Fervex Extra Tabs, 500 mg + 4 mg, 16 tabletek. Data ważności 2021-06-30

4,58
Darmowa dostawa od 200,00 zł

O produkcie

200003283

Produkt leczniczy złożony, który może być stosowany w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy jak gorączka, ból głowy, katar (wodnisty), kichanie, łzawienie oczu. Lek ten zawiera 2 substancje, które uzupełniają się w zmniejszaniu dolegliwości przeziębienia.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
W razie potrzeby, lek Fervex ExtraTabs można stosować w czasie ciąży. Należy przyjmować możliwie najmniejszą dawkę, zmniejszającą objawy, przez jak najkrótszy czas. Należy skontaktować się z lekarzem jeżeli objawy nie ustąpią.
Jednak w przypadku nadmiernego podawania leku pod koniec ciąży lek może spowodować objawy neurologiczne u noworodków. Przed przyjęciem tego leku należy zawsze poradzić się lekarza i nigdy nie przekraczać zalecanej dawki.

Karmienie piersią
Lek najprawdopodobniej przenika do mleka matki. Nie zaleca się stosowania tego leku w okresie karmienia piersią ze względu na działanie uspokajające u dziecka (może wystąpić letarg, zmniejszone napięcie) lub odwrotnie, pobudzenie (bezsenność).


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Ta postać leku przeznaczona jest wyłącznie dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 15 lat.

Dorośli i dzieci o masie ciała > 50 kg (w wieku > 15 lat): 1 tabletka, nie częściej niż co 4 godziny. Nie należy przekraczać 4 tabletek na dobę (2000 mg paracetamolu i 16 mg chlorofenaminy).


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
ZWIĄZANE Z PARACETAMOLEM
- W rzadkich przypadkach mogą wystąpić wysypka skórna lub zaczerwienienia lub reakcja alergiczna objawiająca się nagłym obrzękiem twarzy i szyi, lub występujące nagle złe samopoczucie. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku, powiadomić lekarza i nie przyjmować w przyszłości leków zawierających paracetamol.
- Zgłaszano rzadkie przypadki ciężkich reakcji skórnych. Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku, powiadomić lekarza i nie przyjmować w przyszłości leków zawierających paracetamol.
- W wyjątkowych przypadkach stwierdzano zmiany biologiczne wymagające badań laboratoryjnych krwi: zaburzenia czynności wątroby, nieprawidłowo niskie stężenia niektórych składników krwi (płytek krwi i białych krwinek), które mogą przejawiać się krwawieniem z nosa lub dziąseł. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.
- Zgłaszano przypadki wystąpienia biegunki, bólu brzucha, zwiększonej aktywności enzymów wątrobowych i zaburzenia krzepnięcia krwi.

ZWIĄZANE Z CHLOROFENAMINY MALEINIANEM
Mogą wystąpić inne działania niepożądane:
- senność, zaburzenia czujności, zwłaszcza na początku leczenia,
- spadek ciśnienia krwi w pozycji stojącej, czemu mogą towarzyszyć zawroty głowy,
- suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia, zatrzymanie moczu, zaparcia, kołatanie serca,
- zaburzenia pamięci lub koncentracji uwagi, splątanie, zawroty głowy, omamy,
- zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenia.


Działanie

Lek zawiera dwie substancje czynne:
- paracetamol – łagodzi ból i zmniejsza gorączkę,
- chlorofenaminy maleinian – zmniejsza ilość wydzieliny z nosa, łzawienie oczu i kichanie.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Fervex ExtraTabs należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

W razie przedawkowania lub pomyłkowego zastosowania dawki większej niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Lek zawiera paracetamol i chlorofenaminę. Inne leki również zawierają te same substancje.
Należy sprawdzić, czy inne leki, przyjmowane przez pacjenta, nie zawierają paracetamolu i (lub) chlorofenaminy, w tym leki wydawane bez recepty.
Leków tych nie należy stosować równocześnie, aby nie przekroczyć zalecanej dawki dobowej. W razie konieczności przyjęcia innych leków zawierających te same substancje, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku wystąpienia ropnej wydzieliny z nosa, jeśli gorączka lub ból utrzymują się dłużej niż 3 dni lub objawy nie ustąpią po upływie 5 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Należy ściśle przestrzegać dawkowania, czasu trwania leczenia (5 dni) oraz stosować się do przeciwwskazań.

