Sortuj według
Smoczki i akcesoria

Smoczki i akcesoria

Smoczek jest atrybutem każdego niemowlaka. Zaspokaja potrzebę ssania i pomaga uspokoić dziecko. Wśród akcesoriów oferowanych w tej kategorii dostępne są różne rodzaje smoczków, w tym smoczek anatomiczny i uspokajający. Z łatwością dobierzesz więc odpowiedni wariant dla swojego malucha.



Rodzaje smoczków dla niemowląt i dzieci

Smoczek to jedno z pierwszych i najpotrzebniejszych akcesoriów malucha, które otrzymuje on zaraz po urodzeniu. Dzięki niemu dziecko znacznie szybciej uspokaja się i szybciej również zasypia. Często mówi się także o jego złym wpływie na zdrowie malucha, jednak warto pamiętać, że odpowiednio dobrany smoczek, wykonany w odpowiedniej formie i z bezpiecznych materiałów, nie jest szkodliwy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli smoczków dla dzieci, co może powodować zagubienie wśród rodziców. Jakie akcesorium okaże się najlepsze dla dziecka? Wybór nie należy do prostych. Należy wziąć pod uwagę rozmiar smoczka, a także materiały użyte do jego wykonania. Nie bez znaczenia pozostaje także kształt części przeznaczonej do ssania oraz wygląd tarczy smoczka. Dobranie odpowiedniego akcesorium będzie miało wpływ na prawidłowy rozwój zgryzu dziecka. Smoczek dopasowany do warunków anatomicznych malucha chroni przed wadami zgryzu, wymowy i próchnicą. Akcesorium powinno zostać zaprojektowane tak, by podtrzymywać odruch ssania. Smoczki dla dzieci różnią się materiałami, kształtami i rozmiarami. Może przysporzyć to zakupowych dylematów. Aby dokonać przemyślanego wyboru, warto poznać charakterystykę różnych typów smoczków.



Rodzaje smoczków – podział ze względu na kształt

Smoczki mogą mieć różne kształty części przeznaczonej do ssania. Pierwszy z popularnych rodzajów to smoczek symetryczny. Wyróżnia się on gumową częścią o symetrycznym kształcie i standardową budową tarczy. Tego typu smoczek ma typowo uspokajające działanie. Akcesorium jest lekkie i szybko się odpowietrza. Można w dowolny sposób włożyć je do ust maluszka.

Kolejny z dostępnych smoczków jest okrągły i ma kształt wisienki. Znakomicie zaspokaja potrzebę ssania. Gumowa końcówka przypomina sutek piersi, a tarcza nie blokuje nosa. Nie ma znaczenia, którą stroną smoczek zostanie włożony do ust niemowlaka.

Następnym rodzajem akcesorium jest smoczek anatomiczny. Nazywa się go również smoczkiem ortodontycznym. Akcesorium jest płaskie u dołu i wypukłe u góry. Smoczek anatomiczny najlepiej dopasowuje się do buzi maluszka. Jest zbliżony kształtem do kobiecej brodawki. Budowa akcesorium wpływa pozytywnie na rozwój zębów, zgryzu i podniebienia. Smoczek anatomiczny wkłada się do buzi malucha w określony sposób opisany przez producenta.

Wśród akcesoriów wyróżnia się także specjalistyczne smoczki dla dzieci. Mogą być zalecone przez lekarza w przypadku problemów z połykaniem, życiem czy źle kształtującym się zgryzem.



Rodzaje smoczków ze względu na tworzywo

Smoczki dla dzieci różnią się także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wyróżnia się podstawowe dwa typy akcesoriów – lateksowe i silikonowe. Czym się charakteryzują?

Smoczki lateksowe są matowe i jasnobrązowe. Mają specyficzny zapach i smak. Smoczek lateksowy nie przyciąga kurzu i nie ulega elektryzacji. Może się dość szybko deformować, co wiąże się z koniecznością częstej wymiany.

Smoczek silikonowy ma przezroczystą barwę. Jest trwały i dość żywotny. Nadaje się do wielokrotnego wyparzania. Smoczek silikonowy nie ma smaku ani zapachu. Jest dość twardy, ale lepiej zaspokaja to odruch ssania. Maluch musi spożytkować trochę siły przy tej czynności, podobnie jak przy karmieniu piersią.



