Magnesium Asparticum Filofarm, 40 mg, 50 tabletek

Dostępny
10,69

O produkcie: Magnesium Asparticum Filofarm, 40 mg, 50 tabletek

100017273

Opis

Magnesium asparticum Filofarm to lek, który stosuje się w niedoborach magnezu.


Działanie

Wchodzący w skład leku magnez pełni wiele funkcji metabolicznych w komórkach organizmu człowieka. Jest aktywatorem wielu enzymów, pośredniczy w wytwarzaniu i transporcie energii w organizmie. Jest niezbędny w czynności mięśnia sercowego, układu nerwowego, mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśni prążkowanych. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i zaburzeń rytmu serca. Objawami niedoboru magnezu są: nadpobudliwość, trudności koncentracji, zwiększona podatność na stres, zaburzenia pracy mięśni szkieletowych (drżenia).


Wskazania

W niedoborach magnezu.


Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Magnesium asparticum Filofarm
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na wodoroasparaginian magnezu lub którykolwiek składnik leku.
- jeśli u pacjenta stwierdzono hipermagnezemię (nadmiar magnezu we krwi);
- jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy od 30 ml/min);
- jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (blok), bradykardię (za wolna praca serca), myasthenia gravis (rzadka choroba, której towarzyszy zwiotczenie mięśni).


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy zwrócić się do lekarza jeżeli wcześniej stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Podczas długotrwałego stosowania należy kontrolować stężenie magnezu w surowicy krwi (lekarz zaleci wykonanie odpowiednich analiz). Należy zwrócić się do lekarza, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.


Stosowanie leku u dzieci

Lek do stosowania wyłącznie u dorosłych oraz dzieci w wieku 4 lat lub powyżej. Dostępne są inne postaci leku, odpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 4 lat. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.

Przyjmowanie innych leków

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Sole magnezu zmniejszają wchłanianie niektórych antybiotyków, np. tetracyklin; należy zachować, co najmniej 3-godzinną przerwę pomiędzy podaniem tych leków. Magnez zmniejsza wchłanianie związków żelaza, fluoru, fluorochinolonów oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Leku nie należy podawać jednocześnie z fosforanami i związkami wapnia, gdyż zmniejszają one wchłanianie magnezu.

Stosowanie jednocześnie innych produktów zawierających magnez (o działaniu przeczyszczającym lub zobojętniającym kwas żołądkowy) może wywoływać objawy zatrucia magnezem, szczególnie u osób z niewydolnością nerek


Ciąża

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak jak, to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza czy farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek należy przyjmować doustnie, po posiłku, popijając wodą.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: - leczniczo: zwykle stosuje się 1 lub 2 tabletki 2 lub 3 razy na dobę, - profilaktycznie, w uzasadnionych przypadkach: zwykle stosuje się 1 lub 2 tabletki 2 razy dobę.

Dzieci od 4 do 12 lat: odpowiednio do stwierdzonych niedoborów magnezu, wieku i masy ciała dziecka: zwykle stosuje się 1 lub 2 tabletki 2 razy dobę.


Skutki uboczne

Jak każdy lek Magnesium asparticum Filofarm może powodować działania niepożądane.
Zaburzenia serca. Lek może spowodować zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (np. zmiany rytmu pracy serca).
Zaburzenia żołądka i jelit. Niekiedy po stosowaniu leku mogą wystąpić nudności i biegunki, które zwykle ustępują samoistnie.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej. Zaczerwienienie skóry.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Osłabienie mięśniowe.
Zaburzenia układu nerwowego. Bezsenność.


Skład

Substancją czynną leku są jony magnezu (w postaci magnezu wodoroasparaginianu). 1 tabletka zawiera 40 mg jonów magnezu.
Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, sacharoza, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, talk.


Producent

FARMACEUTYCZNA SPÓŁDZIELNIA PRACY FILOFARM


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.