Przed zastosowaniem leku należy powiadomić lekarza lub farmaceutę w przypadku:
- masy ciała poniżej 50 kg,
- łagodnej lub umiarkowanej niewydolności wątroby (choroba wątroby),
- niewydolności nerek (choroba nerek),
- niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- przewlekłej choroby alkoholowej, nadmiernego spożycia alkoholu (3 lub więcej napojów alkoholowych na dobę),
- anoreksji, bulimii, wyniszczenia (ciężkie osłabienie organizmu) lub długotrwałego niedożywienia,
- odwodnienia i hipowolemii (zmniejszenie objętości krwi krążącej).

Paracetamol może powodować ciężkie reakcje skórne. Należy niezwłocznie przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi wysypka lub inne objawy uczulenia.

Ten lek zawiera barwnik azowy (E122, azorubina) i może powodować reakcje alergiczne.

Należy zachować ostrożność, jeśli pacjent (zwłaszcza w podeszłym wieku) ma problem z prostatą, skłonność do przewlekłych zaparć, zawrotów głowy lub senności.

 


Producent

UPSA SAS
304, Avenue du Docteur Jean Bru
47000 Agen
Francja


Przeciwwskazania

Nie stosować leku Fervex ExtraTabs:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- u dzieci w wieku poniżej 15 lat,
- w przypadku ciężkiej choroby wątroby,
- w przypadku ryzyka wystąpienia jaskry (podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej),
- w przypadku trudności z oddawaniem moczu spowodowanych prostatą (gruczołem krokowym) lub inną przyczyną.


Skład

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol i chlorofenaminy maleinian.
Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 4 mg chlorofenaminy maleinianu.
Pozostałe składniki to:
kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 90, glicerolu dibehenian, magnezu stearynian, substancja powlekająca*, substancja polerująca**
* hypromeloza (E 464), glikol propylenowy (E 1520), tytanu dwutlenek (E 171), azorubina, lak glinowy (E 122), indygotyna, lak glinowy (E 132)
** woda oczyszczona, wosk pszczeli (E 901), wosk carnauba (E 903), polisorbat 20 (E 432), kwas sorbinowy (E 200)


Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Ze względu na zawartość paracetamolu:
Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje doustne leki przeciwzakrzepowe, leki spowalniające krzepnięcie krwi (z grupy antagonistów witaminy K). Fervex ExtraTabs przyjmowany w dużych dawkach może nasilać działanie leku przeciwzakrzepowego. W razie konieczności lekarz dostosuje dawkę leku przeciwzakrzepowego.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje flukloksacylinę (antybiotyk z grupy penicylin) ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju kwasicy metabolicznej, zwłaszcza u pacjentów z czynnikami ryzyka niedoboru glutationu, takimi jak ciężkie zaburzenia czynności nerek, posocznica (poważne, ogólne zakażenie organizmu wywołane przez bakterie chorobotwórcze), niedożywienie i przewlekły alkoholizm.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent lub dziecko przyjmuje ten lek, a lekarz zleci oznaczenie kwasu moczowego lub glukozy we krwi.

Ze względu na zawartość chlorofenaminy maleinianu:
W trakcie leczenia należy unikać stosowania hydroksymaślanu sodu, spożywania napojów alkoholowych, przyjmowania leków zawierających alkohol lub leków uspokajających.


Stosowanie leku u dzieci

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat,

Wskazania

Fervex ExtraTabs jest wskazany w leczeniu objawów przeziębienia, zapalenia błony śluzowej nosa i gardła oraz stanów grypopodobnych, takich jak:
- wodnista wydzielina z nosa i łzawienie oczu
- kichanie
- bóle głowy
- gorączka.


Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.