Wyprawka do szpitala dla mamy – co powinnaś zabrać?

22. 9. 2017 · 5 minut czytania

Jak przygotować się do porodu? Co spakować do torby, by uniknąć niepotrzebnego stresu? Jakie ubranka dla dzieci wziąć? W jakie zaopatrzyć się kosmetyki? Dowiedz się więcej!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Wyprawka do szpitala dla mamy – co powinnaś zabrać?

Mam dla Ciebie kilka dobrych rad. Gdybym znała je wcześniej, na pewno sama spakowałabym się inaczej.  Co zabrać do szpitala na poród, żeby nie przesadzić? O czym nie zapomnieć, a z czego możesz spokojnie zrezygnować? Zobacz moją listę.

Wyprawka dla mamy do szpitala – kiedy się spakować?

Myśl o kompletowaniu wyprawki towarzyszy przyszłym mamom na długo przed wyczekiwanym terminem porodu, jednak mylne wyobrażenie o liczbie rzeczy koniecznych do wzięcia, powoduje, że często czekają z tym do ostatniego momentu. Dosłownie.

Ja również nie uniknęłam szybkiego pakowania przez męża (urodziłam przed terminem) i jak można się domyślać, nie były to przygotowane przeze mnie rzeczy, które czekały w szufladzie i wystarczyło jedynie przełożyć je do torby. Dlatego, dobrze przygotować wyprawkę wcześniej niż na dwa tygodnie przed planowanym porodem.

Pamiętaj, że środowisko szpitalne obfituje w szczególnie zjadliwe zarazki. Dlatego też zabierz ze sobą tylko niezbędne rzeczy i tylko te rzeczy, które można później w całości wyprać w wysokiej temperaturze

- mówi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

 

Wyprawka do szpitala dla mamy – w co się spakować?

W tym celu, sprawdzi się torba z przegródkami. Możesz wtedy spakować rzeczy dla siebie i maleństwa do jednej torby, bez obaw, że w gąszczu Twoich ubrań nie znajdziesz czapeczki dla dziecka.

Im mniej toreb – tym trudniej będzie coś zgubić. A im lepiej oznaczone lub opisane: co i dla kogo, tym szybciej to dostaniesz.

Celowo o tym wspominam, bo chcąc ułatwić mężowi odnalezienie potrzebnych rzeczy, spakowałam nas do osobnych toreb. Ubranka maleństwa były w większości w plecaku, który mąż dzielnie dzierżył na plecach, a którego to z emocji zapomniał zdjąć i wyszedł z nim ze szpitala. 

wyprawka do szpitala

LISTA MUST HAVE: Co zabrać do szpitala na poród

Dokumenty

1. Skierowanie do szpitala (jeśli masz wybrany szpital, w którym chcesz rodzić lub ustalony termin cięcia cesarskiego)

2. Dowód osobisty

3. NIP pracodawcy lub własny

4. Wyniki badań:

  • grupa krwi
  • wynik na obecność HIV
  • morfologia i badanie moczu
  • HBS (badanie na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej)
  • WR (badanie w kierunku kiły)
  • USG: ja wzięłam wszystkie, ale konieczne jest ostatnie
  • wynik z poziomem przeciwciał anty-Rh, jeśli masz ujemny czynnik Rh
  • posiew z pochwy w kierunku GBS (paciorkowca z grupy B)
  • oraz inne istotne wyniki badań z punktu widzenia ciąży np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna czy ortopedyczna

W przypadku zaplanowanego cięcia cesarskiego trzeba będzie wykonać jeszcze dodatkowe badania na kilka dni przed terminem porodu, o których poinformuje Cię lekarz prowadzący.

5. Plan porodu (lista oczekiwań wobec porodu/jego przebiegu)

Na czas porodu

1. 2 koszule nocne/szerokie T-shirty (zapewne trafią do wyrzucenia)

2. Szlafrok/bluza

3. Ciepłe skarpetki

4. Klapki pod prysznic i/lub kapcie

5. 2 ręczniki

6. Jednorazowe wkłady/podpaski poporodowe i podkłady poporodowe na łóżko (nadmiar wykorzystałam jako przewijak dla dziecka)

7. Chusteczki nawilżane i ręczniczki papierowe

8. Pielucha tetrowa lub kompres żelowy do chłodnych okładów

9. Pomadka do ust

10. MP3 lub głośniczek – ulubiona składanka muzyczna jest świetnym uspokajaczem podczas bolesnych skurczów, tym bardziej, gdy poród się przedłuża. Znane melodie pozwolą ograniczyć stres, który udziela się także Twemu maleństwu. W przypadku głośniczka, warto wcześniej zapytać, czy można z niego korzystać  w wybranym przez Ciebie szpitalu.

11. Gotówka (na drobne potrzeby z automatu lub kiosku)

12. Przekąski – niegazowana woda, banany, czekolada dla Ciebie i kanapki dla towarzysza w bólu. Najnowsze badania wskazują, że delikatne przekąski w trakcie porodu nie tylko nie szkodzą, ale także mogą przyspieszyć czas trwania porodu oraz zapobiegają odwodnieniu rodzącej. Natomiast kanapki przydadzą się dla partnera, żeby nie musiał biegać do kantyny i najgorszym wypadku – by nie ominął moment narodzin.

    Po porodzie

    1. Koszula z rozpięciem do karmienia piersią

    2. Stanik do karmienia 

    3. Paczka majtek poporodowych (polecam siateczkowe, jednorazowe – przepuszczają powietrze, nie uciskają obolałego podbrzusza, czy rany po cięciu cesarskim; wyrzucasz je po użyciu i nie martwisz się o zapieranie) 

    4. Kosmetyczka – szczoteczka i pasta do zębów, płyn do higieny intymnej, żel pod prysznic, szampon, szczotka do włosów 

    5. Podpaski poporodowe (np. Bella) – jeśli miałaś cięcie cesarskie, wystarczą podpaski typu na noc/maxi 

    6. Środek przeciwzapalny i znieczulający na przyspieszenie gojenia krocza (np. Tantum rosa). W przypadku cięcia cesarskiego do odkażania rany wystarczy Octenisept, który będziesz kupować do dezynfekcji kikuta pępowinowego maluszka 

    7. Poduszka do karmienia 

    8. Telefon komórkowy i ładowarka – podczas porodu, dobrze, aby osoba towarzysząca zajęła się Twoim telefonem i odbierała ewentualne wiadomości od najbliższych. Sama nie będziesz miała głowy do pilnowania komórki i tym bardziej do odbierania telefonów między skurczami. 

    9. Luźne ubranie na wyjście 

    10. Kilka torebek foliowych - przydadzą się na zużytą bieliznę, koszule nocne czy brudneubranka maluszka

     

    Ewentualnie

    Nie ma sensu pakować poniższych rzeczy do torby podstawowej, bo mogą okazać się niepotrzebne, a łatwo można je dostać w przyszpitalnym kiosku lub poprosić bliską osobę o ich dowiezienie.

    1.Wkładki laktacyjne 

    2. Nakładki sylikonowe na brodawki, jeśli okaże się, że maluch nie może złapać piersi 

    3.Laktator, żeby pobudzić produkcję mleka 

    4. Maść na pękające, bolące brodawki 

    5. Prasa, książka  (może się okazać, że w szpitalu spędzisz więcej czasu niż się spodziewasz, np. jeśli niemowlę ma żółtaczkę albo termin planowanego cięcia cesarskiego się przesunie)

    Dla malucha

    1. 3–4 body (w zależności od pory roku z krótkim bądź długim rękawem) 

    2. 3–4 pajacyki/śpioszki z kaftanikami 

    3. Kocyk lub rożek 

    4. 3-4 pieluchy tetrowe

    5. 2 bawełniane czapeczki 

    6. Pieluchy dla noworodków (newborn) – większość szpitali gwarantuje noworodkom paczkę pampersów, więc mogą okazać się zbędne 

    7. Niemowlęcy ręcznik kąpielowy 

    8. Środek do kąpieli malucha (jeśli zdecydujesz się na kąpiel już w szpitalu) 

    9.Środek na odparzenia dla niemowląt. 

    10. Octenisept na kikut pępowinowy i gaziki (przydadzą się rónież do przemywania oczu) 

    11. Nawilżane chusteczki do przemywania pupy lub waciki kosmetyczne 

    12. Strój na wyjście malucha (dodatkowy pajac w lecie lub kombinezon i czapka na jesień/zimę – te ostatnie zawsze ktoś może dowieść do szpitala, żeby niepotrzebnie nie przeładować torby)

    kobieta w ciąży wyprawka do szpitala

     

    Jeśli Twój partner będzie Ci towarzyszył podczas pobytu w szpitalu, bo na przykład zamówiliście osobną salę, zadbaj, aby i on przygotował swój plecaczek.

    Ostatnie czego będziesz potrzebowała po porodzie, to żeby facet kursował do domu po zapomniane rzeczy. Pół biedy, jeśli będą to rzeczy potrzebne Tobie lub dziecku, ale żeby jeździł po swoje zabawki? : )

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora