Leki, maści, kremy na egzemę

  (109)

Egzema (wyprysk) to trudna do leczenia choroba skóry. Aby złagodzić jej uporczywe objawy (m.in. świąd), lekarze najczęściej przepisują pacjentom maść na egzemę do stosowania miejscowego lub doustne leki na egzemę.

Sortuj według
Egzema

Egzema

Czym jest egzema i czy maść, krem na egzemę mogą pomóc?

Nazwa „egzema” obejmuje wiele chorób skóry o różnym podłożu, choć najczęściej kojarzy się ona z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Jej inna odmiana to tzw. wyprysk potnicowy (egzema na dłoniach lub stopach). Lekiem pierwszego rzutu jest maść lub krem z glikokortykosteroidami (GKS), którą stosuje się głównie w ostrej fazie choroby. Krem na egzemę może pomóc w łagodzeniu świądu i suchości skóry. W większości przypadków okazuje się skuteczny w terapii wyprysku.

Czym charakteryzuje się maść na egzemę?

Smarowanie skóry z egzemą olejkami czy perfumowanymi drogeryjnymi kosmetykami na pewno nie pomoże, a nawet może zaszkodzić! Maść na egzemę charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Zmniejsza świąd, ból i napięcie skóry, nawilża i natłuszcza naskórek, zapobiega podrażnieniom i ma właściwości antybakteryjne. W aptece możesz kupić maść na egzemę bez recepty albo leki na receptę. Oba preparaty zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Maść na egzemę bez recepty

Jeśli chodzi o preparaty z glikokortykosteroidami, jedyna dostępna maść na egzemę bez recepty zawiera octan hydrokortyzonu. Inne kremy wspomagające leczenie egzemy to produkty z taniną o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, przeciwświądowym i osuszającym.

Maść na egzemę na receptę

Krem na egzemę dostępny na receptę może mieć w składzie m.in. propionian klobetazolu, dipropionian betametazonu, halcynonid, pirośluzan mometazonu, dezoksymetazon, amcynonid, flucynonid i inne miejscowo działające GKS. Warto pamiętać, że ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do atrofii skóry, zmian barwnikowych i trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Inną możliwością są również preparaty z inhibitorami kalcyneuryny. Tego rodzaju maść na egzemę stosuje się po odstawieniu glikokortykosteroidów i można ją aplikować przez dłuższy czas. Wykorzystywane w takich lekach substancje czynne to pimekrolimus i takrolimus.

Leczenie egzemy emolientami

Emolienty używa się wspomagająco w terapii glikokortykosteroidami oraz inhibitorami kalcyneuryny, a także w okresie remisji. Dobiera je lekarz odpowiednio do stopnia suchości skóry. Zazwyczaj aplikuje się je 2-3 razy dziennie. Emolienty mają w składzie tłuszcze, które naturalnie występują w warstwie ochronnej naskórka, np. ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol. Dzięki temu uzupełniają braki w barierze ochronnej, nawilżają skórę oraz redukują stany zapalne i świąd.

Inne leki na egzemę

Jeśli miejscowe preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może przepisać doustne leki na egzemę o działaniu ogólnoustrojowym:

  • dojelitowe glikokortykosteroidy,
  • leki przeciwhistaminowe,
  • cyklosporynę,
  • metotreksat,
  • azatioprynę.

Niezależnie od stosowania leków na egzemę w formie tabletek i maści warto podjąć pewne działania profilaktyczne:

  • jeśli masz egzemę o podłożu alergicznym, ogranicz do minimum kontakt z alergenem lub całkowicie wyeliminuj go ze swojego otoczenia,
  • kąp się nie dłużej niż 10 minut w letniej wodzie (niewskazana jest zarówno za długa, jak i za gorąca kąpiel, bo pozbawia naskórek naturalnej warstwy ochronnej),
  • aby zapobiegać wysuszaniu skóry podczas mycia się, warto dodawać emolienty do kąpieli albo zawiesinę mąki owsianej,

po osuszeniu ciała wklep gęsty krem na egzemę z emolientami albo kosmeceutyk przeznaczony do skóry z AZS czy łuszczycą.

Marki powiązane z kategorią: Egzema