Za 3 lata 11 mln ludzi na świecie straci wzrok przez jaskrę! Jaskra – leczenie

30. 10. 2017 · Piotr Sobolewski · 5 minut czytania
  • leczenie
Za 3 lata 11 mln ludzi na świecie straci wzrok przez jaskrę! Jaskra – leczenie

Jaskra to choroba oczu, która charakteryzuje się postępującym zanikiem nerwu wzrokowego. Nieleczona może doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku – dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie. Dowiedz się, czym dokładnie jest ta choroba, jak się objawia i najważniejsze – jak ją diagnozować i leczyć.

Czym jest jaskra?

Jaskra jest schorzeniem dotykającym głównie starsze osoby, jednak jej początki obserwuje się już u młodszych. Statystyki pokazują, że wśród 40-latków częstość występowania jaskry wynosi 0,5%. Wskaźnik ten stopniowo zwiększa się wraz ze starzeniem – szacuje się, że na tę chorobę cierpi 8–10% osób w wieku 70–80 lat.

Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry jest uszkodzenie komórek światłoczułych siatkówki. To właśnie one są odpowiedzialne za odbiór obrazu i przekształcanie go na impulsy elektryczne przekazywane do mózgu.

Ich prawidłowe działanie zaburza podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przyjmuje się, że jego właściwa wartość wynosi od 10 do 21 mm Hg (milimetrów słupa rtęci – rozszyfrowanie tego skrótu sprawia często niemały kłopot).

Regulacja ciśnienia zależy od tego, ile cieczy wodnistej znajduje się w gałce ocznej. U osób zdrowych zachodzi równowaga pomiędzy ilością płynu produkowanego w gałce a ilością płynu, który z niej odpływa.

Jak objawia się jaskra?

Objawy jaskry obserwowane przez pacjentów wynikają z ubytku w polu widzenia. Uszkodzone komórki siatkówki nie są w stanie przekazywać informacji o obrazie. Początkowo pacjenci zgłaszają mroczki, w poważniejszych przypadkach tzw. widzenie połowicze lub lunetowe.

Do uszkodzenia nerwu wzrokowego dochodzi stopniowo i... podstępnie. Niestety, to nie żart. W momencie pojawienia się ewidentnych objawów choroby, zniszczona jest już duża liczba komórek siatkówki – to zaawansowana jaskra. Leczenie wciąż jest jednak możliwe.

Specjaliści szacują, że za 3 lata jaskra dotknie prawie 80 milionów ludzi na świecie. Statystyki niestety nie są optymistyczne – wśród tych osób wzrok straci prawie 11 milionów!

Pamiętaj więc, że bardzo ważne jest profilaktyczne badanie dna oka i ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki temu masz szansę wykryć chorobę w jej wczesnym stadium. Leczenie jaskry będzie wówczas krótsze i łatwiejsze.

kobieta bada wzrok

Diagnostyka jaskry – jak rozpoznać chorobę?

By prawidłowo rozpoznać jaskrę i zacząć ją leczyć, niezbędna jest wizyta u okulisty. Po sprawdzeniu objawów i wysłuchaniu Twoich obaw lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań.

Pacjenci czasem nie chcą uwierzyć, że dotknęła ich właśnie jaskra. Leczenie jest dziś nie tylko realne, ale przede wszystkim skuteczne. Najpierw konieczne jest jednak wykonanie serii badań.

Do badań diagnostycznych w leczeniu jaskry należą:

  • ocena tarczy nerwu wzrokowego (wykonywana podczas badania dna oka),
  • badanie perymetryczne – badanie pola widzenia,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • badanie gonioskopowe obrazujące miejsce odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej,
  • badanie obrazowe przedniego odcinka oka (za pomocą tomografii optycznej),
  • badanie obrazowe oceniające stan nerwu wzrokowego.

Jaskra – leczenie możliwe na dwa sposoby

Wniosek płynący z poprzednich akapitów jest jasny. Z pewnością domyśliłaś się, że postęp jaskry można skutecznie powstrzymać. W tym celu należy doprowadzić do obniżenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Ta wiedza wciąż nie jest jednak wszystkim znana. Jaskra – jak leczyć? Oto pytanie, które często pojawia się w sieci. Na szczęście odpowiedź jest tutaj.

Istnieje wiele metod farmakologicznych i zabiegowych leczenia jaskry – to napawa optymizmem. O rozwiązaniu idealnym dla Ciebie zdecyduje oczywiście okulista.

Leczenie farmakologiczne jaskry – krople Twoim sprzymierzeńcem

Leki przeciwjaskrowe mają postać kropli do oczu i co ważne – są aplikowane przez samych pacjentów. Charakteryzują się długotrwałym działaniem, w zależności od preparatu stosuje się je raz lub dwa razy na dobę. Nie zapomnij o przerwach – 12- lub 24-godzinne muszą być bezwzględnie przestrzegane!

Wyróżniamy 5 grup kropli stosowanych w leczeniu jaskry:

1. prostaglandyny – ułatwiają odpływ cieczy wodnistej z oka,

2. parasympatykomimetyki (wiele substancji z tej grupy jest szkodliwych dla człowieka, w aptekach dostępna jest m.in. pilokarpina – najstarszy lek, obecnie stosowany jedynie w tzw. „ostrym ataku jaskry”),

3. sympatykomimetyki – zmniejszają produkcję cieczy wodnistej w oku,

4. beta-blokery – również zmniejszają produkcję cieczy wodnistej w oku,

5. inhibitory anhydrazy węglanowej – działają podobnie jak sympatykomimetyki i beta-blokery.

Obecnie najczęściej stosuje się krople 2w1, czyli preparaty zawierające jednocześnie dwie substancje aktywne. Ułatwia to ich stosowanie przez zmniejszenie ilości aplikacji do jednej na dobę. Dodatkowo ogranicza negatywny skutek wywierany na powierzchnię oka przez środki konserwujące, które byłyby zawarte w dwóch osobnych lekach.

kropienie oczu

Leczenie zabiegowe jaskry – zabiegi nie takie straszne

Gdy metody farmakologiczne zawiodą lub okażą się niewystarczające, zapoznaj się ze sposobami leczenia zabiegowego. Zaliczamy do nich:

  • zabiegi laserowe – irydotomia, irydoplastyka,
  • wymiana zbyt dużej soczewki własnej na płaską soczewkę sztuczną – otwiera to naturalną drogę odpływu cieczy wodnistej i obniża ciśnienie w oku,
  • wykonanie sztucznego odpływu – wytworzenie sztucznej przetoki, wstawienie drenu filtrującego, przez co zyskujemy dodatkową drogę odpływu cieczy wodnistej.

badanie wzroku - jaskra

Spośród powyższych metod największym powodzeniem cieszy się leczenie jaskry laserem. To rozwiązanie mało inwazyjne, które w większości daje dobre rezultaty. Wspomaga efekty leczenia farmakologicznego, w niektórych przypadkach umożliwia nawet całkowite odstawienie kropli. Warunkiem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do prawidłowych wartości – ale o tym już wiesz, prawda?

I pamiętaj, ta choroba to nie wyrok. Nie bój się rozmawiać z lekarzem. Gdy pytaniem jest jaskra, leczenie jest jedyną właściwą odpowiedzią.

Więcej artykułów na ten temat

Piotr Sobolewski