Afty, pleśniawki

  (45)
Sortuj według
Afty, pleśniawki

Afty, pleśniawki

Błona śluzowa w jamie ustnej podatna jest na różnego rodzaju dolegliwości, które powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Problemy w tym obszarze mogą pojawić się u każdego niezależnie od płci i wieku, dlatego trzeba przeprowadzać regularną kontrolę tych okolic i u dzieci i u dorosłych. Jedną dolegliwości błony śluzowej są afty, będące małymi owrzodzeniami lub ubytkami w jej strukturze. Czynników je powodujących jest bardzo wiele, ponieważ mogą pojawiać się m.in. w trakcie wyrzynania ósemek czy przy chorobach układu pokarmowego.


Innym typem są pleśniawki, które objawiają się białymi plamkami w obszarze jamy ustnej. Mogą być one związane z problemami wyłącznie w obrębie ust, ale mogą również sygnalizować znacznie poważniejsze dolegliwości dotyczące całego organizmu. Jeżeli pojawi się u Ciebie afta na dziąśle, koniecznie zastosuj skuteczny lek na afty.


Co na afty warto zastosować?


Afty stanowią dosyć popularny problem, z którym boryka się wiele osób. Niektórzy mylą je z pleśniawkami, chociaż istnieje zasadnicza różnica między nimi. Afty to nadżerki o niewielkich rozmiarach, które można zauważyć wewnątrz jamy ustnej, najczęściej na dziąsłach. Jednak te nieprzyjemne narośle mogą pojawić się również na języku, miękkiej części podniebienia oraz po wewnętrznej stronie policzków. Rozmiary aft mogą wynosić od pół centymetra do nawet trzech. Występują pojedynczo lub w grupach i pokrywa je białawy nalot, a ich brzegi mają tendencję do wrzodzenia. Zatem co na afty sprawdzi się najlepiej? W przypadku dostrzeżenia tej dolegliwości sięgnij niezwłocznie po sprawdzony preparat na afty: spray, żel na afty lub maść na afty.


Afty dzielą się na kilka rodzajów pod względem wielkości, a w parze z nią idą także inne ich cechy. Jedną grupę stanowią afty małe – jednak ich rozmiar nie jest tożsamy z częstością występowania, charakteryzuje je bowiem tendencja do nawracania. Takie afty w gardle, tudzież afty na dziąsłach, mogą być rezultatem nieprawidłowej higieny jamy ustnej czy spożywanie pokarmów z wykorzystaniem nieumytych sztućców lub wkładanie do ust innych brudnych przedmiotów. Afta w ustach nierzadko bywa też rezultatem uszkodzeń powstałych podczas mycia zębów lub w skrajnych przypadkach przy wykonywaniu zabiegów dentystycznych. Takie afty w jamie ustnej czasami także są odpowiedzią organizmu na niedobory witamin i mikroelementów oraz efektem licznych stresowych sytuacji, jako reakcja układu odpornościowego. Duże afty na gardle oraz innych częściach jamy ustnej powstają w efekcie zaburzeń hormonalnych, natomiast w przypadku zarażenia wirusem HIV afty mogą przyjąć charakter zbliżony do opryszczki – występują często w licznych skupiskach. U niektórych osób niepozorne afty czasami przekształcają się w aftowe zapalenie jamy ustnej, które należy leczyć.


Preparaty na afty i pleśniawki – rodzaje


Przeciwdziałanie dolegliwościom w obszarze błony śluzowej w jamie ustnej może odbywać się przy pomocy różnego rodzaju preparatów. Warto jednak pamiętać, że chociaż na rynku dostępne są maści na afty czy pleśniawki jamy ustnej bez recepty to dobrze jest skonsultować ich dobór ze specjalistą, gdyż nieodpowiednio stosowane mogą nie przynieść żadnej ulgi, a nawet zaszkodzić. W tej kategorii na stronie dostępne są różne preparaty na afty i roztwory na pleśniawki, które pomóc mogą w leczeniu tych problemów. Najbardziej popularne specyfiki to maści na afty i maści na pleśniawki, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie oferowane przez koncerny farmaceutyczne – istnieją plastry na afty oraz spray na afty.


Plastry łagodzą dolegliwości bólowe oraz podrażnienia i stany zapalne wynikające nie tylko z pojawienia się aft, ale także po noszeniu aparatu ortodontycznego i protez zębowych. Są higienicznym rozwiązaniem. Nie musisz obawiać się udławienia – po pewnym czasie takie plasterki ulegają rozpuszczeniu w ślinie. Sprawdzają się w przypadku pojedynczych zmian. Spraye będą lepsze do zastosowania na większe skupiska aft, np. na tylnej ścianie gardła, gdzie dostęp innych środków jest utrudniony. Dostępne są także roztwory na pleśniawki o różnej sile działania oraz żele na afty i pleśniawki, które często zalecane są dzieciom.


Afta u niemowlaka i starszego dziecka


Afty u dzieci powinny być nadzorowane i leczone. Mimo że same ustępują w stosunkowo krótkim czasie, mogą przysporzyć trochę bólu – stąd wynika potrzeba pozbycia się ich. Pomogą w tym specjalne preparaty, które zostały skonstruowane także dla dzieci. Mają przyjazną formę i sposób podania, a ponadto nie podrażniają delikatnej błony śluzowej. Dlatego afty u niemowlaka możesz pozbyć się bez narażania swojej pociechy na dodatkowy ból.


Pamiętaj, że afty mogą być zaledwie objawem jakiegoś poważniejszego schorzenia. Niekiedy afty u dorosłych świadczą o chorobie refluksowej, zakażeniach wirusami opryszczki oraz brodawczaka, a także zapaleniu zatok. W przypadku dzieci najczęściej jest to objaw zapalenia migdałków. Każdy objaw, jaki daje powody do niepokoju, powinien zostać skonsultowany z lekarzem, nawet, jeśli są to „tylko” bardzo często pojawiające się afty. Leki dobrane odpowiednio przez specjalistę zlikwidują problem i pozwolą cieszyć się pełnią zdrowia.