Jak radzić sobie ze stanami zapalnymi w jamie ustnej?

21. 6. 2018 · 4 minuty czytania

Często zmagasz się z problemem zapalenia jamy ustnej? Sprawdź, czy witamina B może Ci pomóc. Dowiedz się, z czego powinna składać się Twoja dieta. Dbaj o higienę zębów, dziąseł i języka!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jak radzić sobie ze stanami zapalnymi w jamie ustnej?

Czy czujesz, że masz nieświeży oddech, mimo umycia zębów? Zdarza Ci się krwawienie z błony śluzowej jamy ustnej, a może masz bolesne nadżerki na policzkach czy podniebieniu? Jeśli tak, może to znaczyć, że rozwinął się u Ciebie stan zapalny jamy ustnej. Przyczyny mogą być różne: poczynając od chorób ogólnoustrojowych jak cukrzyca, czy niska odporność, a kończąc na niewłaściwej higienie jamy ustnej. Zobacz, jak poradzić sobie z tą chorobą i co jeść przy zapaleniu jamy ustnej?

Jak zapobiegać zapaleniu jamy ustnej?

Niestety,  jak twierdzą stomatolodzy, stan zapalny jamy ustnej najczęściej jest związany właśnie ze złą higieną i nieprawidłowymi nawykami. Lekarze są zgodni co do tego, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka zasad profilaktyki stanu zapalnego jamy ustnej.

Profilaktyka jamy ustnej to:

1. Higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki stanów zapalnych w tej okolicy! Myj zęby po każdym posiłku, używaj do tego szczoteczki z włosiem o małej lub średniej twardości. Nie zapomnij również o stosowaniu nitki do zębów, która oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu drobnoustroje nie mają pożywki na której mogą się namnażać! Również specjalne preparaty na problemy stomatologiczne, które może zalecić Ci lekarz, pomogą w utrzymaniu prawidłowego stanu jamy ustej.

2. Technika szczotkowania

Poproś swojego dentystę, żeby pokazał Ci jak poprawnie szczotkować zęby. Zdziwisz się, ale wiele osób robi to nieprawidłowo!

Jak zapobiec zapaleniu jamy ustnej

 

3. Zadbaj o zdrowie języka

Czy wiesz, że na języku w ciągu dnia gromadzi się gruby osad, w którym namnażają się drobnoustroje? Nie zapomnij więc o porządnym wyszorowaniu języka podczas mycia zębów.

4. Guma do żucia

Kiedy nie masz pod ręką szczoteczki do zębów, sięgnij po bezcukrową gumę do żucia, która podobnie jak szczoteczka, oczyści zęby. Nie żuj jej jednak zbyt długo − kilka minut wystarczy!

5. Jedzenie ma znaczenie!

Czy wiesz, że dieta bogata w witaminy z grupy B, żelazo, cynk i antyoksydanty to dieta ochronna dla zdrowia błon śluzowych? Jeśli chcesz uniknąć stanu zapalnego jamy ustnej jedz nabiał, pełnoziarniste produkty oraz świeże warzywa i owoce.  

Dieta na zapobieganie zapalaniu jamy ustnej

 

6. Unikaj cukrów prostych

Pokarmy bogate w ten rodzaj węglowodanów stanowią idealną pożywkę dla rozwoju bakterii i grzybów. Jeśli borykasz się z zapaleniem jamy ustnej, zrezygnuj ze słodyczy oraz słodkich napojów.

7. Woda Cię uzdrowi

Narażona na wysuszenie śluzówka łatwo ulega stanom zapalnym, dlatego pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, by zapewnić jej odpowiednie nawilżenie

8. Pożegnaj używki!

Dym papierosowy i alkohol to substancje, które mają udowodnione działanie rakotwórcze na błonę śluzową jamy ustnej. To tylko kolejny powód by z nich zrezygnować.

9. Wizyty u stomatologa

Zaleca się, by 1 − 2 razy w roku udać się na kontrolę do stomatologa. W razie potrzeby ewentualne leczenie zostanie wdrożone na wczesnym etapie.

Zapalenie jamy ustnej - profilaktyka

 

10. Profilaktyka u lekarza rodzinnego

Raz w roku Twój lekarz rodzinny zleci odpowiednie dla Twojego wieku badania np. w kierunku cukrzycy. Zburzenia gospodarki węglowodanowej to jedna z przyczyn nawracającego zapalenia jamy ustnej.

Zobacz też jak poradzić sobie z nieświeżym oddechem: 16 sposobów, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.

 

Co jeść i jak leczyć zapalenie jamy ustnej?

Co jednak począć, gdy dojdzie już do rozwoju zapalenia w jamie ustnej? Jak radzić sobie z problemem?

Podstawą jest oczywiście wizyta u stomatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Objawy takie, jak podrażnienie błony śluzowej, krwawienie z dziąseł czy ból można złagodzić stosując proste zabiegi.

Jeśli cierpisz na stan zapalny jamy ustnej,  warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Zastanawiasz się co jeść? Przede wszystkim zrezygnuj z ostrych, kwaśnych i drażniących potraw. Jedzenie, które spożywasz musi mieć miękką, łagodną konsystencję i letnią temperaturę tak, żeby nie ranić zapalnej śluzówki.

Jak leczyć zapalenie jamy ustnej

 

W łagodzeniu bólu może też pomóc ssanie kostek lodu. Nie jedz jednak słodkich lodów, gdyż to nasili namnażanie się bakterii i grzybów! Pij też chłodną, niegazowaną wodę − bąbelki mogłyby działać drażniąco.

Pomocne w łagodzeniu bólu są też miejscowe i ogólne środki przeciwbólowe, nie stosuj ich jednak bez porozumienia z lekarzem.

Nawet w trakcie leczenia pamiętaj, by stosować wszystkie 10 złotych zasad profilaktyki zapalenia jamy ustnej, gdyż wszystkie te zdrowe nawyki przyspieszą gojenie i skrócą czas leczenia.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora