Jak zagęścić włosy i jakie kosmetyki Ci w tym pomogą?

15. 7. 2021 · 12 minut czytania

Poszukujesz sprawdzonych sposobów na to, aby zagęścić swoje włosy? Poznaj nasze wskazówki i porady na głowę pełną pięknych pukli!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak zagęścić włosy i jakie kosmetyki Ci w tym pomogą?

Zagęszczenie włosów za pomocą kosmetyków może odbywać się na kilka sposobów. Istnieją co najmniej 3 rodzaje preparatów, które pomogą Ci uporać się z problemem. Są to produkty zwiększające objętość włosów, przyspieszające ich porost oraz ograniczające ich wypadanie. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak zagęścić włosy!

Jak zagęścić włosy? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Zanim zaczniesz inwestować w niechirurgiczne zagęszczanie włosów, na początek odpowiedz sobie na pytanie, co stoi za tym, że Twoje włosy są przerzedzone i cienkie. Kiedy poznasz przyczynę, dużo łatwiej podejmiesz właściwe kroki.

Dlaczego możesz mieć przerzedzone włosy? Najczęściej odpowiadają za to genetyka, hormony, choroby skóry, uboga w składniki odżywcze dieta (zwłaszcza w biotynę, krzem, cynk, żelazo itp.) czy nieodpowiednia pielęgnacja.

Sprawdź, jak hormony wpływają na występowanie trądziku: Jakie hormony zbadać przy trądziku? Dermatolog radzi!.

W przypadku wielu osób problemy z włosami mają podłoże genetyczne − pasma mogą być z natury cienkie, co sprawia wrażenie, że fryzura jest pozbawiona objętości. Za wypadanie włosów i osłabienie ich kondycji może odpowiadać też tzw. łysienie androgenowe, czyli hormonalne. Choć często mówi się o nim w przypadku panów, dotyka ono także kobiet. Nasz dermatolog zgłębił temat leczenia tej przypadłości w artykule: Łysienie androgenowe – objawy, przyczyny i leczenie. Czy można mu zapobiec?

Za problemem przerzedzania się włosów mogą stać także choroby: zarówno skóry (np. łysienie plackowate), jak i niektóre dolegliwości ogólne (np. nadczynność tarczycy). Dowiedz się więcej o łysieniu plackowatym z artykułu: Łysienie plackowate: leczenie farmakologiczne choroby. Dlatego jeśli zauważysz nadmierne wypadanie włosów czy znaczne zmniejszenie ich objętości, udaj się do lekarza i powiedz mu o tej obserwacji.

jak zagęścić włosy

Włosy mogą także przerzedzić się przez niewłaściwą pielęgnację. Częste kręcenie, prostowanie (stylizacja na ciepło), rozjaśnianie, a nawet nieumiejętne szczotkowanie mogą sprawić, że dosłownie będziesz wyrywać sobie włosy z głowy. Pasma, podobnie jak skóra czy paznokcie, będą także reagować na słabe odżywienie organizmu i brak odpowiedniej ilości mikro- czy makroskładników w diecie. Przyjrzyj się więc swojemu jadłospisowi i zastanów, czego może w nim brakować. W naturalnym zagęszczeniu włosów pomoże Ci właściwa dieta. Sprawdź: Co jeść na wypadające włosy? Dietetyk radzi!.

Jak więc poradzić sobie z problemem rzadkich włosów? Z odsieczą przyjdą Ci kosmetyki na zagęszczenie włosów. Można je podzielić na co najmniej 3 grupy ze względu na ich przeznaczenie:

  • do zwiększenia zagęszczenia,
  • ograniczenia wypadania,
  • przyspieszenia wzrostu nowych pasm.

    Kosmetyki zwiększające objętość

    Zwiększenie objętości cienkich włosów możesz wykonać dwutorowo. Po pierwsze, złudzenie bardziej wypełnionej fryzury uzyskasz, tapirując włosy lub używając specjalnych sprejów czy lakierów do włosów o pudrowym wykończeniu. W ten sposób nadasz włosom odpowiednią strukturę i będą one bardziej uniesione u nasady. Objętości nadać może także suchy szampon.

    Po drugie, efekt długofalowy uzyskasz dzięki zastosowaniu specjalnych kosmetyków. W zwiększeniu objętości cienkich włosów mogą pomóc odpowiednie szampony. Ważne, żeby nie zawierały substancji tłuszczowych czy silikonów, które tylko dociążą fryzurę i będzie ona płaska. Tu z pomocą przyjdą Ci kosmetyki przeznaczone do włosów przetłuszczających się, np. specjalistyczny szampon Pharmaceris H Sebopurin.

    Sprawdzą się także lekkie szampony na bazie wyciągów roślinnych, np. odbudowujący szampon Sylveco. Kosmetyk ten dodatkowo wzmacnia włosy i odbudowuje je, dzięki czemu mogą się wydawać pogrubione i gęstsze. W poprawie kondycji pasm pomogą Ci również szampon Regenerum i uzupełniające serum tej samej marki. Znajdujący się w nim wyciąg z nasion drzewa karob wzmacnia elastyczność włosów, a kiełki soi i pszenicy pobudzają aktywność komórek włosów do wzrostu.

    rzadkie włosy jak zagęścić

    W zwiększeniu objętości, a przede wszystkim odbudowie zniszczonych pasm, pomogą kosmetyki z keratyną, np. szampon wzmacniający Ziaja Kozie Mleko czy skoncentrowany Pharmaceris H Keratineum.

    W pogrubieniu kosmyków pomóc może Ci też len i lniana maska do włosów Sylveco, która poprawia kondycję pasm suchych i łamliwych. Włosy może pomóc Ci też odżywić nafta kosmetyczna z olejem rycynowym, który zapobiega ich wypadaniu.

    Do pielęgnacji cienkich włosów męskich polecam szampon wzmacniający Ziaja Yego Sensitiv. Zawiera wyciąg z chmielu i minerały, które odświeżają i tonizują skórę głowy. Produkt delikatnie oczyszcza i wzmacnia włosy.

    Zobacz też: 7 magicznych sposobów, jak zwiększyć objętość włosów cienkich.

    Kosmetyki ograniczające wypadanie włosów

    Kolejna grupa kosmetyków, które pozwolą Ci zagęścić włosy, to preparaty hamujące wypadanie włosów. Substancją aktywną, mającą takie właściwości, jest np. baicapil. Pomaga wydłużyć etap wzrostu włosa (faza anangenowa), przez co nie wypadają one przedwcześnie. Znajduje się on np. w szamponie Loxon czy w serum Skrzypovita Pro.

    Linią hamującą wypadanie są kosmetyki Dermena Hair. W produktach tej marki znajduje się specjalnie opracowana molekuła Regen 7, która wzmacnia mieszki włosowe, dzięki czemu kosmyki mniej wypadają. Skoncentrowane działanie preparatów z tej serii zostało zawarte też w kuracji w ampułkach Dermena Men dla mężczyzn, hamującej utratę włosów. Ampułki spotęgują efekt i przyspieszą działanie innych kosmetyków z serii.

    jak zagęścić włosy domowe sposoby

    W pielęgnacji pasm wypadających pomoże także Biotebal, w którym znajduje się biotyna. Ten szampon i odżywka regulują także pracę gruczołów łojowych, co poprawia kondycję cebulek i zmniejsza wypadanie włosów.

    Wzmocnienie kosmyków i zahamowanie wypadania zapewni także łubin, który znajduje się w szamponie Ziaja Med Kuracja Wzmacniająca. Aby utrzymać pasma w dobrej kondycji, zadbaj o ich nawilżenie i dobre odżywienie. Szukaj więc kosmetyków do włosów z d-pantenolem, alantoiną czy naturalnymi olejami. Wsparcie cebulek włosów zapewni szampon przeciw wypadaniu Radical Med, Ducray Anaphase+ czy odżywka Long 4 Lashes (w składzie betaina, olej ze słodkich migdałów i alantoina). Dzięki prowitaminie B5 (d-pantenol) i wyciągu ze skrzypu polnego wzmocnisz cebulki. Dla bardziej spektakularnego efektu możesz zastosować kurację dla kobiet Radical Med.