Rodzaje smoczków ze względu na budowę tarczy

Tarcza jest elementem smoczka znajdującym się powyżej części do ssania. Jeśli będzie źle dobrana, może prowadzić do gromadzenia się śliny wokół ust. Zawilgocona skóra często się odparza, powstają na niej wysypki i zaczerwienienia. Aby zadbać o delikatną cerę malucha, należy dobrać odpowiedni typ tarczy akcesorium.

Popularne są smoczki dopasowane do kształtu nosa dziecka. Mają one specjalne otwory wentylacyjne ułatwiające odprowadzanie powietrza podczas ssania.

Innym rodzajem smoczków są akcesoria z tarczą kółkową. Ułatwiają one maluchom swobodne chwytanie za tarczę oraz wyjmowanie smoczka.

Ciekawą propozycją są również smoczki z tarczą nocną. Mają one specjalne fluorescencyjne wzory widzialne w ciemnościach. Maluch nie musi budzić rodzica, by odszukać wypluty smoczek. Łatwo zlokalizuje go w łóżeczku.

Dostępne są także smoczki beztarczowe. W całości odlewa się je z lateksu lub silikonu.

Smoczki dziecięce, które są koniecznością w każdym domu zamieszkiwanym przez malucha, to oczywiście także smoczki do butelek dla dzieci czy bardziej wyszukany smoczek do kaszki.



Typy smoczków ze względu na rozmiar

Smoczki dla dzieci powinny być dostosowane do wieku maluchów. Nieodpowiednio dobrany rozmiar prowadzi do wad zgryzu i wymowy. Może nawet spowodować nieprawidłowy rozwój mięśni.

Smoczek odpowiedni dla dzieci od pierwszych dni życia do 3 miesiąca jest oznaczany symbolem 0-3. Dla maluchów od 3 do 6 miesiąca odpowiednie są akcesoria z symbolem 3-6. Od 6 do 18 miesiąca stosuje się smoczek oznaczony znakiem 6-18. Akcesoria mogą być oznaczone również w inny sposób. Należy wobec tego uważnie sprawdzić informacje znajdujące się na opakowaniu, by dobrać smoczek do wieku dziecka.

Symbol A na opakowaniu znajduje się na smoczkach zalecanych do 6 miesiąca życia. Symbolem B znakuje się akcesoria stosowane między 6 a 18 miesiącem, natomiast symbolem C – smoczki dla dzieci powyżej 18 miesiąca.

Akcesoria dla maluchów bywają też znakowane cyframi. 0 to smoczki przeznaczone dla noworodków, 1 nadają się dla dzieci do 6 miesiąca życia. 2 oznacza akcesoria do stosowania między 6 a 18 miesiącem, a 3 – smoczki dla maluchów od 18 do 36 miesiąca.

Mniejsze niż standardowe smoczki dla noworodków są specjalne smoczki dla wcześniaków.



Jaki smoczek dla niemowląt?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego naturalnym mechanizmem uspokajania się jest odruch ssania. Czy zauważyłaś, że Twoje dziecko uspokaja się właśnie przy piersi? Kiedy dziecko ssie pierś mamy, ma poczucie bezpieczeństwa, uspokaja się i wycisza. Taki właśnie efekt ma zapewnić dziecku smoczek. Smoczek uspokajający powinien imitować brodawkę mamy, aby dziecko miało co ssać. Dzięki temu będzie lepiej zasypiać lub po prostu przestanie płakać, a Ty również w tym czasie odpoczniesz.

To, jak długo należy stosować smoczek, zależy od wielu czynników. Niektórzy doradzają, żeby przestać stosować smoczek po pojawieniu się pierwszych zębów.

Na rynku istnieją także smoczki ortodontyczne, które mogą pomagać maluchowi w prawidłowym ułożeniu zębów i kształtowaniu jego zgryzu od najmłodszych lat. Smoczek anatomiczny działa na tej zasadzie, że dziecko układa na nim w prawidłowy sposób dziąsła, przez co jego gryz kształtuje się w odpowiedni sposób.

Smoczek powinien być dobrany do wieku dziecka. Półroczny maluch nie może ssać tego samego akcesorium, którego używał w wieku dwóch miesięcy. Smoczek należy wymieniać w celu dopasowania go do wieku pociechy. Wskazaniem do zakupu nowego akcesorium są również uszkodzenia – nawet te niewielkie.

Nie powinno się pozwalać dziecku korzystać ze smoczka tak, jak z gryzaka. Lepiej kupić w tym celu oddzielne akcesorium. Smoczki dla dzieci są delikatne, a gryzienie mogą je uszkodzić. Nawet lekko zniszczone akcesorium trzeba wymienić.

Wybierając smoczek dla niemowląt, warto sprawdzić, czy określony produkt posiada atest. Informacja o ateście oznacza, że akcesorium spełnia normy europejskie pod względem jakości i bezpieczeństwa stosowania. Na opakowaniu może zostać też zamieszczona pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Przy wyborze smoczka zwróć też uwagę, aby smoczek nie miał ostrych zakończeń i kształtów, żeby dziecko nie zrobiło sobie samo krzywdy.

Kolejnym kryterium ważnym przy zakupie smoczka jest zawartość BPA. Oznacza to, że tarcza akcesorium nie zawiera bisfenolu A, czyli chemicznego utwardzacza mogącego wywoływać problemy hormonalne w organizmie. BPA wydostaje się z uszkodzonego tworzywa albo smoczka poddawanego sterylizacji z użyciem wysokiej temperatury. Produkcja akscesoriów z bisfenolem A została zakazana w Unii Europejskiej. Substancja może znajdować się w smoczkach pochodzących z krajów poza UE.

Jeżeli niemowlak umie obracać się z pleców na brzuszek i chętniej wybiera tę pozycje w nocy, należy kupić mu specjalny smoczek ze składanym uchwytem. Akcesorium zostało zaprojektowane tak, by zapobiegać bolesnym odgnieceniom skóry w okolicach ust. Uchwyt nie wystaje poza tarczkę, co zapewnia zwiększoną wygodę użytkowania.



Jak dobrać smoczek dla Twojego dziecka?

Jak wybrać smoczek dla dziecka? Zakup tego elementy wyprawki bywa kłopotliwy. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego akcesorium dla swojej pociechy?

Przede wszystkim należy wybierać smoczki wykonane starannie z bezpiecznych surowców. Tylko akcesoria z przebadanych materiałów takich jak silikon czy lateks dają gwarancję bezproblemowego użytkowania.

Rozmiar smoczka powinien być dopasowany do wieku dziecka. Musi mieć ergonomiczny kształt zbliżony do kształtu brodawki. Dobrze, gdy część do ssania jest delikatnie spłaszczona od strony języka, a wypukła od podniebienia.

Jaki kształt powinny mieć zewnętrzne części smoczka uspokajającego? Tarcza akcesorium musi być odpowiednio wyprofilowana, by nie dochodziło do gromadzenia się śliny wokół ust. Wspomniany element smoczka uspokajającego musi być wykonany z hipoalergicznych materiałów. W składzie produktu nie powinno być szkodliwego bisfenolu A.

Marka i kolorystyka są sprawami drugorzędnymi przy wyborze akcesorium dla swojego dziecka. Smoczek uspokajający powinien być przede wszystkim zdrowy i bezpieczny w stosowaniu. Dopiero później można próbować dopasować jego kolorystykę do reszty elementów wyprawki.

Smoczki dla wcześniaków nadają się dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Maluszki są znacznie drobniejsze od donoszonych noworodków. Oznacza to, że rozmiar i waga smoczka muszą być dostosowane do potrzeb wcześniaka. Akcesoria dla najmniejszych dzieci nie zawierają lateksu, BPA i są przeznaczone do sterylizacji. Wcześniaki są podatne na infekcje, dlatego odpowiednie czyszczenie i odkażanie smoczków pozwala uchronić maluszki przed chorobami.

Smoczki dla noworodków to akcesoria z kategorii 0-3 miesięcy. Pierwszy smoczek dla dziecka powinien być zbliżony do kształtu brodawki piersi. Jego ssanie powinno jak najbardziej przypominać wrażenia związane ze ssaniem piersi. Źle dobrany smoczek powoduje słabszy odruch ssania i gorszy przepływ mleka oraz tworzenie się zatorów w kanalikach mlekowych. W konsekwencji matka ma problemy z laktacją, a dziecko się nie najada.

Smoczki dla niemowląt powinny być dostosowane do wieku malucha. Za mały smoczek wywoła problemy ze zgryzem, a za duży spowoduje odruch wymiotny. Warto zatem dostosować wielkość akcesorium do indywidualnych potrzeb swojej pociechy.

Do czyszczenia i odkażania smoczków nadają się specjalne urządzenia sterylizujące. Do mycia akcesoriów do smoczków przeznaczone są natomiast płyny o odpowiednio dostosowanych składach.

Marki powiązane z kategorią: Smoczki i akcesoria