Wysypka a COVID-19 – jak leczyć?

14. 10. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  • covid-19

Każdy przypadek infekcji koronawirusowej ma swój indywidualny przebieg. Najbardziej znane symptomy związane z COVID-19 to utrata węchu i smaku, duszności, gorączka, kaszel i zmęczenie. U niektórych pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą pojawić się zmiany skórne. Jak wygląda wysypka przy COVID? Czy można szybko się jej pozbyć?

Jak wygląda wysypka przy COVID?

W przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 może dojść do pojawienia się różnego rodzaju zmian skórnych. Zwykle przypominają wyglądem pokrzywkę lub rumień. Zdarza się jednak, że mogą przybierać postać grudek lub plam. Utrzymują się zwykle od kilku dni do nawet kilku tygodni. Zmiany dermatologiczne to często jedyny objaw towarzyszący infekcji. U niektórych z kolei mogą zwiastować początek choroby.

Sprawdź też mutacje koronawirusa.

Wysypka może być zlokalizowana w różnych częściach ciała – na dłoniach, stopach, tułowiu, w okolicach ust itp. Ponadto nie zawsze towarzyszy jej swędzenie. Aby potwierdzić, że dermatoza ma podłoże wirusowe, należy wykonać badanie histopatologiczne, które wykluczy możliwą alergię czy wysypkę polekową.

COVID a wysypka - uważajmy na małe dzieci!

Wysypka po COVID może pojawić się na skórze dziecka nawet od 2-4 tygodni od zakażenia i sugerować PIMS (ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2).  Rodzic musi być przy tym bardzo uważny. U najmłodszych zmiany skórne wywołane koronawirusem mogą przybrać formę rumieniowo-grudkową, która łudząco przypomina  typową dla wieku dziecięcego „trzydniówkę”. Krostki pojawiają się zwykle na twarzy oraz plecach dziecka i ustępują samoistnie w ciągu 3-5 dni. Gdy zauważysz opisane objawy u swojego malucha, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Jak leczyć wysypkę towarzyszącą infekcji koronawirusem?

Wysypka przy COVID nie jest czymś groźnym i nie wymaga żadnego leczenia. Po pewnym czasie ustępuje samoistnie. Jeżeli świąd jest bardzo uciążliwy, można zastosować wspomagająco zewnętrzne preparaty antyhistaminowe z dimetindenem lub znieczulające z lidokainą albo benzokainą. W poważniejszych przypadkach lekarz może rozważyć aplikację kortykosterydów.

Sprawdź też: kremy na atopowe zapalenie skóry lub maści na egzemę.

 

Pastylki z wyciągiem z szałwii, witaminą C oraz wyciągiem z 20 ziół.
Suplement diety zawierający witaminę D w dużej dawce 1000 jednostek.

Więcej artykułów na ten temat