    Kosmetyki na porost włosów

    Ostatnią grupą produktów na zagęszczenie są kosmetyki stymulujące porost włosów. Preparaty te przede wszystkim działają na skórę głowy, poprawiają mikrokrążenie i odżywiają cebulki. „Zachęcają” je tym samym do wzrostu nowych włosów. Efekt zagęszczenia osiągniesz m.in. dzięki wzrostowi tzw. baby hair.

    Porost włosów mogą stymulować drożdże piwne, które znajdują się w masce  Receptury Babuszki Agafii. Składniki aktywne działają na cebulki włosowe i dostarczają im witamin i minerałów.  Sięgając do naturalnej apteki Agafii, możesz znaleźć także serum na porost włosów 7 ziół z chili. Wspomniane zioła to: prawoślaz, cytryniec chiński, żeń-szeń, melisa, łopian, pokrzywa i ekstrakt z kotków brzozowych − ta mieszanka dobrze wpływa na cebulki włosowe. Serum nawilża włosy, działa na skórę tonizująco i antyseptycznie, a także reguluje problemy z przetłuszczaniem się. Drożdże piwne i chili poprawiają mikrokrążenie w skórze i stymulują wzrost kosmyków.

    jak naturalnie zagęścić włosy

    Odpowiedzią na łysienie androgenowe może być specjalistyczny szampon pobudzający rośnięcie włosów Pharmaceris H-Stimupurin. Za jego skuteczność odpowiada połączenie naturalnego czynnika wzrostu FGF i kofeiny, które hamuje wypadanie i intensyfikuje odrastanie. Dla zwiększenia efektu zastosuj dodatkowo odżywkę Pharmaceris H-Stimulinum z tej samej serii. Jej formuła wzbogacona jest we wzmacniającą włosy biotynę. Właściwości kofeiny wykorzystane zostały także w serum na porost włosów Revitax.

    Dowiedz się więcej na temat z tego artykułu: Najlepsze preparaty na zagęszczenie włosów. TOP 6.

    Innowacyjnym rozwiązaniem na porost włosów jest zestaw do mezoterapii mikroigłowej Radical Med. Zawiera mezoroller i 12 ampułek z aktywnym preparatem. Przez mikronakłócia wykonywane mezorollerem substancje aktywne docierają bezpośrednio do cebulek. W ampułkach zamknięta jest silnie skoncentrowana formuła z biokompleksem TRICHOactive i PROCAPIL. Więcej o mezoterapii dowiesz się z artykułu: Mezoterapia na rozstępy - skuteczna walka z tygrysimi pasami?.

    Jak zagęścić włosy z pomocą olejków?

    Aleksandra Chojnowska wyjaśnia, na czym polega dobroczynne działanie olejków:

    „Oleje roślinne od wieków słyną ze swojej skuteczności, jeśli chodzi o zagęszczenie fryzury. Obecnie pielęgnacja olejkami to jeden z najgorętszych trendów kosmetycznych. Stosowane na włosy i skórę głowy przyczyniają się do lepszego ukrwienia skalpu, wzmacniają cebulki, zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu, a zawarte w nich witaminy, minerały i proteiny pogrubiają strukturę włosa.

    Jak naturalnie zagęścić włosy? Wystarczy sięgnąć po odpowiedni olej roślinny. Oto kilka propozycji.

    Olej rycynowy

    Dobroczynne działanie olejku rycynowego na włosy ceniły sobie już nasze prababcie. Wiedziały nie tylko, jak zagęścić włosy na głowie, ale również jak zadbać o brwi i rzęsy z jego pomocą. Mimo nazwy sugerującej produkt recepturowy, jest to substancja naturalna, roślinna, pozyskiwana z nasion rącznika pospolitego. Tworzy na powierzchni włosa warstwę ochronną, która zabezpiecza przed nadmierną utratą wody, czyli jedną z głównych przyczyn zwiększonej łamliwości. Wzmacnia cebulki, a tym samym hamuje wypadanie włosów i dodatkowo stymuluje ich wzrost. Wystarczy spojrzeć na stare zdjęcia naszych babć i prababć – ich długie, pełne objętości włosy i pokaźne warkocze naprawdę robią wrażenie!

