Śliniaki (1)

Uczenie maluszka samodzielnego jedzenia to niezapomniana przygoda. Wspominanie tych chwil dostarcza dreszczyku emocji jeszcze wiele lat później. Aby przeżywać je we względnym porządku, niezbędny jest śliniak. Ze względu na trwałość i łatwość w czyszczeniu wiele mam wybiera śliniak silikonowy.

Sortuj według
Śliniaki

Śliniaki

Śliniak przydatny w rozszerzaniu diety

Zanim zdecydujemy się na rozszerzanie diety, należy zaopatrzyć się w naczynia dla dzieci, i inne odpowiednie akcesoria. Śliniaki dla niemowląt sprawdzą się, gdy dopiero zaczynasz podawać dziecku inny pokarm niż mleko. Możesz zacząć od tych z ceratą albo jednorazowych. A jeżeli maluch zajada już warzywa albo mięsko, lepsze będą śliniaki dla dzieci, które są oczywiście większe. Bardziej ruchliwy maluch może włożyć rękaw w zupę, więc na tym etapie warto wybrać śliniak z rękawami. 

Rodzaje śliniaków dla dzieci

  • Materiałowy śliniaczek (z bawełny lub frotte). Atutem takich śliniaków są niewątpliwie naturalne materiały, z których zostały wykonane, jednak trzeba je prać i nie chronią najlepiej malucha, szczególnie przed płynnym jedzeniem. 
  • Materiałowy śliniak z ceratką. Pod miękką warstwą frotte albo bawełny ma ceratkę, dzięki której jest nieprzemakalny.
  • Śliniak silikonowy. W porównaniu z materiałowymi śliniakami bardzo łatwo go wyczyścić.
  • Śliniaczek z rękawkami. Czasem to kaftanik z rękawami zakończonymi gumką, a czasem tylko zapinany na rzep przód z rękawami. Chroni całe ubranko dziecka.
  • Śliniaki jednorazowe. Niezastąpione poza domem, chociaż niektórzy używają ich również na co dzień. Po posiłku po prostu się je wyrzuca.

Śliniak silikonowy - dlaczego to dobry wybór?

To fakt, że śliniak z rękawami (kaftanik) w najszerszym zakresie chroni przez zabrudzeniem. Jednak nakładanie go często dostarcza niepotrzebnych emocji zarówno maluchowi, jak i rodzicowi. Optymalnym rozwiązaniem jest śliniak silikonowy, ponieważ:

  • jest wodoodporny,
  • łatwo go wyczyścić — wystarczy go przetrzeć mokrą ścierką, spłukać gorącą wodą lub włożyć do zmywarki,
  • ma sztywną, szeroka kieszonkę, która skutecznie wyłapuje spadające jedzenie (nawet przy wiercącym się dziecku).

Przy zakupie trzeba tylko zwrócić uwagę, aby był giętki, lekki i wykonany z bezpiecznego, hipoalergicznego i odpornego na zniszczenia silikonu.

Śliniaki silikonowe — czy są bezpieczne? Czy są bez szkodliwych substancji np. BPA?

Większość dostępnych śliniaków silikonowych wykonano z biokompatybilnego, oddychającego silikonu. Nie zawiera on ropopochodnych toksyn, np. BPA ani ftalanów. Taki śliniak silikonowy jest w 100% bezpieczny dla naszego dziecka.