Do innych przyczyn syndromu pasma biodrowo-piszczelowego, można zaliczyć również:
- zbyt szybki przyrost objętości treningowej, co może powodować przemęczenie niektórych struktur i osłabienie właściwego wzorca ruchowego (m.in. wspomniane koślawienie kolana)
- zbyt duża ilość zbiegów, które wymagają zwiększonej amortyzacji i stabilizacji stawu kolanowego i miednicy
- częste biegi na twardym podłożu (asfalt, bruk) przy pracy osłabionych mięśni stabilizujących również mogą doprowadzić do przeciążeń. Żeby wspomóc układ ruchu w amortyzacji, warto zaopatrzyć się w miękkie buty do biegania, które lepiej pochłaniają drgania.
Sprawdź też leki na regenerację chrząstki stawowej.
Zespół pasma biodrowo piszczelowego − leczenie
Jeżeli odczuwasz ból w tej okolicy i jednocześnie jesteś osobą aktywną, najlepiej udaj się do fizjoterapeuty. Nieprawidłowe treningi mogą pogorszyć Twój stan i wydłużyć proces leczenia. Sama rehabilitacja nie jest skomplikowana. Jeżeli będziesz systematycznie ćwiczyć zgodnie z zaleceniami specjalisty, szybko zobaczysz poprawę.
Leczenie syndromu pasma biodrowo-piszczelowego polega na wprowadzenie kilku elementów. W pierwszej kolejności pracę powinien wykonać sam fizjoterapeuta. Do jego zadań będzie należała m.in. terapia tkanek miękkich czy suche igłowanie. Metody te rozluźniają i zwiększają elastyczność pasma, mięśni przywodzicieli stawu biodrowego i mięśni pośladkowych. Często fizjoterapeuci sięgają po terapię wisceralną, która dotyczy organów wewnętrznych. Mają one ogromny wpływ na przenoszenie sił po całym ciele, praca nad nimi może wyraźnie przyspieszyć rehabilitację.
Dla redukcji dolegliwości bólowych pomocna może okazać się krioterapia, elektroterapia, ultradźwięki czy zastosowanie środków przeciwbólowych. Przy ostrym stanie zapalnym konieczne mogą być zastrzyki sterydowe w pasmo biodrowo-piszczelowe, w okolice nadkłykcia kości udowej.
Następnie bardzo ważne jest skorygowanie nieprawidłowego wzorca ruchowego i ćwiczenia stabilizujące. Mowa w tym wypadku o usunięciu m.in. przodopochylenia lub rotacji miednicy, nadmiernej pronacji stopy czy skoliozy. Wzmocnić warto mięśnie pośladkowe, mięśnie uda i mięśnie brzucha.
Sprawdź też leki przeciwbólowe.
Zespół pasma biodrowo piszczelowego − ćwiczenia
Po wcześniejszej konsultacji z fizjoteraputą, pacjent sam może włączyć do swoich treningów takie elementy, jak automasaż wałkiem, rozciąganie pasma biodrowo piszczelowego lub mięśni pośladkowych czy też wzmacnianie mięśni stabilizujących.
1. Automasaż
2. Rozciąganie
3. Wzmacnianie
- muszla
- deska boczna
- izometryczne stanie na jednej nodze
W trakcie całego procesu rehabilitacji zaleca się ograniczenie biegania, w szczególności średnio- i długodystansowego, a także unikanie zbiegów. Zdecydowanie lepszą formą aktywności będzie trening siłowy ukierunkowany na zwiększenie stabilizacji. Dlatego, że jej brak zaburza właściwy wzorzec ruchowy. Dodatkowa ilość biegów może jeszcze mocniej zmęczyć ruchu ciało i pogorszyć Twój stan.
Do regularnych treningów można powrócić przy braku miejscowej nadwrażliwości uciskowej stawu kolanowego i w momencie, gdy ćwiczenia wzmacniające nie wywołują dolegliwości bólowych.
Pasmo biodrowo-piszczelowe − najlepiej zapobiegaj!
Głównym powodem powstania syndromu pasma biodrowo-piszczelowego jest osłabiona stabilizacja nóg i wady postularne. Bieganie długodystansowe bardzo szybko demaskuje wszelkie braki w tym aspekcie. Zatem najlepszym pomysłem będzie zapobieganie powstania tej kontuzji i wprowadzenie treningów siłowo-stabilizacyjnych. Będą one zdrowym dopełnieniem pochłanianych przez Ciebie kilometrów i uchronią Cię przed wszelkimi przeciążeniami.