Farby do włosów (21)

Wiele osób nie jest do końca zadowolonych ze swojego koloru włosów. Niestety, farbowanie to zabieg fryzjerski, który bardzo ingeruje w strukturę kosmyków i może je osłabić. Dlatego popularność zyskują naturalne farby do włosów, np. henna do włosów.

Sortuj według
Farby do włosów

Farby do włosów

Naturalne farby do włosów — jak działają?

Naturalne farby do włosów są mieszankami sproszkowanych, barwiących ziół i innych składników odżywczych (np. olejów roślinnych czy ekstraktu z aloesu). Barwnik przenika do kory włosa, gdzie łączy się z keratyną i nadaje kosmykom odpowiedni kolor. Najpopularniejsze surowce roślinne używane w ziołowych farbach to:

 • henna (lawsonia),
 • indygo,
 • amla,
 • kasja.

W zależności od proporcji ww. roślin uzyskasz czerń, brąz, czerwień albo rudość. Możesz również nadać kosmykom złociste, ciepłe refleksy. Pamiętaj jednak, że naturalna farba do włosów (bazująca jedynie na ziołach) nigdy ich nie rozjaśni. Ostateczny efekt kolorystyczny zależy przede wszystkim od Twojego naturalnego odcienia.

Farbowanie włosów farbą naturalną: praktyczne wskazówki

Farbowanie włosów farbą naturalną wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno mieszanki, jak i samych włosów. Oto kilka praktycznych wskazówek.

 • Naturalne farby do włosów po wymieszaniu z płynem muszą odstać kilka godzin (w przypadku kasji nawet do 12), aby puściły barwnik.
 • Po hennowaniu włosy przez 2-3 dni są nieco sztywne. Jeśli chcesz tego uniknąć, rozrób farbę z wodą po gotowaniu siemienia lnianego.
 • Indygo i mieszanki, które go zawierają, nie wolno rozjaśniać ani zakwaszać. Naturalna farba do włosów z tym składnikiem jest gotowa do użycia natychmiast po przygotowaniu.
 • Przez koloryzacją z użyciem indygo i kasji warto przeprowadzić proces chelatowania. Polega na pozbyciu się w kosmyków osadów mineralnych (odpowiedzialnych za zielonkawy odcień po farbowaniu). Wykorzystaj w tym celu szampon do włosów z Disodium/Tetrasodium EDTA (po prostu umyj nim głowę).
 • Przy siwych, rozjaśnianych i koloryzowanych chemicznie włosach warto przeprowadzić farbowanie dwuetapowe — najpierw 100% henną, a potem odpowiednią mieszanką. Drugie farbowanie możesz przeprowadzić od razu po zmyciu henny.

O tym, jak farbować włosy czystą henną, przeczytasz w dalszej części tekstu.

Henna — alternatywa dla konwencjonalnych farb

Henna do włosów to w 100% naturalny kosmetyk, który pielęgnuje i wzmacnia kosmyki. Chociaż koloryzacja z użyciem mieszanek na bazie henny zajmuje więcej czasu, ziołowa farba do włosów to świetna alternatywa dla konwencjonalnych produktów.

Jak działa henna?

Henna zawiera związek organiczny o nazwie lawson, który przenika w głąb włosa i trwale zabarwia pasma. Ponieważ cząsteczki lawsonu łączą się z keratyną, uzupełniają ubytki w białkowej strukturze włosów, przez co kosmyki stają się grubsze, lśniące i odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne.

Na co zwracać uwagę wybierając hennę do włosów?

Zawsze czytaj skład produktu! Naturalna farba do włosów na bazie henny i innych ziół występuje zawsze w postaci proszku do rozrobienia. Gotowe pasty czy kremy nie są prawdziwą henną.

Jak farbować włosy henną?

Przed koloryzacją upewnij się przede wszystkim, czy mieszanka nie zawiera indygo (wtedy proces ten przebiega nieco inaczej). Jeśli farba, której używasz, to czysta henna do włosów, postępuj w ten sposób: 

 • wsyp hennę do szklanego pojemnika,
 • dodaj składnik zakwaszający (np. kwasek cytrynowy, nigdy sok z cytryny!),
 • dolej płyn w temperaturze ok. 50°C, aż uzyskasz pastę o konsystencji gęstej śmietany,
 • odstaw mieszankę na kilka godzin,
 • przemieszaj pastę i nałóż ją równomiernie na całą długość włosów,
 • zawiń głowę w foliowy czepek i odczekaj 2,5-3 godziny,
 • zmyj włosy samą ciepłą wodą (nie używaj szamponu!).

Czy henna do włosów to dobry wybór?

Drogeryjne farby z amoniakiem, rezorcyną, PPD czy MEA często podrażniają skórę głowy i niszczą strukturę włosów. Za to naturalne farby do włosów bazujące na hennie i innych ziołach wykazują działanie pielęgnacyjne, nadają włosom połysk i znacznie poprawiają ich kondycję. Poza tym ziołowe farby nadają im piękny, naturalny i głęboki odcień. 

Henna do włosów a farba roślinna do włosów — różnice

Oryginalna henna do włosów zawiera w składzie jedynie sproszkowaną lawsonię (Lawsonia Inermis). Czysta henna nadaje kosmykom odcień czerwieni, rudości i ciepłego brązu (w zależności od wyjściowego koloru włosów). Dodatek jakiegokolwiek innego składnika oznacza, że masz do czynienia z roślinną farbą do włosów, dzięki której uzyskasz inne barwy. Dla uproszczenia producenci często określają kosmetyk nazwą „henna do włosów”, ponieważ głównym składnikiem jest właśnie lawsonia.