    jak zagęścić włosy na głowie

    Olej z nasion kozieradki

    Jak zagęścić włosy? Domowe sposoby opierają swoją skuteczność także na oleju z nasion kozieradki. Nie tylko hamuje wypadanie włosów i wyraźnie je wzmacnia, ale także stymuluje ich wzrost. Zawiera witaminy z grupy B, D, biotynę, niacynę i wiele innych cennych składników, dlatego wcierki z niego to doskonały sposób na pojawienie się baby hair w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum i jest skutecznym sprzymierzeńcem w walce z łojotokiem i łupieżem.

    Dowiedz się więcej na temat łupieżu: Łupież tłusty: czy kuracja szamponami wystarczy?.

    Olej z czarnuszki

    To kolejny cudowny eliksir na problemy związane z wypadaniem włosów. Olej z czarnuszki jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9, dlatego odżywia i doskonale zabezpiecza powierzchnię włosa. Jego cząsteczki zamykają łuski włosowe, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernej utraty wody. To głównie dzięki temu cebulki są wzmocnione, a pasma wyraźnie grubsze i mniej podatne na łamanie. Olej z czarnuszki posiada także właściwości wydłużające fazę aktywnego wzrostu włosa, tzw. anangenową.

    Dobra wiadomość dla blondynek jest taka, że olej, mimo swojej czarnej barwy, nie przyciemnia włosów, dlatego z powodzeniem można stosować go również na jasnych kosmykach.

    Olej łopianowy

    Łopian to roślina występująca naturalnie w naszym kraju, dlatego ją także testowały nasze babcie, gdy szukały sposobu na to, jak zagęścić włosy. Olej łopianowy zawiera witaminę A, C, B6 i wiele cennych składników mineralnych. Odżywia skalp i wzmacnia cebulki, jednocześnie stymulując mieszki włosowe i przyspieszając wzrost kosmyków. Regeneruje także ubytki w ich strukturze, sprawiając, że stają się grubsze i gęstsze. Łagodzi świąd skóry głowy, reguluje wydzielanie sebum i wspomaga w walce z łupieżem.

    Jak często można stosować olej łopianowy? Czystą substancję najlepiej wcierać w skalp 2–3 razy w tygodniu, jednak jeśli przeszkadza Ci naturalny zapach samego oleju, możesz sięgnąć po kosmetyki z tym składnikiem, np. łopianowy szampon przeciw wypadaniu włosów Elfa Pharm. Jego skuteczność opiera się na kompleksie Bh Intensive+, czyli trzech komponentach: olejowym wyciągu z łopianu, ekstrakcie z owoców palmy sabalowej i eterycznym olejku z tymianku. Dobroczynne działanie łopianu wzmacnia palma sabalowa dzięki swoim właściwościom zmniejszającym wypadanie włosów. Olejek tymiankowy pobudza ich wzrost i redukuje łupież, przywracając skórze głowy naturalną równowagę.

    rzadkie włosy jak zagęścić

    Uzupełnieniem pielęgnacji może być łopianowy olejek Green Pharmacy. Zawiera też olej z nasion słonecznika – naturalny emolient, który chroni włosy przed przesuszeniem i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Wyciąg z liści skrzypu polnego wzmacnia cebulki włosowe, a łopian odżywia i hamuje ich wypadanie.

    Olej rozmarynowy

    Wcieranie wyciągu z rozmarynu w skalp także wzmacnia cebulki. Poprawia mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu mocniej trzymają się mieszków włosowych i są mniej podatne na wypadanie. Dodatkowo olej rozmarynowy hamuje nadmierne wydzielanie łoju, co również przeciwdziała utracie włosów. Polecany jest przy problemach z łupieżem oraz łuszczycą skóry, ponieważ regeneruje zniszczony naskórek i dodaje pasmom blasku.

