Niech nie zwiedzie Cię jednak nazwa − peelingi medyczne różnią się zdecydowanie od peelingów, które możesz wykonać sama w domu lub z gabinecie kosmetycznym. Są one wykonywane ze znacznie bardziej stężonymi kwasami. Twoja skóra jest przy takim zabiegu uszkadzana, żeby pobudzić do pracy komórki skóry i rozpocząć ich regenerację (sprawdź peelingi do twarzy)
W gabinetach lekarskich możesz także spotkać się z zbiegami polegającymi na ostrzykiwaniu blizn kolagenem lub kwasem hialuronowym. Czasem lekarz może także polecić Ci zabieg dermabrazji. Nie myl go z mikrodermabrazją. Dermabrazja to bardzo głębokie złuszczanie naskórka, które wykonuje się jako zabieg medyczny i to w znieczuleniu. Jest on dość bolesny, jednak może skutecznie usunąć lub zmniejszyć widoczność blizn.
Czy istnieją domowe sposoby na blizny na plecach po trądziku?
Niestety, blizny to dość trudny temat i niewiele mogę polecić Ci naprawdę skutecznych, domowych sposobów usuwania blizn po trądziku na plecach. Jak pisze nasz ekspert: trądzikowi lepiej zapobiegać niż leczyć (przeczytaj także artykuł: Trądzik młodzieńczy – lepiej zapobiegać niż leczyć [Porady lekarza])
Zasada jest jedna: im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej! Zdecydowanie lepiej pomóc w gojeniu się blizny jeszcze świeżej, niż starać się za pomocą preparatów kosmetycznych pozbyć się starej, już „zagojonej” blizny.
Wyrównanie przebarwień i śladów bliznowych możesz wspomóc stosując specjalne preparaty, które zawierają polisiliksany. Substancje te sprawiają, że blizna staje się bardziej elastyczna, a jej kolor blizny nie odbiega znacznie od koloru skóry, przez co blizna staje się mniej widoczna. Maścią taką jest np. Bliznasil - żel silikonowy do leczenia blizn.
Pamiętaj też, że przy leczeniu blizn ważne będzie dla Ciebie to, aby stosowany kosmetyk pobudzał Twoją skórę do regeneracji, czyli produkcji nowych, zdrowych komórek skóry.
„Leczenie” blizn najlepiej zacząć wraz z działaniem przeciw trądzikowi. Jeżeli więc wybierasz produkty do skóry trądzikowej, sprawdź czy zawierają w sobie składniki, które będą wspomagać gojenie się blizn. Tak działa np. Lierac Sebologie, roztwór keratolityczny zwalczający niedoskonałości, cera mieszana i tłusta. Jest to produkt punktowy, który stosujesz na niedoskonałości skóry − przyspiesza gojenie się wyprysków, odkaża to miejsce, a także sprawia, że skóra w miejscu powstania niedoskonałości nie powinna zostać pokryta blizną. Tego typu produkt jest świetny jeżeli chodzi o leczenie trądziku na plecach, gdzie często masz do czynienia z pojedynczymi wypryskami.
Innym kosmetykiem do cery trądzikowej, który może zmniejszyć widoczność blizn na skórze na plecach może być emulsja Avene Triacneal Expert. Tego typu kosmetyk działa na skórę trądzikową kompleksowo, nie tylko wycisza aktywny trądzik, ale także dzięki odmianie kwasu retinowego, rozjaśnia blizny i zapobiega ich powstawaniu.
Jeżeli jesteś zwolenniczką naturalnych rozwiązań, pilnuj, aby Twoje gojące się blizny na plecach były odpowiednio odkażane oraz nawilżane (aby blizna była elastyczna). W tym celu możesz stosować olej kokosowy, olejek lawendowy, aloes lub płynną witaminę E, nakładaną bezpośrednio na skórę.
Gdy nic nie pomaga... jak zamaskować blizny po trądziku?
Pamiętaj, że proces gojenia się blizn i ich usuwania może trwać nawet kilka lat − nawet jeżeli zdecydujesz się na zabiegi u dermatologa.
Nie ma jednak sensu, żebyś przez ten czas zasłaniała swoje plecy, tylko dlatego, że wstydzisz się swoich blizn po trądziku. Po pierwsze, pamiętaj, że jesteś piękna bez względu na to, czy na Twojej skórze pojawiają się jakiekolwiek niedoskonałości. Żołnierze uwielbiają swoje blizny, bo opowiadają one historię ich walki i zmagań życiowych − dlaczego więc Ty masz nie być dumna ze swoich blizn? Przecież leczenie trądziku potrafi być prawdziwą wojną i jest wpisane w historię Twojego życia.
Kiedy chcesz założyć kreację odsłaniającą plecy, możesz przykryć blizny korektorem lub specjalnym fluidem do ciała. Pamiętaj jednak, żeby nie używać tego typu produktów, kiedy wychodzisz na słońce. Wtedy staraj się zawsze zamaskować bliznę wysokim filtrem UV (SPF 50).