Smoczki anatomiczne

  (58)

Każdy smoczek ma jeden cel: zaspokoić potrzebę dziecka na ssanie. Aby był bezpieczny dla malucha, musi imitować kształt sutka i piersi, a także poddawać się pracy języka niemowlęcia. Najlepszy wybór pod tym względem to smoczek anatomiczny.

Sortuj według
Smoczki anatomiczne

Smoczki anatomiczne

Smoczek anatomiczny – co warto o nim wiedzieć?

Smoczki anatomiczne, jak wskazuje na to nazwa, w największym stopniu naśladują anatomię prawdziwej piersi i sutka. Zastosowana w nich gumka jest bardzo dynamiczna i pozwala się rozciągać. Dzięki temu smoczek anatomiczny wspomaga prawidłowy rozwój zgryzu i podniebienia u niemowlęcia. Nic dziwnego, że polecają go ortodonci i stomatolodzy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając smoczek anatomiczny?

Wybierając smoczek anatomiczny bezpieczny dla malucha, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na dwie sprawy:

  • czy dostatecznie dobrze imituje pracę oraz kształt kobiecej piersi i sutka,
  • czy jest wystarczająco plastyczny.

Dobre smoczki anatomiczne mają ściśle określoną budowę gumki i kształt tarczki. Gumka powinna być w miarę miękka i elastyczna oraz nie posiadać nierówności bądź twardych krawędzi. Dodatkowym walor stanowią otwory w tarczce i gumce, które zapewniają swobodny przepływ powietrza i właściwą wentylację.

Pamiętaj też, żeby odpowiednio dobrać wielkość smoczka do wieku niemowlęcia. Zbyt duży rozmiar sprawi, że nawet najlepszy smoczek anatomiczny będzie unieruchamiał język i wywoływał dyskomfort. Z kolei za mały może spowodować nawet zakrztuszenie się bobasa.

Musisz też uwzględnić, czy smoczek ma niezbędne atesty i certyfikaty, a mianowicie:

  • atest PZH, 
  • certyfikat CE lub EN 1400,
  • pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. 

Niezwykle ważne jest również, by przez zakupem upewnić się, że w składzie materiałów, z których wykonano smoczek, nie ma BPA. Informacje na ten temat zawsze znajdują się na opakowaniu.

Warto też pamiętać, że ostateczny wybór i tak należy do malucha. Dlatego obserwuj reakcję dziecka na dany smoczek. Czy maluch chętnie go ssie? Czy smoczek nie uczula ani nie powoduje odparzeń? Wszystko to pomoże Ci ustalić, czy zakupiony smoczek anatomiczny faktycznie jest dobry dla Twojego maleństwa.

Tarczka w smoczku anatomicznym

W smoczkach anatomicznych gumka imituje sutek, a tarczka — zachowanie piersi podczas ssania. Powinna dopasowywać się do kształtu jamy ustnej i twarzy niemowlaka, a jednocześnie być wyprofilowana w taki sposób, aby nie zasłaniać noska dziecka. Zazwyczaj umożliwiają to odpowiednie wycięcia. Niektóre tarczki mają wycięcie na nos malucha z jednej (górnej) strony. Kształtem przypominają one owoc wiśni i dlatego czasami są tak nazywane. Istnieją też smoczki anatomiczne w kształcie ósemki (z wycięciem na nos z obu stron).

Z czego zrobione są gumki w smoczkach anatomicznych?

Na rynku możemy spotkać smoczki anatomiczne wykonane ze specjalnego lateksu, inaczej kauczuku naturalnego, jak również z silikonu medycznego. Większość osób wybiera te wykonane z silikonu. Dlaczego?

Wynika to z faktu, że gumki z kauczuku z czasem zwiększają swoją objętość, a zmniejszają elastyczność. Zmusza to do wymiany takiego smoczka co jakiś czas na nowy. Gumki z silikonu nigdy nie tracą swoich właściwości. Poza tym lateks jest lekko brązowy oraz ma swój specyficzny zapach i smak. Z tego powodu nie wszystkim maluchom odpowiada smoczek wykonany z kauczuku. Za to silikon jest bezbarwny i neutralny zapachowo.

Jakie są kształty gumek w smoczkach anatomicznych?

Do wyboru mamy 2 rodzaje kształtów gumek:

  • gumki symetrycznie spłaszczone — spłaszczone z obu stron,
  • gumki ortodontyczne  — spłaszczone wyłącznie z jednej strony.

Czy smoczek anatomiczny i ortodontyczny to to samo?

Często tych dwóch określeń używa się zamiennie, jednak tak naprawdę nie są one synonimami. Każdy smoczek ortodontyczny jest smoczkiem anatomicznym, ale odwrotnie już niekoniecznie. W tabeli poniżej znajdziesz krótkie porównanie najważniejszych cech smoczków anatomicznych i ortodontycznych.

Anatomiczny

Ortodontyczny

  • Może mieć gumkę ortodontyczną albo symetryczną.
  • Zawsze ma wycięcie na nos w tarczce.
  • Musi mieć gumkę ortodontyczną.
  • Niekoniecznie ma wycięcie w tarczce (tarczka może być okrągła).

 

Marki powiązane z kategorią: Smoczki anatomiczne