    Sprawdź, jak leczyć łuszczycę: Łuszczyca skóry głowy − leczenie ogólne, miejscowe i domowe sposoby.

    Można dodawać kilka kropel oleju do kosmetyków, które są podstawą kuracji przeciw wypadaniu włosów, takich jak wspomniany wcześniej szampon Pharmaceris H. Jego składniki aktywują geny odpowiedzialne za budowę nowych włosów. To skuteczna broń w walce z łysieniem o różnym podłożu – hormonalnym czy będącym efektem wielu innych czynników. Jeśli wzmocnisz jego działanie olejkiem łopianowym, szybciej dostrzeżesz poprawę stanu swoich pasm i w krótszym czasie zaobserwujesz pojawienie się baby hair.

    Mieszanki olejków indyjskich

    One również opierają się na wspomnianych wcześniej olejach. Oprócz oleju sezamowego, kokosowego, z kiełków pszenicy czy ze skórki cytrynowej, w ich składach można znaleźć również olej rycynowy. Wzbogacone są także mieszankami ziół i przypraw, dlatego najczęściej mają bardzo intensywne zapachy. Przy częstym ich stosowaniu może dojść do delikatnej zmiany koloru włosów, dlatego warto dokładnie czytać składy i wskazówki producentów.

    Już wiesz, które olejki można z powodzeniem zastosować na rzadkie włosy. Jak zagęścić pasma za ich pomocą? Najlepiej wcierając je w skalp lub dzięki zabiegowi olejowania. Możesz wykonać go według wskazówek Oli, która zgłębiła temat w tekście Olejowanie włosów – moje sprawdzone domowe sposoby”.

    naturalne sposoby na zagęszczenie włosów

    Zagęszczanie włosów – specjalne kuracje

    Aleksandra Chojnowska kontynuuje:

    „To jasne, że aby włosy były gęste i mocne, podobnie jak skóra głowy, powinny być dobrze odżywione, dlatego raz na czas sięgnij po specjalistyczną kurację lub skoncentrowany kosmetyk w postaci serum.

    Żeby zregenerować i wzmocnić bardzo zniszczone, osłabione pasma, wybierz kurację z wyciągiem z bursztynu znanej i cenionej marki Jantar. Bursztyn przywraca włosom zdrowy blask, wzmacnia cebulki i dba o dobrą kondycję fryzury. Specjalny kompleks Trichogen przedłuża cykl życia każdego włosa i stymuluje jego wzrost. Kwasy AHA łagodnie złuszczają martwy naskórek, ułatwiając dobroczynnym substancjom wnikanie w głąb skóry i włosów. W składzie nie ma oleju parafinowego, więc nie musisz się obawiać nadmiernego przetłuszczania.

    Dowiedz się więcej o właściwościach parafiny: Parafina ciekła w kosmetyce i jej właściwości dla skóry. Sprawdź!.

    W sytuacjach okresowej utraty włosów wesprzyj się serum Seboradin Fitocell w wygodnych tubkach, które zawierają dokładnie tyle kosmetyku, ile jednorazowo należy nanieść na skalp. Wyciąg z roślinnych komórek macierzystych nie tylko wzmacnia cebulki, chroniąc je przed wypadaniem, ale również stymuluje ich odrastanie. Wyciąg z cykorii hamuje utratę włosów związaną z łysieniem androgenowym, a witaminy z grupy B i biotyna intensywnie odżywiają i odbudowują strukturę włosa, sprawiając, że fryzura wygląda na bujniejszą.

    Znajdź swoją odpowiedź na to, jak zagęścić włosy!

    Jak widzisz, istnieje szereg sposobów na uporanie się z problemem rzadkich i wypadających włosów. Kosmetyki zwiększające objętość, preparaty na porost włosów czy hamujące wypadanie pomogą Ci cieszyć się z pełniejszej fryzury. Najważniejsze to nastawienie się na długofalową kurację, która po regularnym stosowaniu przyniesie zadowalające efekty. Pamiętaj, że efekty pojawią się szybciej przy włączeniu do codziennej rutyny bardziej skoncentrowanych kosmetyków, np. serum czy ampułek.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora