Wrażliwe zęby

  (10)
Sortuj według
  Wrażliwe zęby

  Wrażliwe zęby

  Skąd się biorą wrażliwe zęby?


  Wrażliwość zębów często pojawia się przy uszkodzonym szkliwie zębów. Miazga zębowa to bardzo unerwiona część zęba. Jeżeli nie jest właściwie chroniona, może sprawiać Ci ból podczas jedzenia i picia ciepłych lub zimnych potraw czy napojów. Zęby mogą reagować bólem nie tylko na temperaturę, ale i na smak. Często dzieje się tak przy zjedzeniu czegoś słodkiego lub kwaśnego.


  Wrażliwe zęby potrafią być niezwykle uciążliwe w codziennym życiu, dlatego warto zadbać o ich wzmocnienie. Preparaty wspomagające leczenie nadwrażliwości, które użyć można do ich pielęgnacji jamy ustnej, powinny zostać dobrane po konsultacji ze stomatologiem. Jest to ważne, ponieważ nadwrażliwość dziąseł czy zębów może być symptomem wskazującym na występowanie poważniejszych chorób, takich jak parodontoza.


  Przyczyn nadwrażliwości zębów może być tak naprawdę bardzo wiele. Może ona wynikać mechanicznego uszkodzenia zęba, np. jeżeli ząb się ukruszył lub też obniżyła się Twoja zębina, która odsłoniła unerwioną część zęba.


  Do nadwrażliwości zębów może prowadzić także próchnica. Czasem problem powstaje po wizycie u dentysty, jeżeli masz źle założone wypełnienie (jest ono nieszczelne lub za wysoko założone). W


  Wrażliwe zęby dokuczają zwłaszcza przy jedzeniu i piciu. Mogą jednak także doskwierać nawet w czasie zimy − szczególnie na mrozie podczas rozmowy na zewnątrz.
  Jeżeli Twoje zęby reagują bólem na jedzenie, zimno lub ciepło, albo też bolą przez dłuższy czas bez konkretnej przyczyny (zdarza się to przy nadwrażliwości wywołanej próchnicą), lepiej udaj się do stomatologa, który dokładnie sprawdzi stan Twojego uzębienia. Oczywiście, jeżeli okaże się, że przyczyna nadwrażliwości może być usunięta podczas zabiegu stomatologicznego, lepiej poddać się takiemu leczeniu. Zwłaszcza, jeżeli przyczyną nadwrażliwości zębów jest próchnica.


  Może Ci on polecić produkty do ochrony wrażliwych zębów lub łagodzące objawy nadwrażliwości, takie jak: pasta na nadwrażliwość zębów, pasta do zębów na krwawiące dziąsła (jeżeli taki problem też u Ciebie występuje) lub żel na nadwrażliwość zębów.


  Produkty na wrażliwe zęby − co na wrażliwe zęby wybrać?


  Produkty wspierające leczenie nadwrażliwości mogą występować w wielu wariantach. Dzielone są ze względu na skład, konsystencję i sposób aplikacji. Najbardziej popularne to specjalistyczne pasty na nadwrażliwe zęby, które nie tylko czyszczą, ale wspierają także regenerację szkliwa.


  Przy delikatnych problemach z nadmiernym uwrażliwieniem w jamie ustnej stosuje się wyłącznie łagodne środki, takie jak np. pasta do zębów bez fluoru.
  Dla osób, którym produkty myjące nie wystarczają, stomatolodzy zalecają czasami żele łagodzące do nadwrażliwych zębów lub płyny do płukania na nadwrażliwe zęby, które pozwalają na doraźne ukojenie dolegliwości bólowych.


  Jeżeli na nadwrażliwość zębów cierpi Twoje dziecko, możesz także wybrać właściwy produkt dla dzieci. Pasta bez fluoru dla dzieci będzie miała nieco inny skład niż pasta na nadwrażliwe zęby dla dorosłych.


  Pasta na nadwrażliwe zęby − jak działa?


  Pasta do zębów wrażliwych powinna mieć specjalny, łagodny skład. Jak już wiesz, lepiej, żeby w swoim składzie nie zawierała fluoru (pasta bez fluoru).


  Pasta na nadwrażliwe zęby powinna mieć także odpowiedni współczynnik ścieralności, czyli tzw. RDA. Dobra pasta, która nie będzie ścierać szkliwa i dodatkowo osłabiać naturalnej ochrony zębów powinna mieć ten współczynnik na poziomie 30 − 50. Informację taką znajdziesz na opakowaniu pasty. Nie oznacza to, że pasty z wyższym współczynnikiem ścieralności są szkodliwe. Są one po prostu nie odpowiednie do zębów wrażliwych.


  Pasta stomatologiczna do wrażliwych zębów może być dodatkowo wzbogacona o substancje, które uszczelniają szkliwo i wzmacniają je. Niektóre pasty na nadwrażliwe zęby zawierają więc składniki aktywne takie jak: fluorek cyny czy arginina. Arginina, która łączy się z zawartym w niektórych pastach do zębów wrażliwych węglanem wapnia, otacza zęby ochronną warstwą. Dzięki temu Twoja unerwiona zębina jest zabezpieczona i nie odbiera bodźców smakowych czy termicznych tak intensywnie. Przez to też możesz przestać odczuwać kłujący i nieprzyjemny ból podczas jedzenia czy picia.


  Niektóre pasty do zębów wrażliwych mogą dodatkowo zawierać substancje, które znieczulają miejsca w jamie ustnej, które powodują ból. Substancją o takim działaniu jest np. azotan potasu.
  W przypadku nadwrażliwości zębów lepiej unikaj także klasycznych past wybielających. Mogą mieć one bowiem skład, który będzie osłabiał szkliwo. Przez to jeszcze częściej będziesz odczuwać ból zęba po jedzeniu czy pici ciepłych lub zimnych posiłków. Jeżeli chcesz uzyskać efekt wybielenia zębów, lepiej wybierz pastę, która jest wybielająca, ale przeznaczona do wrażliwych zębów.

  Marki powiązane z kategorią: Wrażliwe zęby