Odkażanie ran i skaleczeń

  (70)
Sortuj według
Żel hydrokoloidowy przyspieszający gojenie ran, zawiera karbomer.
Odkażanie ran i skaleczeń

Odkażanie ran i skaleczeń

Dezynfekcja ran



Dezynfekcja to bardzo rozległe pojęcie – w tej kategorii obejmuje ono odkażanie ran, które powstały na skutek skaleczeń. Gdy dojdzie do naruszenia skóry i powstanie zranienie, głębsze warstwy narażone są na zabrudzenia i zakażenia w wyniku kontaktu z drobnoustrojami. Aby temu zapobiec, nie wystarczy wyłącznie założyć opatrunku. Środki dezynfekujące i bakteriobójcze mają na celu często wyłącznie osłabienie bakterii, które są groźne dla organizmu, nie zaś ich całkowite wyniszczenie. Mają one chronić przed zakażeniem i powstaniem stanu zapalnego. Jeśli bakterie zdążyły już zaatakować ranę, niewykluczone, że niezbędne będzie zastosowanie dobranych przez lekarza antybiotyków. Prawidłową reakcją po powstaniu rany powinno być użycie środka ochronnego, który jest łatwo dostępny. Od lat w tym celu stosowana jest woda utleniona. Apteka oferuje ten środek do odkażania ran w postaci płynu lub żelu o różnych stężeniach. Nałożona na zranioną warstwę skóry zaczyna się pienić i działa bakteriobójczo oczyszczając ranę.



Środki do dezynfekcji – co poza wodą utlenioną?



Apteki w swoim asortymencie posiadają również płyn do odkażania ran z aktywnym kwasem borowym, który ma właściwości przeciwgrzybicze. Co więcej, chroni on także przed różnego rodzaju bakteriami. Można go stosować w przypadku stłuczeń, oparzeń, uszkodzeń skóry czy zapalenia tkanek tzw. miękkich. Inny płyn do dezynfekcji zawiera substancję aktywną, którą może być np. jod – o silnych właściwościach odkażających. Kolejny płyn do odkażania ran zawiera w swoim składzie fiolet gencjanowy. Składnik ten działa odkażająco, ogranicza wydzielanie się ropy z zainfekowanej rany, a oprócz tego ma działania przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Ten bardzo mocno działający roztwór może być stosowany w przypadku sączących się lub owrzodzonych ran. W przypadku wyżej wspomnianych preparatów należy uważnie czytać ulotki informacyjne lub skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.



Jeżeli chodzi o płyn do dezynfekcji rąk, apteka oferuje także roztwory z potasem i inne środki o mniejszym stężeniu. Często płyny te muszą zostać rozcieńczone, nie powinny być nakładane bezpośrednio na skórę, lecz za pomocą gazika. Wszystkie stosowane są zewnętrznie, nie należy ich połykać. Poza płynami często używanymi środkami do dezynfekcji są żele, również stosowane miejscowo. Można je zastosować w obszarze chorobowym lub w pobliżu błon śluzowych. Stosuje się je kilka razy na dobę w zależności od potrzeb.



Rany są często bagatelizowane i traktowane jako drobne i powierzchowne. Nie zawsze jest to słuszne, ponieważ nawet w wyniku pozornie niegroźnego otarcia lub skaleczenia, może rozwinąć się poważna infekcja. Warto więc zgłosić się po poradę do specjalisty, aby zabezpieczyć ranę w odpowiedni sposób i przyspieszyć gojenie oraz regenerację skóry. Gdy Twoje skaleczenie budzi wątpliwości, możesz zapytać farmaceutę o odpowiednie preparaty, które należy zastosować, aby zapobiec zakażeniu.



Codzienna dezynfekcja rąk



W codziennej higienie i przy naprawdę drobnych skaleczeniach powinniśmy pamiętać o używaniu takich środków jak żel antybakteryjny do rąk. Oprócz tego, że jest on łatwy do nabycia, żel antybakteryjny jest mały i zmieści się nawet w kieszeni. Płyn do dezynfekcji rąk jest łagodniejszą formą ochrony przed bakteriami. Jest dobrym rozwiązaniem do dezynfekcji w podróży czy środkach komunikacji – miejscach, w których szczególnie jesteśmy na owe bakterie narażeni. Jest to kosmetyk, który może być stosowany powszechnie, także do drobnych skaleczeń.

Nie zapominaj również, że preparaty dezynfekujące mogą być w formie chusteczek nasączonych odpowiednimi substancjami. Na Twojej skórze znajduje się mnóstwo mikroorganizmów, które mogą przedostać się do rany, jednak gdy nałożysz odpowiedni środek, możesz zapobiec w łatwy sposób zakażeniu i powstaniu stanu zapalnego.

Marki powiązane z kategorią: Odkażanie ran i skaleczeń