Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci

  (65)

Gorączka u malucha zawsze martwi rodziców, którzy zastanawiają się, jakie leki przeciwgorączkowe dla dzieci zastosować. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno substancję czynną, jak i formę podania (czopki, tabletki czy syrop przeciwgorączkowy dla dzieci).

Sortuj według
Ból i gorączka

Ból i gorączka

Gorączka u dziecka

Walkę z gorączką u dziecka zacznij od nawadniania organizmu małymi porcjami płynów, ponieważ maluchy bardzo szybko się odwadniają. Jeśli gorączka przekroczy 38°C albo dziecko bardzo źle znosi ten stan (np. leci przez ręce), podaj mu lek przeciwgorączkowy dla dzieci.

Oprócz zbijania gorączki za pomocą leków spróbuj również sposobów, które mogą przynieść maluchowi ulgę:

  • kąpiel w letniej wodzie – ważne, aby temperatura wody miała 35,0-36,0°C, nie mniej, ponieważ skóra rozpalonego malca jest bardzo wrażliwa,
  • napotne napary i syropy, np. z lipy – wspomagają zbijanie gorączki, nasilając pocenie się (pot odparowujący ze skóry obniża temperaturę ciała). Jednak nie może to być jedyny lek na gorączkę u dzieci, bo ziołowe preparaty działają zbyt łagodnie,
  • zimne okłady lub plasterki chłodzące na czoło – co prawda nie obniżają temperatury, ale dają kojące uczucie chłodu i przynoszą ulgę w bólu głowy.

Jakie są objawy gorączki u dziecka?

Gorączka u dziecka objawia się przede wszystkim:

  • temperaturą ciała równą lub wyższą niż 38°C (temperatura 37,0-37,9°C to stan podgorączkowy),
  • dreszczami,
  • wypiekami na twarzy,
  • rozdrażnieniem,
  • brakiem apetytu.

Leki na gorączkę dla dzieci – jakie stosować?

Leki na gorączkę dla dzieci najczęściej zawierają ibuprofen lub paracetamol niezależnie od tego, w jakiej są w formie (np. syrop przeciwgorączkowy dla dzieci, zawiesina doustna, tabletki, czopki). Dzieci powyżej 12. roku życia mogą również zażywać aspirynę.

Paracetamol dla dzieci

Jeśli chodzi o lek przeciwgorączkowy dla dzieci, paracetamol to substancja czynna pierwszego wyboru. Zazwyczaj jest skuteczna i powoduje najmniej skutków ubocznych.

Ibuprofen dla dzieci

Lek lub syrop przeciwgorączkowy dla dzieci z ibuprofenem można stosować od 4. miesiąca życia. Wykazuje on również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zalecana dawka wynosi 5-10 mg/kg masy ciała co 4 godziny.

Syrop przeciwgorączkowy dla dzieci

Syrop przeciwgorączkowy dla dzieci może zawierać zarówno ibuprofen, jak i paracetamol (samodzielnie albo obydwa jednocześnie). To wygodna forma leku, ponieważ jej połknięcie sprawia dziecku najmniej problemów – a przy płaczącym, zmęczonym i kapryśnym maluszku ma to ogromne znaczenie. Syrop na gorączkę u dzieci cieszy się powodzeniem także ze względu na dodatki smakowe.

Co należy wiedzieć przed podaniem leku przeciwgorączkowego, przeciwbólowego dla dzieci?

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci pod różnymi nazwami handlowymi często zawierają tą samą substancję czynną. Dlatego zanim podasz maluchowi jakikolwiek preparat, przeczytaj ulotkę. Unikniesz w ten sposób groźnego dla zdrowia przedawkowania. Pamiętaj też, że ilość substancji czynnej dobiera się w pierwszej kolejności do wagi, a nie wieku dziecka.

Łączenie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych dla dzieci

Gdy gorączka jest wysoka i trudna do opanowania, możesz podawać mu naprzemiennie lek przeciwgorączkowy dla dzieci z paracetamolem oraz leki przeciwbólowe dla dzieci z ibuprofenem w odstępach co 4 godziny. Przykładowo: O godzinie 8:00 rano podaj dziecku paracetamol, o 12:00 ibuprofen, o 16:00 znów paracetamol itd. aż dziecko zażyje przez dobę 3 dawki paracetamolu i 3 dawki ibuprofenu. W nocy, gdy maluch śpi, możesz zaaplikować mu czopek, aby go nie budzić.

Marki powiązane z kategorią: Ból i gorączka