofen, które mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka i zmniejszają ilość ochronnego śluzu.

Objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy

Choroba ma przewlekły i nawrotowy charakter. Często chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości.

Wrzody trawienne mogą powodować objawy dyspeptyczne, nudności, wymioty, ból, pieczenie w nadbrzuszu, który występuje często na czczo lub w okresie 1 − 3 godzin po posiłku. Ból zazwyczaj ustępuje po spożyciu pokarmu lub leku zobojętniającego kwas żołądkowy.

U większości chorych po okresach objawowych, występują kilkutygodniowe okresy bezobjawowe.

Objawy choroby wrzodowej

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

Diagnostyka choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy to badanie endoskopowe, czyli  gastroskopia. Lekarz podczas badania ocenia błonę śluzową i obecność wrzodów. Niekiedy konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

Warto też zrobić badanie na obecność Helicobacter Pylori. Możesz to zrobić za pomocą testu ureazowego, który pozwala na wykrycie ureazy bakteryjnej i potwierdzenie infekcji.Do innych metod potwierdzających obecność Helicobacter należą badania serologiczne, testy na antygeny Helicobacter Pylori w kale − charakteryzują się one mniejszą czułością i swoistością.

Jak leczyć wrzody żołądka, aby zapobiec powikłaniom takim jak krwawienie z górnego odcinka czy perforacja wrzodu? Bardzo ważnym elementem terapii choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest leczenie zakażenia Helicobacter Pylori − tzw. eradykacja przy pomocy antybiotyków. Leki na wrzody to także blokery pompy protonowej, które zmniejszają ilość wydzielanego kwasu solnego.

Jak jeszcze możesz złagodzić objawy, jakie dają wrzody żołądka? Naturalne leczenie to przede wszystkim dieta i regularny tryb życia. Przy tej chorobie lepiej rzuć palenie papierosów i ogranicz spożycie alkoholu. Nasilać nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą napoje gazowana, kawa czy herbata. Unikaj też pikantnych przypraw oraz smażonych, tłustych czy ciężkostrawnych potraw. Dobrze jest bazować na naturalnych produktach opartych na chudym, gotowanym mięsie, kaszach, jasnym pieczywie.

Więcej artykułów na ten temat