Zaburzenia rytmu serca - jaką chorobę zwiastują?

19. 12. 2018 · Edyta Jakubik · 3 minuty czytania
  • objawy

Zaburzenia rytmu serca lepiej skonsultować z lekarzem. Arytmia może być wywołana nawet przez tak banalne przyczyny jak stres czy silne wzburzenie. Ważne jest, żeby wiedzieć, że arytmia, arytmii nie równa i każdy rodzaj zaburzenia może mieć inne konsekwencje. Zobacz, czym jest nierówne bicie serca i jak sobie z nim poradzić.

Prawidłowa praca serca − jak wygląda i od czego zależy?

Serce człowieka pierwszy raz uderza w ok. 4. tygodniu wieku rozwojowego i od tego momentu pracuje nieustannie do śmierci. Szacuje się, że w ciągu całego życia Twoje serce zabije ponad 2,5 miliarda razy.

Twoje serce składa się z 4 jam: 2 przedsionków i 2 komór, i jest pobudzane do skurczów impulsami elektrycznymi przekazywanymi przez specjalnej komórki, które tworzą układ bodźco-przewodzący. Dzięki temu, że rozprowadzają one impulsy do danego miejsca w odpowiednim czasie, dochodzi do skurczu w ściśle zorganizowany i uporządkowany sposób – najpierw kurczą się przedsionki, a później komory, co zapewnia efektywny przepływ krwi przez serce.

Prawidłowa praca serca w spoczynku wynosi między 60 a 100 uderzeń na minutę. Jeśli zostaje zakłócona częstość i miarowość jego skurczów, to wtedy mamy do czynienia z zaburzeniami rytmu serca.

Nieregularne bicie serca − co się wtedy czuje?

Niemiarowe bicie serca możesz odczuwać bardzo różnie. Dużo zależy od przyczyny i rodzaju zaburzenia rytmu serca. Najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest uczucie kołatania serca, czyli niemiarowego bicia, które może występować w postaci przeskoków, szarpnięć i „zatrzymywania” w okolicy serca. Mogą również pojawiać się częstoskurcze napadowe lub zbyt wolna akcja serca.

Zaburzenia rytmu serca - nieregularne bicie serca

Innymi objawami mogą być zawroty głowy, duszność, zwiększona męczliwość, lęk i niepokój. W niektórych przypadkach może dojść do zasłabnięcia i utraty przytomności. Z kolei w groźnych arytmiach może wystąpić zatrzymanie krążenia, co bez natychmiastowej pomocy może mieć bardzo poważne konsekwencje.

W zależności od chorób współtowarzyszących, możesz zauważyć u siebie dodatkowo obrzęki i ból w klatce piersiowej. Ale są i tacy pacjenci, którzy w ogóle nie odczuwają objawów arytmii.

Zaburzenia rytmu serca − które są najgroźniejsze?

Łagodne arytmie, mogą pojawić się pod wpływem stresu i silnych emocji. Najczęściej wtedy dochodzi do dodatkowych skurczów nadkomorowych, które są pojedynczymi elementami i zakłócają prawidłową pracę serca. Ustępują bezpośrednio po wyeliminowaniu czynników.

Umiarkowanie groźną arytmią jest migotanie przedsionków, które bez odpowiedniej profilaktyki przeciwkrzepliwej może być niebezpieczne. Arytmia przedsionków wymaga stosowania tzw. „leków rozrzedzających krew”, które dobiera lekarz razem z pacjentem.

Zaburzenia rytmu serca

Najgroźniejszym zaburzeniem rytmu jest migotanie komór, które doprowadza do zatrzymania krążenia. Jeśli w ciągu kilku minut nie wykona się defibrylacji elektrycznej pacjent może stracić życie. Aparaty do defibrylacji elektrycznej są obecnie dostępne w bardzo wielu miejscach publicznych (dworce, centra handlowe). Obsługa takiego sprzętu jest na tyle prosta, że defibrylacje może wykonać każdy zanim dotrze Zespół Ratownictwa Medycznego.

Arytmia serca − przyczyny

Najczęstszymi przyczynami arytmii są choroby układu sercowo-naczyniowego:

Wśród innych przyczyn wymienia się: choroby tarczycy (zarówno niedoczynność, jak i nadczynność), cukrzycę, palenie papierosów, bardzo intensywny wysiłek fizyczny, przedawkowanie leków, zaburzenia elektrolitowe.

Zaburzenia rytmu serca − jak wygląda diagnostyka?

Każde zaburzenie rytmu serca lepiej skonsultuj niezwłocznie z lekarzem. Lekarz osłucha Cię stetoskopem i wykona badanie EKG. A jeżeli arytmia występuje okresowo, można wykonać badanie Holter EKG, który przez 24 godziny rejestruje pracę serca.

Diagnostyka zaburzeń rytmu serca

Więcej artykułów na ten temat