Plastry dla dzieci

  (38)

Otarcia, skaleczenia i inne drobne rany zdarzają się każdemu. Jednak u dzieci takie urazy są częstsze z powodu ich mniejszej koordynacji ruchowej. Dlatego w domowej apteczce zawsze powinny znajdować się produkty do opatrywania ran, m.in. plastry dla dzieci czy spray do odkażania.

Sortuj według
Plastry

Plastry

Plastry dla dzieci — niezbędnik w domowej apteczce

Plastry opatrunkowe dla dzieci idealnie sprawdzają się w przypadku niewielkich skaleczeń. Zabezpieczają uszkodzoną skórę przed zanieczyszczeniami i patogenami (np. bakteriami), a przy tym zapewniają niezbędny do gojenia się rany dopływ powietrza.

Plastry opatrunkowe dla dzieci — jakie wybrać?

Czy jest sens inwestować w plastry opatrunkowe dla dzieci z barwnymi wzorami, zwierzątkami albo postaciami z kreskówek? Chociaż kolorowe opatrunki z ulubionym bajkowym bohaterem nie chronią lepiej niż te tradycyjne, z pewnością bardziej przykuwają uwagę malucha i szybciej pomagają zapomnieć o bólu czy upadku. Dlatego wybierając plastry dla dzieci, rodzice często sięgają po wyroby medyczne przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.

Czym jeszcze warto kierować się przy wyborze plastrów? Zwróć uwagę, czy plastry dla dzieci:

  • wykonano z bezpiecznych, przepuszczających powietrze materiałów,
  • są odporne na wodę i zanieczyszczenia, a także elastyczne i wytrzymałe,
  • nie przywierają do rany,
  • utrzymują się na skórze przez cały dzień.

Prawidłowe opatrywanie rany — poza plastrami opatrunkowymi dla dzieci co może się jeszcze przydać?

Pamiętaj, że plastry opatrunkowe dla dzieci przykleja się na suchą, zdezynfekowaną i dokładnie oczyszczoną skórę. Ich kształt i wielkość należy dobrać do rozmiaru skaleczenia. Do odkażania ran nie używaj spirytusu, jodyny czy wody utlenionej! Specjalny płyn dezynfekujący np. spray z oktenidyną i fenoksyetanolem to dużo lepsze rozwiązanie. Zastosowanie go jest praktycznie bezbolesne.

Plasterki sprawdzają się w przypadku powierzchownych ran i otarć. W przypadku większych urazów przydadzą się kompresy jałowe i opatrunki hydrożelowe. Niekiedy jednak (gdy rana jest głęboka, zabrudzona, spowodowana ugryzieniem zwierzęcia lub zardzewiałym przedmiotem) koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza. Specjalista z pewnością obejrzy i oczyści obrażenie, a także oceni, czy ranę należy zszyć. Może również zadecydować, że trzeba wykonać szczepienie przeciwko tężcowi albo wściekliźnie. W przypadku poważniejszych skaleczeń rodzic powinien też się zastanowić, czy warto kupić specjalny krem, który zminimalizuje ryzyko powstania brzydkich blizn. 

Plastry okulistyczne dla dzieci — gdy wymagana jest korekcja wad wzroku

Plastry okulistyczne dla dzieci nie służą do opatrywania ran, ale do korekcji wad wzroku takich jak zez, niedowidzenie albo podwójne widzenie. Plastrem zakleja się sprawne oko, aby stymulować proces „włączania” tego niedowidzącego. Leczenie takich wad odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dobre plastry okulistyczne dla dzieci przepuszczają powietrze, zapewniają maksymalne odcięcie od światła i utrzymują się na skórze cały dzień, a ich usunięcie nie sprawia dziecku żadnego bólu. Mimo to często zdarza się, że dzieci niechętnie je noszą, a terapia wymaga wielkiej determinacji ze strony rodziców. Czy producenci tych wyrobów medycznych starają się jakoś ułatwić zadanie mamie i tacie, a maluchom uprzyjemnić leczenie? Tak. Choć plastry okulistyczne dla dzieci są dostępne w kolorze białym lub cielistym, bez problemu znajdziesz je również w wersji kolorowej. Do zestawu często dołącza się kolorowankę lub plakat motywacyjny, do którego maluchmoże przyklejać zużyte plastry.

Marki powiązane z kategorią: Plastry