Kubki dla dzieci (94)

Przychodzi w końcu moment w życiu malucha, że już czas zostawić dziecięcego „wiernego towarzysza”, czyli butelkę ze smoczkiem i zrobić krok ku dojrzewaniu. Zamiana butelki na kubek niekapek albo na kubek do nauki picia nie jest łatwa, ale bardzo potrzebna.

Sortuj według
Kubki dla dzieci

Kubki dla dzieci

Kubki dla dzieci i niemowląt

Trzeba pamiętać, że butelki dla dzieci nie powinny być używane zbyt długo, bo to tymczasowe rozwiązanie stosowane jednocześnie z naturalnym karmieniem. Maluch bowiem bardzo przywiązuje się do niej i traktuje ją nie tylko jako źródło pokarmu, ale też ukojenia i pocieszenia. 

W przeciwieństwie do butelki odpowiedni kubek dla niemowlaka sprzyja nauce samodzielnego jedzenia. Gdy malec poczuje głód, zamiast po prostu wziąć butelkę, musi usiąść przy stole i używać akcesoriów takich jak talerze, sztućce i kubek. Na początku nie jest to dla niego łatwe, więc lepiej nie trzymać butelki na widoku. Poza tym wprowadzając w tym okresie kubki dla dzieci, pozwalasz zębom malca właściwie się rozwijać i unikasz próchnicy

Pamiętaj, że im dłużej dziecko korzysta z butelki, tym trudniej mu znieść jej odstawienie. Jeśli jednak potraktujesz je jak „dorosłego” i pozwolisz wybrać swój pierwszy kubek do nauki picia, ułatwisz maluchowi przestawienie się ze smoczka na niekapek. Jakie kubki dla dzieci znajdziesz w rynku?

Kubek niekapek — rodzaje

Nawet duże dziecko może coś rozlać. Wtedy z pomocą przychodzi mamie kubek niekapek. Tego rodzaju kubki dla dzieci są dostępne w kilku wersjach:

  • tzw. kubek 360 — jego nazwa wzięła się stąd, że ma ustnik dookoła wieczka. Silikonowa uszczelka sprawia, że nic się nie wylewa, nawet gdy maluch przechyli ten kubek dla dziecka albo pije na leżąco. Aby się napić, malec musi ssać napój, więc to dobry sposób na przyzwyczajanie do korzystania ze szklanki,
  • kubek dla dziecka z ustnikiem wyciągniętym do góry lub smoczkiem — to właściwie kubek dla niemowlaka, ponieważ można go już wprowadzić po 4 miesiącu. Nie jest to w 100% niekapek, ale warto go używać jako kubek do nauki picia,
  • kubek ze słomką dla niemowląt.

Co zamiast butelki i kubka niekapka?

Wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że kubek niekapek nie angażuje mięśni potrzebnych później do prawidłowej artykulacji głosek, dlatego traktują go raczej jako tymczasowy sprzęt. Logopedzi polecają bidony z silikonową słomką, które uczą używania mięśni żuchwy i są równie szczelne jak niekapki.

Kubek do nauki picia

Kubek do nauki picia przygotowuje dziecko do korzystania ze zwykłych naczyń. Na rynku są dostępne:

  • Kubki bez ustników — można je podnosić obiema rękami, więc nadają się dla niemowląt od 6. miesiąca życia. Gdy dziecko pije z takiego kubka, widzi ilość płynu,
  • Kubki z miękkim ustnikiem (treningowe) — wymuszają naukę aktywnego połykania płynu. Przez przezroczyste dno nakrętki dziecko widzi, ile napoju jest w kubku i ocenia, jak mocno musi go przechylić, aby wygodnie się napić.

Kubek ze słomką dla niemowląt

Kubek ze słomką dla niemowląt to dobra alternatywa dla kubków niekapków, ponieważ umożliwia prawidłowy rozwój jamy ustnej. Można go stosować po 9. miesiącu życia.