Zespół Otella: zazdrośnik wierny swoim przekonaniom!

20. 6. 2018 · 3 minuty czytania

Zespół Otella objawia się chorobliwą zazdrością o partnera lub partnerkę. Prowadzi do ciągłych awantur, nieuzasadnionego przeglądania wiadomości w telefonie. Czym jeszcze się objawia? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Zespół Otella: zazdrośnik wierny swoim przekonaniom!

Próby monitorowania, kontroli, a nawet przemocy. Zespół Otella jest określany mianem zazdrości urojeniowej, psychozy Otella lub zazdrości seksualnej. Choroba zazdrości jest przekroczeniem bariery społecznie akceptowalnej, nieobcej człowiekowi, zdrowej zazdrości. W dodatku może być bardzo niebezpieczna – oprócz problemów małżeńskich bywa, że prowadzi do ryzykownych, a nawet karalnych zachowań, w tym zabójstw oraz samobójstw.

Zespół Otella – przyczyny

Termin po raz pierwszy pojawił się w publikacji angielskiego psychiatry Johna Todda, zatytułowanej Syndrom Otella: studium psychopatologi zazdrości seksualnej. Problem wziął swoją nazwę od szekspirowskiej postaci Otella, który zamordował swoją piękną żonę, bo uznał ją za niewierną.

Zespół Otella przyczyny

 

Choć najczęściej wiązany z chorobą alkoholową, syndrom Otella może dotykać osób o paranoicznej osobowości lub chorych na schizofrenię paranoidalną, ze skłonnością do zaburzeń osobowości, ale też ludzi w sędziwym wieku (cierpiących na psychozę starczą). Zdarza się również u młodych kobiet oraz u osób uzależnionych od kokainy.

Sprawdź, czy wątpliwości w związku mogą być powodem rozstania.

Jak wspomniałam wcześniej, zespół Otella jest zaliczany głównie do zaburzeń psychicznych związanych z nadużywaniem alkoholu (Międzynarodowa Klasyfikacjia Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10). Mężczyźni znacznie częściej mają probem z alkoholem niż kobiety. Potwierdzają to statystyki, dlatego zespół Otella pojawia się częściej u panów. Jako, że jest to rodzaj psychozy urojeniowej, nie da się ukryć, że ma znamiona patologii i niełatwo się z nim uporać bez pomocy specjalisty.

Sprawdź też, czym jest nerwica natręctw.

Zespół Otella wynika z problemu z alkoholem

 

  Zespół Otella − objawy

  Co może świadczyć o tym, że Twoja druga połówka cierpi na zespół Otella?

  • permanentnie podejrzewa Cię o zdradę, pomimo, że nie ma ku temu powodów
  • sprawdza rachunki, bilingi, telefon i komputer
  • nie ukrywa faktu, że ciężko znosiłby kłamstwo i zdradę
  • wszelkie próby rozmowy czy wyjaśnień kończą się awanturą
  Objawy zespołu Otella
  • pojawienie się wokół Ciebie osoby przeciwnej płci, kolegów czy koleżanek, wywołuje wściekłość zazdrosnego partnera
  • zazdrość może dotyczyć też całkiem absurdalnych postaci, choćby aktorów czy aktorek, którzy pojawiają się na ekranie telewizora
  • to też szereg niekończących się podejrzeń o romanse w pracy − podejrzenia mogą być skierowane również w stronę wspólnych znajomych, innych osób z otoczenia, a nawet najbliższych
  • to, co robisz dla siebie, żeby ładniej wyglądać i lepiej się czuć, jest odbierane przez partnera, jako dowód istnienia rzekomego kochanka – może dochodzić do sytuacji, w których zazdrosny partner zaczyna wypytywać o kontakty seksualne z innymi ludźmi lub o chęć ich nawiązania, podgląda Cię i śledzi lub wypytuje o szczegóły dotyczące życia seksualnego z rzekomym kochankiem

  Sprawdź też, jak wybaczyć zdradę emocjonalną.

  Najbardziej charakterystyczne objawy zespołu Otella to powtarzające się oskarżenia o niewierność, poszukiwanie jej dowodów, wielokrotne przesłuchiwanie partnera, testy wierności, nieufność wobec, można powiedzieć, prześladowanej połówki.

  Oskarżenia o niewierność jako objaw zespołu Otella

   

  Urojone zachowania mogą trwać latami i żadne zapewnienia, prośby czy błagania nie złagodzą paranoicznego złudzenia partnera. Syndrom może się nasilić, prowadzić do agresji czy nadmiernych żądań seksualnych.

  Nie bez powodu ktoś kiedyś powiedział, że zazdrość zmienia domy w piekło niezgody i nienawiści. Długie miesiące terapii behawioralnej i Twoje zaangażowanie w leczenie zazdrości partnera zadecydują o zwycięstwie nad chorobą. Bradzo prawdopodobne, że lekarz zaproponuje włączenie leczenia farmakologicznego.

  Jeżeli masz problemy z zazdrością w związku, przeczytaj także artykuł: Jak radzić sobie z zazdrością w związku?

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora