Zapalenie zatok − częste powikłanie po grypie

12. 2. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
 • choroby
Zapalenie zatok − częste powikłanie po grypie

Zapalenie zatok to częste powikłanie po grypie. Schorzenie to może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest następstwem różnorodnych infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak np. grypa, czy przeziębienie. Zapalenie zatok może mieć różną postać w zależności od tego, jak długo trwa, czy które zatoki zostały zaatakowane. Zobacz, czym dokładnie jest ta choroba, jakie są jej objawy i jak możesz sobie z nią poradzić?

Czym dokładnie jest zapalenie zatok?

Pod pojęciem zapalenia zatok rozumiane jest zarówno zapalenie błony śluzowej nosa, jak i zatok. Zmiany zapalne przebiegają bowiem w obu tych miejscach równocześnie.

Zapalenie zatok dzielimy na różne rodzaje ze względu na to, które dokładnie zatoki zaatakowała infekcja. Choroba ta może mieć postać ostrą (występującą do 3 tygodni), nawracającą (występującą co najmniej 4 razy do roku) lub przewlekłą. W obu pierwszych przypadkach błona śluzowa po chorobie wraca do stanu prawidłowego. W zapaleniu przewlekłym, które trwa ciągiem ponad 6 tygodni lub występuje w postaci ostrych epizodów, ale częściej niż 4 razy w roku, dochodzi do zmian w błonie śluzowej.

Schorzenie to to w praktyce obrzęk zapalny błony śluzowej nosa i zatok oraz zwężenie ujść zatok. Obrzęk rozwija się jako następstwo infekcji wirusowych, takich jak grypa, czy przeziębienie. Blokuje ujścia zatok do nosa i prowadzi do zalegania w zatokach śluzu. Zalegający śluz jest doskonałą pożywką dla bakterii, co sprzyja rozwojowi zakażenia i stanu zapalnego.

kobieta z katarem

Zapalenie zatok może przebiegać wieloetapowo. Kolejno mogą po sobie wystąpić:

1. Infekcja wirusowa (ostre wirusowe zapalenie nosa i zatok, grypa, czy zwykłe przeziębienie)

2. Ostre powirusowe zapalenie nosa i zatok

3. Bakteryjne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych

W zależności od etapu choroby zarówno objawy, jak i sposoby leczenia będą się zmieniać.

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

 • tępy ból głowy zlokalizowany w okolicach czoła i/lub nosa (może nasilać się przy pochylaniu),
 • gorączka (lub w zapaleniu przewlekłym – stan podgorączkowy),
 • osłabienie,
 • zatkany nos,
 • ropna wydzielina z nosa,
 • zaburzenia węchu,
 • uczucie ucisku w okolicy policzków i/lub czoła.

ból głowy

Kiedy jesteś bardziej narażony na zapalenie zatok?

Istnieje parę czynników, które mogą sprzyjać zachorowaniu. Na takie powikłania po grypie bardziej narażone są np. osoby z wadami w budowie nosa (m.in.: ze skrzywioną przegrodą nosową).

Pamiętaj też o tym, że dym tytoniowy, jak i zanieczyszczenia powietrza, mogą dodatkowo podrażniać błonę śluzową, co będzie prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia lub nawrotu infekcji. Dlatego staraj się unikać przebywania w zadymionych lokalach, a jeśli jesteś palaczem, to lepiej zrezygnuj z tego nałogu chociażby na czas choroby.

Na zapalenie zatok bardziej narażone będą też osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa, czy astmę oskrzelową.

Jeśli masz skłonność do zapalenia zatok, lepiej nie bagatelizuj infekcji takich jak przeziębienie, czy grypa. Ważne jest, aby pozostać wtedy w domu, odpoczywać i brać zalecone leki.

Jak radzić sobie z zapaleniem zatok?

Jeśli jednak pomimo wszystkich Twoich starań infekcja przerodzi się w stan zapalny zatok, możesz ratować się różnymi sposobami.

W przypadku zapalenia zatok stosuje się często:

 • preparaty roślinne upłynniające wydzielinę,
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (powszechnie dostępne w aptekach),
 • leki hamujące produkcje kataru (występujące w kroplach, sprayach i tabletkach),
 • probiotyki zawierające szczep Streptococcus salivarius K12 (wspomagają naturalną mikroflorę nabłonka górnych dróg oddechowych, podnosząc jej odporność na bakterie chorobotwórcze),
 • roztwory soli do płukania nosa (do dyspozycji na rynku są spraye z solą morską lub zestawy do płukania zatok).

spray do nosa

Istotnym czynnikiem jest też zadbanie o odpowiednie nawilżanie powietrza w mieszkaniu, bo pomaga to w samooczyszczeniu dróg oddechowych i łagodzi objawy dotkniętych chorobą zatok. Ulgę przyniosą Ci też ciepłe okłady na czoło i policzki (możesz w tym celu wykorzystać np. nagrzany ręcznik).

Ze względu na to, że tylko część przypadków zapalenia zatok będzie wiązać się z nadkażeniem bakteryjnym, stosowanie antybiotyku powinno być ograniczone i poprzedzone wizytą u lekarza i potwierdzeniem nadkażenia bakteryjnego.

Co ważne, bóle zatok mogą świadczyć o innych dolegliwościach - m.in. problemach laryngolicznych czy neurologicznych. Dlatego, szczególnie jeśli występuje u Ciebie ból zatok bez kataru, sprawdź ogólnie swój stan zdrowia u lekarza.

Więcej artykułów na ten temat

Irmina Turek